Przejdź do głównej zawartości

Cyfrowe szaleństwo

Nikogo do zalet fotografii cyfrowej przekonywać chyba nie trzeba. Z mojego minimalistycznego punktu widzenia ma jednak jedną sporą wadę: ilość powstających fotografii. Nie wnikam tu w kwestię ewentualnych innych wad i zalet technicznych, sama zdjęcia robię rzadko i moje fotki mają zwykle charakter czysto dokumentacyjny.

Z każdego dłuższego wyjazdu, a czasem i ze spaceru po mieście, wraca się z pokaźną porcją nowych obrazków. Sami wiecie, teraz nikogo już nie dziwi, że niektórym osobom zdarza się wracać z wakacji z kilkoma tysiącami (!!!) fotografii. Nam nigdy taki wynik się nie zdarzył, ale znam takie przypadki z otoczenia. Potem następuje wstępna selekcja, często zapraszanie znajomych „na oglądanie”. Różne formy publikacji w sieci, na serwisach społecznościowych. Wszystko to na pewno jest bardzo przyjemne, czasem pouczające, jednak prędzej czy później okazuje się, że zamiast kilku czy kilkunastu albumów ze zdjęciami, jak to drzewiej bywało, mamy jakieś tysiące fotek.
Urok i sens fotografii polega dla mnie po pierwsze na staraniu schwytania ulotnego wrażenia, zatrzymania chwili, a po drugie na możliwości powrotu do niej, odświeżenia wspomnienia, które nieco wyblakło. Podobnie jak w przypadku pamiątek o wymowie sentymentalnej i prezentów, jestem zdania, że „nieużywane wspomnienie to martwe wspomnienie”. Przechowywanie prezentów, pamiątek i fotografii ma sens tylko wtedy, gdy mamy czas i chęci, by do nich wracać, oglądać je od czasu do czasu, w taki czy inny sposób je wykorzystywać.Przeglądam zdjęcia z wakacji, by przywołać nastrój lata i beztroski. Są mi więc potrzebne. Jeśli ograniczę się do ich archiwizacji, a potem nigdy do nich nie zajrzę, to będą tylko zajmować cenne miejsce w mojej przestrzeni życiowej (nawet jeśli to tylko płyta CD, i tak zajmuje miejsce).

Wiem, że wiele osób skrzętnie archiwizuje fotografie cyfrowe, co samo w sobie nie jest niczym zdrożnym. Jednak zachęcam do tego, by te wirtualne galerie traktować tak samo, jak i pozostałe nasze kolekcje i zbiory, tzn. od czasu do czasu poddawać je krytycznemu osądowi i nie magazynować namiętnie wszystkiego jak leci. Warto dokonać ostrej selekcji zdjęć przed archiwizacją, a prócz tego zastanowić się, czy na pewno będziemy za dziesięć lat mieć czas i ochotę na zachwycanie się fotografiami z wakacji albo z imienin cioci Jadzi.

Na pewno nie należy pozbywać się tych obrazów, które dokumentują ważne momenty naszego życia. Śluby, komunie, bal maturalny, pierwsze kroki Bubusia... Zdjęcia nigdy nie zastąpią wspomnień i przeżyć, ale dzięki obrazowi utrwalonemu aparatem możemy przypomnieć sobie szczegóły, które poszły w zapomnienie.
Mało kto robi teraz odbitki, przynajmniej w moim otoczeniu, poprawcie mnie, jeśli macie inne doświadczenia. Przy tej ilości powstających zdjęć nie miało by to zresztą większego sensu. Czasem jednak brakuje dawnej przyjemności przeglądania albumów. Na szczęście fotografia cyfrowa daje nowe, całkiem przyjemne możliwości.

