Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego minimalizm?

„Marnotrawstwem jest posiadanie rzeczy, z których nie korzystamy”
Dominique Loreau

Dlaczego minimalizm tak mi się podoba? Powodów jest wiele. Myślę, że upodobanie do prostoty jest kwestią gustu i wrodzonych skłonności. Jedni lubią wzory i ozdóbki, barokowe przeładowanie, inni preferują gładkie powierzchnie, proste linie.
Ostatnio rozmawiałam ze znajomym o chęci posiadania, o tym, że moim zdaniem bywa ona dość zgubna dla człowieka. I usłyszałam w odpowiedzi, że to nieprawda, bo chęć posiadania jest motorem rozwoju. Hmm. Zależy, co rozumiemy przez rozwój.

Słowo „minimalizm” niektórych przeraża, kojarzy się im z wyrzeczeniem, rezygnacją ze wszystkiego. Pusty pokój o białych ścianach i materac do spania na podłodze, jedna para spodni i podkoszulek – to przerysowany obraz minimalizmu. Na drugim końcu wagi mamy moje mieszkanie sprzed roku – niewielką przestrzeń przeładowaną rzeczami i ozdobami. Ani jeden, ani drugi wariant mi się nie podoba. Przede wszystkim jeden i drugi wiąże się z niewygodą. Myślę, że najważniejszy jest umiar – także w minimalizowaniu. Kluczową sprawą jest zachowanie równowagi pomiędzy minimalizmem a wygodą.

Najważniejsze jest, by należycie szacować swoje potrzeby i dostosowywać stan posiadania do potrzeb, a nie do zachcianek. W tej chwili idealną sytuacją dla mnie jest posiadanie takiej ilości rzeczy, żeby każda miała swoje miejsce. To nie jest aż tak trudne, jak się z pozoru wydaje. Teraz, gdy mam mniej rzeczy, o wiele łatwiej utrzymać mi porządek w mieszkaniu i szafach. Stopniowe przeglądanie i pozbywanie się nadmiaru dóbr zmusiło mnie do określenia swojego stosunku do każdego z posiadanych przedmiotów. W przypadku każdego z nich, nawet najmniejszego drobiazgu, zadawałam sobie pytania: Czy naprawdę tego potrzebuję? Czy ta rzecz mi się podoba, czy ją lubię? Czy też jest mi obojętna lub wręcz nie podoba mi się? I okazało się, że posiadałam wiele przedmiotów, które wcale nie były dla mnie ważne. Teraz staram się posiadać tylko takie, które są tego warte. Nie mogę sobie pozwolić na kupowanie i posiadanie rzeczy, do których nie jestem w 100% przekonana.

W jednej kwestii mam jeszcze sporo do zrobienia. Muszę się przyznać, że najwięcej problemów mam z ograniczaniem zakupów spożywczych, wciąż muszę nad tym jeszcze sporo popracować. Ale idzie mi coraz lepiej. Zmniejszanie ilości zapasów jedzenia oznacza lepsze ich wykorzystanie i zmniejszenie ryzyka konieczności wyrzucania (np. jogurt zepsuł się, bo nie zauważyliśmy kiedy minął termin przydatności do spożycia).

Posiadać mniej oznacza nauczyć się być zadowolonym z tego co się ma i czynić z tego najlepszy użytek. Często chcemy mieć więcej, bo staramy się jakoś wypełnić tę lukę, pustkę w życiu, wynikającą z tego, że nie dostrzegamy i nie doceniamy w pełni tego, co nas otacza. Nałożenie sobie hamulców zmusza do uporania się z tym nieokreślonym niezadowoleniem, z poczuciem, że wciąż nam czegoś brakuje.

Uczę się znajdować zadowolenie w tym, co mam. W rodzinie, przyjaciołach, w sobie samej. I także w tym, co posiadam. Nie wypieram się chęci posiadania ani upodobania do ładnych przedmiotów, ubrań, książek. Staram się tylko, żeby rzeczy nie miały nade mną władzy.

