Przejdź do głównej zawartości

Moje pudełko czekoladek

Ostatni dzień roku, wszyscy robią podsumowania i postanowienia, to całkowicie naturalne. Dobrze jest od czasu do czasu popatrzeć na swoje życie i sprawdzić, w jakim punkcie drogi jesteśmy. Czytałam sobie dzisiaj wpis z początku stycznia tego roku. Takie były moje postanowienia:
„Moje postanowienia na Nowy Rok, poza kontynuacją wszystkich fajnych, pożytecznych i ciekawych działań, które podjęłam w roku 2009?
Oto i one:
1. Więcej spać (bo zdrowo i korzystnie dla cery).
2. Wykorzystywać zdobytą w zeszłym roku wiedzę i umiejętności, by doprowadzić cerę do perfekcji.
3. Ostatecznie wyrzeźbić sylwetkę i zrzucić kilka ostatnich kilogramów (przez Święta nie ćwiczyłam i ciutkę jednak ciaśniej w spodniach..., a tak się wymądrzałam na temat umiaru, hihi).
4. Zrealizować projekt Szafa Minimalistki (opiszę wkrótce, jak obiecałam).
5. Cieszyć się każdą chwilą życia.”
Co mi z tego wyszło? W zasadzie wszystko, ale najlepiej punkt 5 :)
Kładłam się spać o stałej porze, wstawałam wcześnie, ale i tak udaje mi się zwykle przespać około 7 godzin. Ideałem dla mnie byłoby osiem godzin snu, ale na razie to niewykonalne (chociaż mam pewien pomysł).
Co do cery i sylwetki: jest dobrze, mogłoby być jeszcze lepiej (wymagania rosną!). Ćwiczę nadal regularnie, cerze służy minimalizm kosmetyczny, jednak i w jednej, i w drugiej dziedzinie chciałabym przejść od stanu „jest dobrze” do stanu „jest super”. Nadal mam nad czym pracować.

Projekt Szafa Minimalistki w toku, pozbyłam się wszystkich ciuchów, które nie spełniały moich oczekiwań, teraz powoli uzupełniam garderobę w bardzo przemyślany sposób. Stawiam na jakość, nie na ilość, więc kupuję trwalsze rzeczy, co więcej kosztuje, dlatego zajmie to więcej czasu, nie jestem milionerką.

Najlepiej z całej listy wyszło mi cieszenie się każdą chwilą życia. Rok 2010 był szczególnie udany, pod każdym względem. Pełen pracy, sukcesów, spełnionych marzeń, radości, miłości, szczęścia. Bywały zmartwienia i stresy, ale w rozsądnych ilościach. Pozbyłam się wielu przedmiotów, ubrań, książek, wciąż upraszczałam swoje życie, za to stałam się bardziej świadoma siebie i swoich oczekiwań wobec siebie, świata i życia. Jaki będzie przyszły rok, 2011? Kto wie?

Nie chcę robić żadnych noworocznych postanowień. Mam sporo pomysłów i planów, ale nie chcę ograniczać się postanowieniami. Nie będę z góry zakładać, co osiągnę w przyszłym roku. Przecież rok 2010 przyniósł mi o wiele więcej, niż spodziewałam się w styczniu. Wystarczy mi, że wyznaczam sobie kierunki działania, że wiem, w którą stronę chcę podążać. Nie wiem jednak, co mnie czeka, co przyniesie mi los, nie mogę więc zakładać z góry, co mi się przydarzy. Być może nastąpi w moim życiu kilka dużych zmian, ale na razie za wcześnie jeszcze, by o tym pisać.
Pamiętacie ten cytat z filmu „Forrest Gump”? Moja mama zawsze mówiła: „Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi. Nie wiem, na jakie czekoladki trafię w przyszłym roku.

Właściwie mam jedno postanowienie: wciąż pracować nad sobą i z każdą chwilą starać się być lepszym człowiekiem. Cała reszta to tylko szczegóły, nad którymi nie ma co zastanawiać się z wyprzedzeniem.

Życzę Wam żeby w Nowym Roku trafiały Wam się zawsze Wasze ulubione czekoladki :)!