Z ich szerokiego wachlarza wybrałam dla siebie jedną: fotoksiążki. Z wybranych, szczególnie ważnych i udanych zestawów fotografii robię album. Ale nie taki zwykły, z fotkami w plastikowych koszulkach, ale „prawdziwy jak z księgarni”. Bardzo lubię styl fotografowania mojego Męża (On jest naszym domowym fotografem, ja ograniczam się do roli Muzy ;), więc wiele radości daje mi przygotowanie takiego albumu. Korzystam z serwisu Blurb, ale wiem, że nasze polskie firmy fotograficzne też mają fotoksiążki w ofercie. Przyjemność ta jest wieloetapowa: od samego opracowania układu fotografii w książce, potem czekanie na przesyłkę, potem rozkosz oglądania gotowej książki. A potem stoi sobie na półce, ślicznie wygląda i zaprasza do przeglądania. O wiele częściej zaglądam do tych papierowych albumów niż do zarchwizowanych płyt CD.
Przygotowanie fotoksiążki wymaga nieco czasu i zachodu oraz wiąże się z pewnymi (niewygórowanymi) kosztami, to zmusza do zastanowienia się, czy faktycznie warto. Nie po to pozbywam się nieczytanych książek, żeby zastawiać regały nieoglądanymi albumami. Ta świadomość powstrzymuje od mnożenia bytów nad potrzebę.

A i tak „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”... Nie przesadzajmy z pielęgnowaniem wspomnień, bo chociaż bardzo istotne, nie powinny nam przesłaniać teraźniejszości.

Komentarze

 1. Pięknie napisane. Sam robię bardzo mocną selekcję zrobionych zdjęć. Także podchodzę do tego tak że za parę lat jak będę przeglądał dysk ze zdjęciami to nie będzie mnie interesowało oglądanie kilka razy tego samego ujęcia. Bardzo dokładnie analizuje archiwizacje zdjęć. Co do odbitek to nie wykonuję ich wcale. Od tego mam duży TV że w każdej chwili oglądam pokaz zdjęć z podkładem muzycznym.
  Pozdrawiam Bartosz

  OdpowiedzUsuń
 2. śliczny kocurek na zdjęciu.

  ja od razu po zrzuceniu na dysk robię porządki zdjęć.
  i te mniej ładne, albo zupełnie niepotrzebne od razu wywalam.
  zresztą, osobiście bardziej lubię zdjęcia robione zwykłą lustrzanką, analogową,m a nie cyfrówką, przez to, że cyfrowych robi się za dużo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się że ilość zdjęć może przytłoczyć i też staram się je przeglądać. Ja wolę jednak tradycyjnie wywołane zdjęcia w albumach i moim zdaniem fotoksiążki są okropne ;) ale to tylko moje zdanie.
  Gdy ma się tak duża ilość zdjęć z wakacji itp. to nawet na pokazach znajomi nie chcą już oglądać, gdyż robi się przynudnawo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi brak cierpliwości do tego, żeby posortować swoje cyfrowe galerie (fotek tradycyjnych już nie przechowuję -- wszystko zdigitalizowałem). Jak patrzę w iPhoto i widzę 31985 zdjęć w 415 zdarzeniach z ostatnich lat, to strasznie nie chce mi się do tego siadać ;-)

  Świetne ostatnie zdanie. Będzie fajowy niedzielny cytat ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobnie jak Verónica- robię porządki zaraz po zrzuceniu na dysk. Na kompie mam założone foldery np. rodzinne, z wyjazdów, uroczystości itp.i wszystko(prawie wszystko) segreguje.
  Problem robi się wtedy jak ktoś jest tak przejęty robieniem zdjęć, że nie skupia się na prawdziwym przeżywaniu tego gdzie jest. Chęć pochwalenia się znajomym bierze górę nad wszystkim. I jeszcze katowanie znajomych milionem podobnych do siebie fotek ze szczegółowym opisem każdej z nich.... Ann

