Przejdź do głównej zawartości

Moje pudełko czekoladek

Ostatni dzień roku, wszyscy robią podsumowania i postanowienia, to całkowicie naturalne. Dobrze jest od czasu do czasu popatrzeć na swoje życie i sprawdzić, w jakim punkcie drogi jesteśmy. Czytałam sobie dzisiaj wpis z początku stycznia tego roku. Takie były moje postanowienia:
„Moje postanowienia na Nowy Rok, poza kontynuacją wszystkich fajnych, pożytecznych i ciekawych działań, które podjęłam w roku 2009?
Oto i one:
1. Więcej spać (bo zdrowo i korzystnie dla cery).
2. Wykorzystywać zdobytą w zeszłym roku wiedzę i umiejętności, by doprowadzić cerę do perfekcji.
3. Ostatecznie wyrzeźbić sylwetkę i zrzucić kilka ostatnich kilogramów (przez Święta nie ćwiczyłam i ciutkę jednak ciaśniej w spodniach..., a tak się wymądrzałam na temat umiaru, hihi).
4. Zrealizować projekt Szafa Minimalistki (opiszę wkrótce, jak obiecałam).
5. Cieszyć się każdą chwilą życia.”
Co mi z tego wyszło? W zasadzie wszystko, ale najlepiej punkt 5 :)
Kładłam się spać o stałej porze, wstawałam wcześnie, ale i tak udaje mi się zwykle przespać około 7 godzin. Ideałem dla mnie byłoby osiem godzin snu, ale na razie to niewykonalne (chociaż mam pewien pomysł).
Co do cery i sylwetki: jest dobrze, mogłoby być jeszcze lepiej (wymagania rosną!). Ćwiczę nadal regularnie, cerze służy minimalizm kosmetyczny, jednak i w jednej, i w drugiej dziedzinie chciałabym przejść od stanu „jest dobrze” do stanu „jest super”. Nadal mam nad czym pracować.

Projekt Szafa Minimalistki w toku, pozbyłam się wszystkich ciuchów, które nie spełniały moich oczekiwań, teraz powoli uzupełniam garderobę w bardzo przemyślany sposób. Stawiam na jakość, nie na ilość, więc kupuję trwalsze rzeczy, co więcej kosztuje, dlatego zajmie to więcej czasu, nie jestem milionerką.

Najlepiej z całej listy wyszło mi cieszenie się każdą chwilą życia. Rok 2010 był szczególnie udany, pod każdym względem. Pełen pracy, sukcesów, spełnionych marzeń, radości, miłości, szczęścia. Bywały zmartwienia i stresy, ale w rozsądnych ilościach. Pozbyłam się wielu przedmiotów, ubrań, książek, wciąż upraszczałam swoje życie, za to stałam się bardziej świadoma siebie i swoich oczekiwań wobec siebie, świata i życia. Jaki będzie przyszły rok, 2011? Kto wie?

Nie chcę robić żadnych noworocznych postanowień. Mam sporo pomysłów i planów, ale nie chcę ograniczać się postanowieniami. Nie będę z góry zakładać, co osiągnę w przyszłym roku. Przecież rok 2010 przyniósł mi o wiele więcej, niż spodziewałam się w styczniu. Wystarczy mi, że wyznaczam sobie kierunki działania, że wiem, w którą stronę chcę podążać. Nie wiem jednak, co mnie czeka, co przyniesie mi los, nie mogę więc zakładać z góry, co mi się przydarzy. Być może nastąpi w moim życiu kilka dużych zmian, ale na razie za wcześnie jeszcze, by o tym pisać.
Pamiętacie ten cytat z filmu „Forrest Gump”? Moja mama zawsze mówiła: „Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi. Nie wiem, na jakie czekoladki trafię w przyszłym roku.

Właściwie mam jedno postanowienie: wciąż pracować nad sobą i z każdą chwilą starać się być lepszym człowiekiem. Cała reszta to tylko szczegóły, nad którymi nie ma co zastanawiać się z wyprzedzeniem.

Życzę Wam żeby w Nowym Roku trafiały Wam się zawsze Wasze ulubione czekoladki :)!

