Przejdź do głównej zawartości

Prezent na Komunię - różaniec czy quad?

Przyznaję, że nie byłam na bieżąco z komunijnymi zwyczajami prezentowymi. Większość dzieci w rodzinie i wśród znajomych to jeszcze drobnica. Dwa lata temu mieliśmy taką uroczystość w bliskiej rodzinie, było miło i skromnie, prezentem dla dziewczynki był komputer, na który po prostu się złożyliśmy (zależnie od możliwości, nie było ustalonej stawki). Docierały do mnie wprawdzie anegdotyczne historie o quadach i laptopach, jednak byłam przekonana, że to raczej wyolbrzymione i przerysowane historie, niemające oparcia w rzeczywistości.
Tymczasem pewna znajoma opowiedziała mi o planowanej komunii w rodzinie jej męża. I wciąż nie mogę dojść do siebie po tej opowieści.
Otóż okazało się, że wśród propozycji prezentów dla ośmiolatki znajdują się: laptop (od dziadka), cyfrowy aparat fotograficzny (od matki chrzestnej) oraz quad (od ojca chrzestnego). I zapewne wiele innych kosztownych drobiazgów.

Próbowałam sobie wyobrazić, co się dzieje po Komunii, gdy dzieciaki zaczynają nawzajem przechwalać się prezentami, tymi quadami, komputerami, lustrzankami cyfrowymi i innymi błyszczącymi gadżetami. Kto dostał więcej i droższe przedmioty. A mój laptop jest droższy od Twojego! Jak czują się dzieci, których rodziny nie są tak zamożne?

Gdzie w całym tym szaleństwie pozostaje miejsce na przeżycie duchowe, jakim ma przecież być Pierwsza Komunia? Dawno już rozeszły się moje drogi z Kościołem, ale do dzisiaj pamiętam to wielkie wzruszenie, jakim była ta chwila...

Od tego czasu minęło niemal trzydzieści lat. Przystępowałam do Pierwszej Komunii w czasach stanu wojennego, żyło się wtedy wszystkim bardzo skromnie, ale przecież to było dla mnie wielkie i wspaniałe przeżycie. Pamiętam, jak zjechała się Rodzina, jak Mama i Ciotki gotowały i szykowały poczęstunek, pamiętam kręcenie włosów na wałki. I sukienkę, prostą szatę przerobioną z sukni ślubnej jednej z Ciotek. Wydawała mi się najpiękniejszą suknią na świecie. Mama zrobiła mi na szydełku elegancką torebkę z białej włóczki. Czułam się jak królewna :)

Sama uroczystość Komunii była prześliczna i podniosła, wydawało się nam wszystkim, że zostaliśmy właśnie aniołami. Jeszcze długo potem żyłam przekonaniem, że właśnie dotknęłam świętości...
A prezenty? Głównie srebrna biżuteria, większość mam i noszę do dzisiaj. Wtedy jednak najbardziej zachwycały mnie te tak zwane „pamiątki Pierwszej Komunii”, takie nieco kiczowate laurki, w których wpisywało się życzenia. No, śliczne były po prostu, jak na estetykę ośmiolatki.

Pamiętam, że też było jakieś przechwalanie się między sobą, co kto dostał. Wtedy szczytem komunijnego luksusu był zegarek lub rower (czasem jedno i drugie). Mój Ojciec wspomina, że sam na Komunię dostał modlitewnik i zegarek. Czy zostaliśmy w jakikolwiek sposób skrzywdzeni, ponieważ nasze prezenty komunijne były skromne? Ależ skąd.

Cóż, powiem tak: nie chodzi już o żaden minimalizm, nie twierdzę, że najlepszym prezentem na Komunię jest modlitewnik i różaniec (chociaż czemu nie?), ale gdzie tu umiar i zdrowy rozsądek?  Jak można kupować ośmioletniemu dziecku prezenty o wartości powyżej tysiąca złotych? Dla kogo są naprawdę takie prezenty, dla rodziców czy dla dziecka? O czym jeszcze może marzyć tak obdarowany mały człowiek? Czy w ogóle umie jeszcze marzyć? Gdzie tu miejsce na naukę szacunku dla pieniądza, odkrywanie przyjemności oszczędzania i wrzucania pieniążków do świnki, żeby uskładać sobie na wymarzoną grę czy zabawkę?


Bardzo żal mi dzieci, których rodzice i krewni są na tyle zaślepieni, że nie widzą, jaką krzywdę im wyrządzają, zasypując je drogimi gadżetami (nie tylko przy okazji Komunii zresztą). Wiem, że wiele jest rozsądnych osób, które tak nie postępują, ale przeraża mnie też fakt, że szaleństwo wydaje się zataczać coraz szersze kręgi. A co będzie potem, gdy quady wyjdą z mody? Minimercedesy? Diamentowe kolie?