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziwne, ale właśnie niedawno przyszło mi do głowy, żeby "przetrzepać" moją Picase i pousuwać zdjęcia, których jest stanowczo za dużo (kilka takich samych ujęć, nieostre itp). Zostawiłam w każdym folderze po 20 do 40 zdjęć. W moim przypadku musi upłynąć jakiś czas, żebym mogła podjąć decyzję czego się pozbyć. Żeby mieć jakiś "kontakt" z moimi dziełami ustawiłam sobie jako wygaszacz ekranu pokaz slajdów z folderu moje obrazy. Czasem mignie mi jakieś zapomniane zdjęcie i nabieram ochoty, żeby pooglądać stare fotki:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bartoszu, też lubię oglądanie na ekranie TV, zupełnie inne wrażenia. Podkład muzyczny niekonieczny, choć dobrze dobrany może być :)
  Verónico, to kolega z zeszłorocznych wakacji. Mam słabość do zwierzyny wszelakiej, a zwłaszcza kociej :)
  Radosnafasola: męczą mnie niektóre pokazy, zwłaszcza kiedy zdjęcia kiepskie. Ale na szczęście większość znajomych zdjęcia robi piękne i zachowuje przyzwoitość w zadręczaniu innych prezentacjami.
  Fotoksiążki: kwestia gustu. Może dlatego mi się podobają, że znam tylko te własnej produkcji ;-) ?
  Paweł, niezły wynik. Też by mi się nie chciało ;-) 415 zdarzeń, prawie 32 tysiące fotek? Fiu fiu i oh lala... To tylko na raty albo jakoś radykalnie trzeba rozwiązać.
  Ann, żal mi takich osób, o jakich piszesz, które nie są w stanie cieszyć się chwilą, tylko rozpaczliwie próbują nałapać jak najwięcej punktów.
  Anonimowy: niektórzy segregują od razu, inni potrzebują czasu i dystansu. Ja też wolę trochę odczekać. Pierwsza selekcja od razu, techniczna, wyrzucanie dubli, nieudanych ujęć, ale z tą poważniejszą nie lubię się aż tak spieszyć. Dopiero z perspektywy czasu widać, czego można się pozbyć bez żalu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z ostatniego urlopu mój znajomy przywiózł 4,5 tysiąca zdjęć... po obejrzeniu 40 ujęć tej samej żaglówki wysiadłam ;) Wiele miał zapewne do pokazania, a w rezultacie nie zobaczyłam prawie nic.
  Ja na bieżąco usuwam nieudane fotki z aparatu, bo wiem, że później już ich nie posortuję i będą mnie wpieniały podczas oglądania na kompie. Zawsze wywołuję dosłownie kilka z każdego wypadu. W dobie terabajtów kiedy dysponujemy nieograniczonymi wręcz powierzchniami dysków twardych, powstało nowe wyzwanie dla minimalisty: ogarnąć jakoś swoje dane... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przestałam robić zdjęcia - przywożę wspomnienia :), czasem kilka pocztówek, które wykorzystuję jako zakładki do książek. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. robię albumy. Ale minimalistycznie, bo mam limit-jeden album na 200 zdjęć na 1 rok. Naczęściej z wyjazdów poza Polskę.Zdjęcia są bardziej "wrażeniowe" niż dokumentalne. Do albumów dołączam dodatki np bilety wstępu, mapki z zabytków albo pieniądze, których nie wydałam.Trochę pracy jest ale warto.Albumy są dla mnie i najbliższych. Ciekawsze zdjęcia wywołuję w dużym formacie i oprawiam jak obrazy. Ostatnio też zamówiłam kalendarze ze swoimi zdjęciami. W ogóle, lubię bawić się fotkami :))
  Fajnie, że piszesz. Zmuszasz mnie do myślenia, czy jestem lub czy mogę być bardziej minimalistyczna. Bezcenne:))!
  eska18.live  Fajnie, że poruszasz tka iwle tematów.

  OdpowiedzUsuń
 11. świetne ujęcie. Tematu. Jesteś więc dobrym fotografem:)
  my niestety robimy dużo zdjęć, ale z selekcja jest gorzej. Bo każde wydaje się ważne, tak, jak każda chwila...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Plusultra, przecież on chyba nawet nie miał czasu oddychać, tylko cykał te fotki. Prawdziwe szaleństwo!
  eska18.live, dziękuję za miłe słowa. Ja też lubię bawić się zdjęciami, pozwala mi to inaczej na nie spojrzeć i przywołuje wspomnienia. Robienie z nich obrazów też jest super, zmieniam często zdjęcia w minigalerii na ścianie, takie małe zmiany odświeżają wnętrze mieszkania.
  Miss, jestem zdecydowanie lepsza w ujmowaniu rzeczy na piśmie niż obiektywem.
  Zapewne z czasem i tak będziecie zmuszeni do jakiejś selekcji zdjęć, kiedyś przychodzi taka chwila...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Generalne porządki metodą minimalistki