Komentarze

 1. Bardzo interesujący wpis, zainspirował mnie do głębszego zastanowienia się nad różnymi podejściami, jakie można mieć wobec noworocznych planów i postanowień. Myślę, że za jakiś czas napiszę o tym na blogu i wtedy podziękuję ;)

  Chociaż masz inne podejście niż moje, to widzę, jaką ma ono wartość i jaka idea się za tym kryje. Przynajmniej taką mam nadzieję ;) Dla mnie bardziej sprawdza się formułowanie określonych postanowień, ale jednocześnie nie ograniczam się do nich, lecz staram rozwijać na co dzień - w serii mniejszych, codziennych kroczków. Ja także uwzględniam pewne kierunki - wiem, co chcę robić za 3 lata. Wiem też, jakie obszary życia są dla mnie ważne teraz.

  Wpis, jak zwykle u Ciebie, nastrojowy i dający wiele otuchy!

  Gratuluję sukcesów w 2010 r. i życzę najciekawszych czekoladek, jakie tylko można sobie wymarzyć!

  Pozdrawiam noworocznie,
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesują wpis. Gratuluję sukcesów w tym kończącym się już roku i życzę jeszcze większej ich ilość w Nowym Roku.

  Ciekawe spojrzenie na temat postanowień noworocznych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo szczęśliwych niespodzianek w 2011 ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo sensowne postanowienia.

  Sądzę, że najbardziej realne i jednocześnie najbardziej satysfakcjonujące są postanowienia dotyczące własnej przemiany wewnętrznej. Ważnym też jest nie ustawianie sobie zbyt wysoko poprzeczki coby dać sobie trochę luzu psychicznego, dać sobie margines do popełniania błędów i cieszyć się postępami które się robi, które często dokonywane są małymi kroczkami. Życie i tak nakłada na nas szereg obciążeń - nie ma sensu nakładać na siebie dodatkowych z którymi źle się czujemy. Od razu przychodzi na myśl mi bajka Ezopa o Żółwiu i Zającu :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozwoliła sobie zacytować część Twojego wpisu u siebie, wyraziłaś to o czym myślałam już od jakiegoś czasu, wiec po co wyłamywać otwarte drzwi...Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 6. Fascynujący blog, z niecierpliwością oczekuję nowych postów. Gratuluję podejscia do zycia, poglądów i ciekawej osobowości. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku dla Ciebie. Poproszę o więcej na temat dbania o cerę, z wszystkimi detalami:-))))) Pozdrawiam gorąco

  OdpowiedzUsuń
 7. Spełnienia tego, co się będzie spontanicznie pojawiać w Twojej głowie:)
  i dalszych sukcesów na drodze minimalizmu:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję osiągnięcia celów założonych w ubiegłym roku. Życzę wytrwałości i wielu miłych chwil.
  Nie muszę chyba dodawać, że z przyjemnością tutaj zaglądam - inspirujesz :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super jest poczuć, że świetne efekty są naszym dziełem :) Na pewno doprowadzisz swoje sprawy do końca, te największe cele są zawsze oddalone ale kiedy już się uda.. skutki są długotrwałe :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Życzę wszystkiego dobrego. Jak najwięcej wspaniałych czekoladek, ciekawe porównanie. Jak najwięcej postanowień do spełnienia. Wspaniały wpis.
  Pozdrawiam Bartosz

  OdpowiedzUsuń
 11. Pudełko czekoladek - podejście alternatywne:
  http://www.joemonster.org/filmy/3049/Monty_Python_Skecz_o_bombonierce

  :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję Wam wszystkim za ciepłe słowa, miło wiedzieć, że lubicie tu zaglądać!
  Dzierzba, Monty jak zawsze niezawodny. Pozostaje mi mieć nadzieję, że nie trafię na chrupiącą żabkę ani wymioty skowronka ;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyznam szczerze, że ten fragment Forresta zawsze mnie intrygował, bo bombonierki które znam mają rysunki na 'okładce' i opis tego co jest w środku, które dokładnie studiowałam jako dziecko, żeby wiedzieć, co wyjadać ;) Nu ale może hamerykańskie są inne :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale nadzienia po okładce nie rozszyfrujesz, a w nim właśnie tkwi różnica ;).