Komentarze

 1. Za kilka lat aparat czy mini-quad będzie nic nie wartym złomem. Na komunię warto kupić coś co jest inwestycją, monety kolekcjonerskie, letni kurs angielskiego za granicą, czy gitarę plus pół roczne korepetycję :d. A prezenty są coraz bardziej wydziwianie bo w wieku 8 lat dzieciaki mają już sporo rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słuszne spostrzeżenia. Ja uważam, że co niektórym z tymi mega-drogimi prezentami po prostu "odwala" (sorry za dosadność). Tacy ludzie sami kręcą na siebie bata, bo jak raz dasz dziecku quada, to później będzie oczekiwało prezentów o podobnej wartości i rozmachu, a nie zawsze są na to pieniądze czy ochota.

  No ale... może jestem stronniczy czy coś... w końcu nie mój portfel, nie moje dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja obserwuję podobny komunijny szał.
  właściwie to jest efekt współczesnego wychowywania w pędzie, i takim własnie bezgranicznym konsumpcjoniźmie- .że jeśli nie masz, nie istniejesz.
  przykład: dzieci już właśnie podstawówkowe są nakręcane, że rzeczy niemarkowe się nie liczą-potrafią sobie metki w ubraniach sprawdzać, czy ciuch jest oryginalny...

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam świadkiem jak znajoma płakała bo ledwo starczało jej do końca miesiąca a syn rządał buty najdroższej firmy i zachcianka musiała być spełniona- bo wszyscy w szkole takie mają...Trudno mi to zrozumieć bo wychowywana byłam zupełnie inaczej. Można było sobie pozwolić na wiele lecz mój ojciec uważał, że prawdziwy rodzic nie podaje gotowej rybki lecz wędkę,pokazując jak tą rybkę złowić..Kiedyś wydawało mi się, że to złe i że tatuś taki niedobry.Teraz wiem, że nauczyło mnie to szacunku do rzeczy, które posiadam i do życia.To lekcja, za którą dopiero teraz jestem wdzięczna.Ann

  OdpowiedzUsuń
 5. Obawiam się, że powoli zaczyna wchodzić moda jak w Stanach. Oglądałam program jak na 16 urodziny dziewczynki miały organizowane przyjęcia a w zasadzie gigantyczne bale, musiała występować znana gwiazda a prezenty to najdroższe samochody.Chore.. Stosunek tych dzieci do rodziców był straszny...Gdyby nie rodzice nie miały by nic. Myślę sobie jednak,że to sami rodzice kręcą na siebie bata.Sami wychowują sobie kaleki życiowe. Szkoda tylko dzieci z mądrzejszych rodzin bo one nie rozumieją dlaczego jej koleżanka ma coś czego ona nie może mieć...Ann

  OdpowiedzUsuń
 6. mam podobne wspomnienia... moją sukienkę uszyła Babcia (moja Mama trzyma ja do dzisiaj:-) I tylko ja i koleżanka miałyśmy wianki z żywych kwiatów. Dla mnie było to przeżycie mistyczne. Choć trochę zakłuło, gdy dzieci przed blokiem chwaliły się, ile dostały pieniędzy. Ale moja mądra Babcia i Mama wytłumaczyły mi, że to nie jest ważne...

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie trudno jest kupić prezent dla dzieci znajomnych, już 2-3-4 latki mają wszystko. A nawet tego "wszystkiego" po dwie sztuki ;-)

  Dla moich maluchow też mi się ciężko kupuje, choć mają zdecydowanie mniej zabawek niż rówieśnicy...

  Zresztą, ciężkawo mi być mamą-minimalistką. Blogi minimalistyczne przeważnie chyba są pisane przez osoby bezdzietne. A minimalizm mamy-minimalistyki jest "innym minimalizmem ;-)
  MM

  OdpowiedzUsuń
 8. Mamo Minimalistko :) tak, zwykle blogi o minimaliźmie piszą osoby bezdzietne, bo one po prostu mają więcej czasu. Ale to nie oznacza, że wszyscy minimaliści są bezdzietni ;-) Wpis na temat minimalizmu przy dzieciach właśnie się pisze, pojawi się lada dzień. Nie chcę teoretyzować, więc zbieram opinie dzieciatych minimalistów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mama minimalistka ma troszkę czasu: bo jest minimalistką właśnie ;-) Nie muszę w kółko porzadkować setek rzeczy rozrzuconych i zabałaganionych przez dzieci na przykład;-)
  MM