Chciałabym, żeby blog i kanał na YouTube przestały być odrębnymi bytami i zaczęły wzajemnie się uzupełniać. Będę starać się, by każdemu opublikowanemu materiałowi wideo towarzyszył tekst, który będzie jego dopełnieniem. 
Dzisiejszy wpis jest dodatkiem do materiału pod tym samym tytułem, który możecie obejrzeć tutaj:

Opowiadam w nim o moim pomyśle na uproszczenie generalnych porządków. Uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest zrobić taki pełen przegląd domu lub mieszkania, zajrzeć w każdy zakamarek, sprawdzić stan posiadania. Jednak trudno byłoby mi wygospodarować cały weekend czy kilka dni, a przecież takie bardzo dokładne porządki wymagają sporo czasu. Są też dość wymagającym procesem pod względem psychicznym, emocjonalnym, bo porządkując, trzeba podejmować szereg mniejszych i większych decyzji. Czego się pozbyć, w jaki sposób, co zostawić, jak zorganizować i poukładać te rzeczy, które zdecydowaliśmy się zatrzymać. 
Pomyślałam więc, że najłatwiej będzie to duże zadanie podzielić na …

Metoda Konmari to nie minimalizm

Wpis jest uzupełnieniem materiału wideo zamieszczonego w serwisie YouTube, który można obejrzeć tutaj: 

Książkę Magia sprzątania Marie Kondo przeczytałam cztery lata temu, o moich wrażeniach możecie przeczytać we wpisie pod tym samym tytułem. Odebrałam ją pozytywnie, ale samej metody nigdy nie stosowałam, bo nie miałam takiej potrzeby, o czym zresztą pisałam w tamtej recenzji. Na dobre w głowie z tej lektury pozostała mi jej myśl przewodnia: poszukiwanie radości w rzeczach i eliminowanie zbędnych przedmiotów w oparciu o kryterium: co chcę zostawić, zamiast stosowanego zwykle przez minimalistów: czego nie potrzebuję i czego chcę się pozbyć. Książki szybko się pozbyłam i nie myślałam o niej więcej.
Dopiero niedawno, gdy coraz częściej docierały do mnie opinie na temat wyprodukowanego przez Netflix serialu Sprzątanie z Marie Kondo(dostępny z polskimi napisami), pomyślałam, że warto byłoby sobie wyrobić własne zdanie na temat tej serii programów, nawet jeśli sama metoda sprzątania Konmari…

Kolorowa szafa minimalistki - także na wakacjach

Ostatni wpis z połowy czerwca. Aż trudno uwierzyć. Jednak to prawda. Nie chcę Was zamęczać tłumaczeniami, dlaczego tak długo milczałam. Niedługo minie pół roku od śmierci Taty. Ostatnie miesiące wbrew pozorom były nie tylko czasem smutku, ale przede wszystkim czasem ważnych zmian w życiu naszej rodziny, częściowo wymuszonych przez odejście Taty, a częściowo przez nią sprowokowanych (?), a może tylko przyspieszonych. Kilka z tych zmian jest naprawdę pozytywnych, dotyczą głównie życia mojej Siostry. W skrócie napiszę tylko, dla tych z Was, którzy zawsze trzymali za nią kciuki (wiecie, że Ula jest osobą niesłyszącą), że Sister zmieniła pracę i na razie jest bardzo zadowolona. A my cieszymy się, że jest doceniana i że ma szanse na rozwój i lepszą jakość życia.
Bałam się, że nie będę umiała już pisać tutaj. Jednak z tym jest chyba jak z jazdą na rowerze. Wystarczy usiąść i zacząć, a reszta idzie już sama...
Oprócz tego, że dużo działo się różnych rzeczy, które wymagały mojej uwagi czy wsp…