Komentarze

 1. Bardzo interesujący wpis, zainspirował mnie do głębszego zastanowienia się nad różnymi podejściami, jakie można mieć wobec noworocznych planów i postanowień. Myślę, że za jakiś czas napiszę o tym na blogu i wtedy podziękuję ;)

  Chociaż masz inne podejście niż moje, to widzę, jaką ma ono wartość i jaka idea się za tym kryje. Przynajmniej taką mam nadzieję ;) Dla mnie bardziej sprawdza się formułowanie określonych postanowień, ale jednocześnie nie ograniczam się do nich, lecz staram rozwijać na co dzień - w serii mniejszych, codziennych kroczków. Ja także uwzględniam pewne kierunki - wiem, co chcę robić za 3 lata. Wiem też, jakie obszary życia są dla mnie ważne teraz.

  Wpis, jak zwykle u Ciebie, nastrojowy i dający wiele otuchy!

  Gratuluję sukcesów w 2010 r. i życzę najciekawszych czekoladek, jakie tylko można sobie wymarzyć!

  Pozdrawiam noworocznie,
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesują wpis. Gratuluję sukcesów w tym kończącym się już roku i życzę jeszcze większej ich ilość w Nowym Roku.

  Ciekawe spojrzenie na temat postanowień noworocznych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo szczęśliwych niespodzianek w 2011 ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo sensowne postanowienia.

  Sądzę, że najbardziej realne i jednocześnie najbardziej satysfakcjonujące są postanowienia dotyczące własnej przemiany wewnętrznej. Ważnym też jest nie ustawianie sobie zbyt wysoko poprzeczki coby dać sobie trochę luzu psychicznego, dać sobie margines do popełniania błędów i cieszyć się postępami które się robi, które często dokonywane są małymi kroczkami. Życie i tak nakłada na nas szereg obciążeń - nie ma sensu nakładać na siebie dodatkowych z którymi źle się czujemy. Od razu przychodzi na myśl mi bajka Ezopa o Żółwiu i Zającu :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozwoliła sobie zacytować część Twojego wpisu u siebie, wyraziłaś to o czym myślałam już od jakiegoś czasu, wiec po co wyłamywać otwarte drzwi...Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 6. Fascynujący blog, z niecierpliwością oczekuję nowych postów. Gratuluję podejscia do zycia, poglądów i ciekawej osobowości. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku dla Ciebie. Poproszę o więcej na temat dbania o cerę, z wszystkimi detalami:-))))) Pozdrawiam gorąco

  OdpowiedzUsuń
 7. Spełnienia tego, co się będzie spontanicznie pojawiać w Twojej głowie:)
  i dalszych sukcesów na drodze minimalizmu:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję osiągnięcia celów założonych w ubiegłym roku. Życzę wytrwałości i wielu miłych chwil.
  Nie muszę chyba dodawać, że z przyjemnością tutaj zaglądam - inspirujesz :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super jest poczuć, że świetne efekty są naszym dziełem :) Na pewno doprowadzisz swoje sprawy do końca, te największe cele są zawsze oddalone ale kiedy już się uda.. skutki są długotrwałe :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Życzę wszystkiego dobrego. Jak najwięcej wspaniałych czekoladek, ciekawe porównanie. Jak najwięcej postanowień do spełnienia. Wspaniały wpis.
  Pozdrawiam Bartosz

  OdpowiedzUsuń
 11. Pudełko czekoladek - podejście alternatywne:
  http://www.joemonster.org/filmy/3049/Monty_Python_Skecz_o_bombonierce

  :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję Wam wszystkim za ciepłe słowa, miło wiedzieć, że lubicie tu zaglądać!
  Dzierzba, Monty jak zawsze niezawodny. Pozostaje mi mieć nadzieję, że nie trafię na chrupiącą żabkę ani wymioty skowronka ;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyznam szczerze, że ten fragment Forresta zawsze mnie intrygował, bo bombonierki które znam mają rysunki na 'okładce' i opis tego co jest w środku, które dokładnie studiowałam jako dziecko, żeby wiedzieć, co wyjadać ;) Nu ale może hamerykańskie są inne :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale nadzienia po okładce nie rozszyfrujesz, a w nim właśnie tkwi różnica ;).