  OdpowiedzUsuń
 10. A mogłabyś MM odezwać się do mnie na maila: ajka74@gazeta.pl? Mam sprawę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Osobiście, jak na Komunię w latach '90 to wyszło całkiem nieźle. :) Było odpowiednio skromnie, ale dostałam też i odpowiednią biżuterię.A za pieniądze kupiło się pierwszy komputer (wówczas modne były rolki, rowery górskie i konsole do gier). Ale najlepsze jest to, że moją sukienkę i wszystkie dodatki oddałam potem komuś, kto jej na prawdę potrzebował. Zdjęcie tej dziewczynki stojącej pod Kościołem w mojej sukience było dla mnie najpiękniejszym podziękowaniem. A sama obdarowana była szczęśliwa, mimo iż prócz standardowego obrazka i różańca nie dostała nic więcej. Da się? Da! :)
  Karolina

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

15 lat później

Przeglądałyśmy niedawno z moją przyjaciółką Kasią stare zdjęcia. Na jednym z nich zobaczyłam osobę, która wydała mi się znajoma. Zapytałam: co to za baba? - Jak to, nie poznajesz, przecież to Ty! 
Po bliższym przyjrzeniu się stwierdziłam, że to prawda. Ja, jak najbardziej ja, w całej okazałości. Po krótkich obliczeniach ustaliłyśmy datę powstania tej fotografii na 2001 rok. Dla mnie rok trudny, zapamiętałam go nie tylko z powodu zamachu na WTC z 11 września. Bardzo byłam wtedy zagubiona, nieszczęśliwa, samotna, chociaż wciąż wśród ludzi. Poszukująca miłości, stabilizacji, bezpieczeństwa, a jednocześnie często działająca na własną szkodę. Bardzo źle, wręcz fatalnie czułam się w swojej skórze. To chyba był czas mojej prawie rekordowej wagi, chociaż wydaje mi się, że w najbliższych miesiącach jeszcze bardziej przytyłam (ale nie chcę tego pamiętać). 
Gdy zobaczyłam to zdjęcie, przeraziłam się, ale też pomyślałam, że chcę go zachować na pamiątkę. I pokazać światu, co może wydać się Wam dz…

Lekcje szczęścia – 3. Ogarnij się!

Dzień dobry w Nowym Roku! Jak tam Wasze postanowienia noworoczne? Lubicie je podejmować? Udaje się Wam ich dotrzymywać?
Jeszcze parę lat temu też robiłam podsumowania starego roku, a z początkiem nowego po raz kolejny podejmowałam projekt „Nowa ja”. Do pewnego momentu niestety dość nieskutecznie, entuzjazm szybko opadał i próby zmian kończyły się porażką. Schemat ten ostatecznie przeszedł do przeszłości wraz z rozpoczęciem stosowania podejścia minimalistycznego. Po prostu zaczęłam naprawdę zmieniać swoje nawyki w miarę ich identyfikowania i przestałam czekać z wprowadzaniem zmian do poniedziałku albo początku roku. Gdy stwierdzałam, że jakieś moje zachowanie mi przeszkadza i wymaga korekty, od razu zabierałam się do pracy nad nim. Stopniowej, ale skutecznej. Gdy nie udawało się jedną metodą, próbowałam innych. 
Nie o to chodzi, że nie widzę sensu w podejmowaniu noworocznych postanowień. Nawet więcej, myślę, że warto wykorzystać potencjał „nowego początku”, jaki daje zmiana daty w kal…

Lepiej

Przed urlopem pisałam o bezdzietności z wyboru. Mam jeszcze parę refleksji, które nie dotyczą istoty sprawy (mienia/niemienia dzieci), ale są z nią powiązane. 
Ludzie często lubią formułować różne złote rady czy ogólne stwierdzenia, które wydają się im słuszne i cenne: lepiej mieszkać na wsi. Lepiej mieszkać w mieście. Lepiej mieć samochód/jeździć na rowerze/poruszać się piechotą. Lepiej jeść mięso/być wegetarianinem/weganinem. Lepiej jeść gluten/nie jeść glutenu. Mieć mieć wiele dzieci/mieć dwoje dzieci/jedno dziecko/nie mieć dzieci. Lepiej biegać/ chodzić na siłownię/ćwiczyć jogę/gimnastykować się w domu. Być minimalistą/tarzać się w konsumpcji. Można by tak wymieniać w nieskończoność, wymieniłam tylko kilka dziedzin, które akurat wydają mi się częstym przedmiotem tego rodzaju sądów.
Zazwyczaj uważa się, że „lepiej” jest robić tak, jak się samemu wybrało. Często dlatego, że jest się ze swojego wyboru zadowolonym i wydaje się, że skoro nam jest z tym dobrze, to innym też pewnie będz…