 

Komentarze

 1. "I usłyszałam w odpowiedzi, że to nieprawda, bo chęć posiadania jest motorem rozwoju."

  Może i jest motorem rozwoju ale jako konsumenci, widzowie lub klienci jest nie tylko naszym przywilejem ale i obowiązkiem by nadać temu rozwojowi kierunek. Czy kupujesz płyty z muzyka której nie słuchasz, tylko dlatego żeby ktoś mógł sie wybić albo zarobił więcej? Nie. W ten sposob tracisz ty na rzecz kogo innego, kto nic nie wnosi do twojego życia. Jesli chcesz jeść zdrowo kupujesz zdrową żywność. To tworzy nowy rynek zbytu i przemysł spożywczy rozwija sie w kierunku jaki odpowiada tobie. Jeśli ludzie nie będą kupować niepotrzebnych bibelotów ich producenci będą musieli zacząć tworzyć coś wartościowego i pożytecznego by utrzymać się na rynku. To jest prawdziwy rozwój. Kupowanie (lub nie) jest czymś w rodzaju głosu jaki oddajesz tak jak ma to miejsce w wyborach prezydenckich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, zgadzam się, to tak działa, jako konsumenci niewiele mamy innych sposobów na kształtowanie rynku, jak właśnie świadome zakupy. Porównanie z wyborami bardzo trafne. I nawet jeśli jeden głos wydaje się nie mieć większego znaczenia, to pojedyczne głosy sumują się i mogą doprowadzić do wielkich zmian.

  OdpowiedzUsuń
 3. minimalizm hmmm w moim środowisku chyba to nazwa jak nie z tego świata... zreszta dla mnie jakiś czas temu też... przeszłam dosyć długą drogę, żeby znaleźć się tu gdzie jestem i chociaż czasem było ciężko - nie żałuję bo teraz jestem !pozdrawiam maja

  OdpowiedzUsuń
 4. Różne są etapy i ścieżki, jedni rodzą się minimalistami, inni dochodzą do tego przez chaos i nadmiar... Ważne, że dotarłaś do miejsca, w którym dobrze się czujesz :) Pozdrawiam i życzę powodzenia w minimalizowaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie napisane. Będę tu zaglądać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny blog...jestem minimalistką i tak mi sie kliknęło....a tu takie ciekawostki.pozdrawiam autorkę.Marta

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja jestem początkową minimalistką więc proszę wszystkich o jakieś porady :) szczególnie autorkę bloga :)od kogo czerpaliście wiedzę dotyczącą tego stylu życia?
  Pozdrawiam,
  Natalia ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Natalio, witaj :) Niektórzy po prostu są minimalistami z natury, a niektórzy świadomie wybierają taki styl życia. Pierwszych niczego uczyć nie trzeba, pozostali z tego co wiem na początku po prostu czytali blogi innych minimalistów, polecam też książkę Sztuka prostoty Dominique Loreau.
  Paweł Kata przetłumaczył książkę Lea Babauty:
  http://neominimalizm.pl/przez-minimalizm-do-szczescia/, na jego blogu Neominimalizm znajdziesz też wiele ciekawych informacji.
  Jeśli potrzebujesz konkretnej porady zawsze możesz też zadać pytanie, pisząc do mnie maila albo w komentarzu pod postem na dany temat.
  Życzę powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tymi konkluzjami ekonomicznymi to się nie mogę zgodzić. Całe gospodarcze nieszczęście to się właśnie wzięło z nadmiernej konsumpcji prywatnej i państwowej. Znowuż potęga np. USA to się właśnie wzięła m.in. z purytańskiej oszczędności i skromności. Minimaliści z pewnością nie szkodzą gospodarce, a pracowici minimaliści to są wręcz błogosławieństwem.
  Pozdrawiam wszystkich minimalistów, szczególnie wszystkie minimalistki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale minimalizm to również skąpstwo - po co coś posiadać, jak można pożyczyć od innych. Znam i tępię takich co przyjdą pożyczyć wózek, kocyk, zabawkę, kamerę itp a sami w domu nic nie mają choć zarabiają więcej niż średnia krajowa