  OdpowiedzUsuń
 15. Przypomniały mi się Fasolki Wszystkich Smaków z Harry'ego Pottera. One były właśnie taką całkowitą zagadką, bo nie sposób było przewidzieć, czy trafi się na smak grylażowy lub truskawkowy, czy też na wymiociny, smarki albo szpinak bądź sardynki... :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Generalne porządki metodą minimalistki

Chciałabym, żeby blog i kanał na YouTube przestały być odrębnymi bytami i zaczęły wzajemnie się uzupełniać. Będę starać się, by każdemu opublikowanemu materiałowi wideo towarzyszył tekst, który będzie jego dopełnieniem. 
Dzisiejszy wpis jest dodatkiem do materiału pod tym samym tytułem, który możecie obejrzeć tutaj:

Opowiadam w nim o moim pomyśle na uproszczenie generalnych porządków. Uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest zrobić taki pełen przegląd domu lub mieszkania, zajrzeć w każdy zakamarek, sprawdzić stan posiadania. Jednak trudno byłoby mi wygospodarować cały weekend czy kilka dni, a przecież takie bardzo dokładne porządki wymagają sporo czasu. Są też dość wymagającym procesem pod względem psychicznym, emocjonalnym, bo porządkując, trzeba podejmować szereg mniejszych i większych decyzji. Czego się pozbyć, w jaki sposób, co zostawić, jak zorganizować i poukładać te rzeczy, które zdecydowaliśmy się zatrzymać. 
Pomyślałam więc, że najłatwiej będzie to duże zadanie podzielić na …

Metoda Konmari to nie minimalizm

Wpis jest uzupełnieniem materiału wideo zamieszczonego w serwisie YouTube, który można obejrzeć tutaj: 

Książkę Magia sprzątania Marie Kondo przeczytałam cztery lata temu, o moich wrażeniach możecie przeczytać we wpisie pod tym samym tytułem. Odebrałam ją pozytywnie, ale samej metody nigdy nie stosowałam, bo nie miałam takiej potrzeby, o czym zresztą pisałam w tamtej recenzji. Na dobre w głowie z tej lektury pozostała mi jej myśl przewodnia: poszukiwanie radości w rzeczach i eliminowanie zbędnych przedmiotów w oparciu o kryterium: co chcę zostawić, zamiast stosowanego zwykle przez minimalistów: czego nie potrzebuję i czego chcę się pozbyć. Książki szybko się pozbyłam i nie myślałam o niej więcej.
Dopiero niedawno, gdy coraz częściej docierały do mnie opinie na temat wyprodukowanego przez Netflix serialu Sprzątanie z Marie Kondo(dostępny z polskimi napisami), pomyślałam, że warto byłoby sobie wyrobić własne zdanie na temat tej serii programów, nawet jeśli sama metoda sprzątania Konmari…

Kolorowa szafa minimalistki - także na wakacjach

Ostatni wpis z połowy czerwca. Aż trudno uwierzyć. Jednak to prawda. Nie chcę Was zamęczać tłumaczeniami, dlaczego tak długo milczałam. Niedługo minie pół roku od śmierci Taty. Ostatnie miesiące wbrew pozorom były nie tylko czasem smutku, ale przede wszystkim czasem ważnych zmian w życiu naszej rodziny, częściowo wymuszonych przez odejście Taty, a częściowo przez nią sprowokowanych (?), a może tylko przyspieszonych. Kilka z tych zmian jest naprawdę pozytywnych, dotyczą głównie życia mojej Siostry. W skrócie napiszę tylko, dla tych z Was, którzy zawsze trzymali za nią kciuki (wiecie, że Ula jest osobą niesłyszącą), że Sister zmieniła pracę i na razie jest bardzo zadowolona. A my cieszymy się, że jest doceniana i że ma szanse na rozwój i lepszą jakość życia.
Bałam się, że nie będę umiała już pisać tutaj. Jednak z tym jest chyba jak z jazdą na rowerze. Wystarczy usiąść i zacząć, a reszta idzie już sama...
Oprócz tego, że dużo działo się różnych rzeczy, które wymagały mojej uwagi czy wsp…