  OdpowiedzUsuń
 15. Przypomniały mi się Fasolki Wszystkich Smaków z Harry'ego Pottera. One były właśnie taką całkowitą zagadką, bo nie sposób było przewidzieć, czy trafi się na smak grylażowy lub truskawkowy, czy też na wymiociny, smarki albo szpinak bądź sardynki... :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Sprzątanie zaczyna się w głowie

Nie jestem odkrywcza, twierdząc, że sprzątanie zaczyna się w głowie. Jak wiele innych procesów. Odchudzanie, wypoczywanie, zmiany.

Zacznijmy od jego postrzegania. Często przedstawia się sprzątanie jako czynności nielubiane i nużące. Niektórzy wręcz nim pogardzają i uważają za zajęcie niegodne. To chyba spuścizna czasów, gdy porządki były domeną kobiet oraz osób ubogich lub nisko urodzonych. Nadal zdarza się, że nie szanuje się osób, które zajmują się sprzątaniem zawodowo. Znam osobę, która zatrudnia panią do sprzątania domu wcale nie dlatego, że nie ma czasu, siły czy możliwości, ale dlatego właśnie, że uważa to zajęcie za poniżające, niegodne. 


Wielu ludzi nie lubi sprzątać, bo to ich zdaniem strata czasu, syzyfowa praca, którą trzeba zaczynać od nowa, gdy tylko się skończy. Jednak naturalnym jest, że próbuje się unikać tego,  czego się nie lubi. Opóźnia, robi byle jak, byle było. Szuka wymówek, by usprawiedliwić to, że znów miało się coś innego do zrobienia. 
Czym to grozi?  Tym, że …

Moje pierwsze 500+ i prezent dla czytelników

W listopadzie 2009 r. powstał pierwszy wpis na blogu, który wówczas nazwałam Minimalistka (w serwisie blox). Nosił tytuł Trudne początkii zaczynał się tak: Tytuł blogu jest nieco na wyrost. Nie jestem minimalistką. Może kiedyś będę. Staram się ograniczać liczbę posiadanych rzeczy, upraszczać swoje życie i otaczającą mnie przestrzeń, uczę się świadomie kupować. Dążę do wyeliminowania tego, co zbędne. Walczę z tendencją do gromadzenia przedmiotów i kupowania wciąż nowych rzeczy.  Minęło nieco ponad 8 lat i w tym czasie napisałam w sumie 500 wpisów, łącznie z dzisiejszym.
Gdy zaczynałam, nie miałam najmniejszego pojęcia, dokąd mnie to zaprowadzi. Czułam potrzebę dzielenia się swoim doświadczeniem, wrażeniami z przygody, jaką okazało się stosowanie minimalizmu w praktyce. Z czasem blog stał się zapisem różnych moich przeżyć i przemyśleń, a także relacją z procesu zmian w wielu dziedzinach życia.

DDTVN, Dojrzewalnia Liderek i trudny powrót do codzienności

Trudno jest mi wrócić do normalnego rytmu pisania i nagrywania. Nie mogę się przemóc, by znów pisać o zwykłych, codziennych sprawach. 
Zawsze wydawało mi się, że w żałobie po stracie jednej z najbliższych osób będę przede wszystkim płakać. A tymczasem rzadko mam na to ochotę. Smutek dotyka mnie w zupełnie inny sposób. Siedzi gdzieś głęboko i nieszczególnie mam ochotę go uwalniać. Nastrój faluje, czasem więcej we mnie gniewu na to, że Taty już nie ma, czasem więcej czułości i wdzięczności za to, że był z nami tak długo, ile było to możliwe. 
Blog i kanał na YouTube chwilowo zeszły na dalszy plan, bo moje serce i myśli są teraz gdzie indziej. Są inne ważne sprawy do załatwienia i uporządkowania, część dotyczy przeszłości, część jest istotna dla przyszłości niektórych osób z naszej rodziny, skupiam się więc na tych formalnościach, spotkaniach i załatwianiach. 
Wiem, że z czasem będę czuła coraz silniejszą potrzebę komunikowania się z Wami, czytelnikami i widzami. Z czasem też łatwiej bę…