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Jak uczyć się języków: motywacja

Systematycznie pytacie mnie o różne zagadnienia związane z nauką języków obcych. O metody samej nauki, o to, jak poradzić sobie, gdy nie ma się szczególnych zdolności językowych, a także często o motywację do systematycznej pracy i sposoby radzenia sobie ze słabą wolą. 
Z wykształcenia jestem filologiem hiszpańskim (specjalność: teoria przekładu). Od kilkunastu lat pracuję jako tłumacz (tłumaczę z hiszpańskiego, francuskiego i angielskiego na polski, czasem z polskiego na hiszpański). Oprócz tych trzech języków, którymi posługuję się bardzo dobrze, oraz ojczystego, uczyłam się jeszcze katalońskiego (przez trzy lata studiów), rosyjskiego (szkoła podstawowa i średnia, aż do matury, także uczestniczyłam w olimpiadach przedmiotowych z tego języka), włoskiego (pół roku), jidisz (też przez pół roku), esperanto (korespondencyjnie w szkole podstawowej). Kataloński, włoski i rosyjski rozumiem dosyć dobrze, ale ich nie używam (nie jestem w stanie poprawnie wypowiadać się ani pisać), po jidisz …

Roczny post zakupowy

Bardzo potrzebowałam tak długiej przerwy w blogowaniu. Rozwijanie kanału na YouTube pochłania dużo wysiłku i uwagi, a wciąż wielu rzeczy muszę się nauczyć i nie wszystko jeszcze wychodzi mi tak, jakbym chciała. Jednak uczę się, a oglądających przybywa, od maja uzbierało się już ponad 600 subskrybentów i odbiór materiałów, które publikuję, jest pozytywny, co zachęca do dalszej pracy w tym kierunku.
Dałam sobie czas, by zdecydować, czy chcę nadal pisać bloga, a jeśli tak, jak to pisanie ma w przyszłości wyglądać. Wiem, że aby Wam czytało się dobrze to, co tworzę, nie mogę traktować blogowania jako obowiązku. Tylko wtedy, gdy będę pisać z wewnętrznej potrzeby i z przyjemnością, będzie to miało sens. 
Minęło kilka miesięcy. Wystarczająco dużo czasu, bym mogła spojrzeć z dystansem na to, w jaki sposób chcę kontynuować swoją internetową działalność. Doszłam do wniosku, że najlepiej będzie połączyć jej dwa rodzaje, tak, by się wzajemnie uzupełniały. Blog daje możliwość dokładniejszego wyjaś…

Dyscyplina - Wyzwanie Poliglotki na półmetku

Wiedziałam, że maj będzie dla mnie miesiącem pełnym wzywań i intensywnej pracy. Wobec tego, gdy Sandra zaproponowała mi udział w Wyzwaniu Poliglotki, miałam pewne obawy, czy podołam zadaniu i czy naprawdę będę zdolna znaleźć codziennie czas na pracę nad moim greckim. Bo dzieje się sporo: pracuję jak zawsze nad tłumaczeniami, bo to moje główne źródło zarobków. Jednocześnie kończę pisać trzecią książkę, mam jeszcze czas do końca czerwca na oddanie tekstu, ale z uwagi na planowany w drugiej połowie czerwca wyjazd na Kretę chciałabym jednak uwinąć się z pisaniem do połowy przyszłego miesiąca, by wyjechać ze swobodną głową. Poza tym przygotowuję dla Was pewną niespodziankę związaną z blogiem, jak już wspominałam. A prócz tego prowadzę życie rodzinne, towarzyskie, regularnie się gimnastykuję... 
Pisałam Wam niedawno, jak wielkie znaczenie w nauce języka obcego ma znalezienie mocnej motywacji. Jednak sama motywacja, nawet najlepsza, nie wystarczy, by wytrwać w postanowieniach w perspektywie…