Przejdź do głównej zawartości

Nieodparta potrzeba piękna

Na chorzowskim spotkaniu pod drzewem Orest Tabaka powiedział coś, co mocno zapadło mi w pamięć. Że specjalnie stara się, by jego mieszkanie nie było zbyt ładnym i przytulnym miejscem, bo dzięki temu nie ma zbytniej ochoty w nim przebywać. Lubi być aktywny, wśród ludzi, a zbyt wygodny dom mógłby go prowokować do spędzania w nim większej ilości czasu.
Zaskoczyło mnie to, przyznaję. Taki sposób myślenia. Całkowicie odmienny od mojego. Do Oresta takie podejście pasuje idealnie, jest młodym, przebojowym, nieco szalonym i uroczym człowiekiem. Jemu z tym dobrze, a nawet fantastycznie. Nie widzi powodu, by szczególnie dbać o miejsce, w którym nie ma zamiaru przebywać więcej niżby chciał. Nie ma takiej potrzeby. Tak samo, jak nie ma potrzeby posiadania więcej niż jednej czy dwóch par butów i zaledwie kilku koszulek.

Gdy patrzę na takie osoby jak Orest czy Arek Recław, uświadamiam sobie, jak bardzo pod tym względem się różnimy. Podziwiam ich. Wiem, że dopasowali swój stan posiadania do stylu życia, ale czuję, że jednak jestem z innej bajki. Moje potrzeby są inne. Jak pisał kiedyś Konrad u siebie, recenzując Sztukę prostoty, istnieją różne odmiany minimalizmu: skrajny, umiarkowany, luksusowy. Mnie zdecydowanie bliżej do wydania umiarkowanego niż skrajnego. Być może ktoś nawet mógłby powiedzieć, że lubię luksus, bo na każdym kroku poszukuję piękna. Dlatego właśnie wielkie wrażenie zrobiły na mnie książki pani Dominique Loreau, która często podkreśla znaczenie estetyki i jakości w codziennym otoczeniu.

Dla mnie piękno jest potrzebą. Głęboką i ważną. Na każdym kroku, w każdym aspekcie życia. W związku z tą potrzebą nie rezygnuję z wielu przedmiotów i czynności, które ktoś mógłby uznać za zbędne.
Dbałość o wygląd powoduje, że nie rezygnuję z makijażu i biżuterii, nie ograniczam drastycznie ilości ubrań i obuwia. Uważam za ważne dostosowanie stroju i obuwia do okoliczności, okazji, pory dnia. A to wymaga posiadania więcej niż jednej pary butów.

Pragnienie mieszkania w przytulnym i estetycznym otoczeniu nie pozwala mi na wyzbycie się części naczyń, sztućców, ozdób, obrazów, rzeźb, zdjęć. Co więcej, staram się zawsze mieć wokół siebie świeże kwiaty (najczęściej zebrane w ogrodzie u Mamy, czasem kupione na targu) - wydaje się, że niepotrzebne. Ale one przecież cieszą oko, są pięknem w czystej formie.

Zdaję sobie sprawę z tego, że można żyć bez tego wszystkiego: estetycznych przedmiotów, eleganckich ubrań, kwiatów w wazonie, sztuki. Jednak gdybym zrzekła się tej części mojego świata, odczułabym to jako drastyczne obniżenie jakości życia.

Jednocześnie staram się, by tych ozdób nie było wokół nas zbyt wiele, bo w natłoku rzeczy nawet najcenniejszy przedmiot zginie, przytłoczony. Często zadaję sobie pytanie: co by jeszcze usunąć, z czego zrezygnować, żeby te najpiękniejsze rzeczy były lepiej widoczne?

Przy tym nie uznaję pojęcia „od święta”. Nie widzę powodu, by wkładać eleganckie ubrania tylko na specjalne okazje, używać ładnych nakryć tylko w niedzielę i święta. Każdy dzień jest świętem, każda chwila jest warta, by ją celebrować. 
Wychowywałam się na wsi. W wielu domach (na szczęście nie w naszym) całe piętra zamykano, przykrywano meble, nie wolno było tam wchodzić na co dzień. Za szybami pochowane piękne zastawy, na stoliczku haftowana serweta. Wszystkie te cudowności były używane raptem parę razy do roku. Natomiast codzienność była siermiężna, toporna, brzydka. A nie były to biedne gospodarstwa. Po prostu uważano, że tak trzeba. Nie używa się przecież tzw. kościółkowej zastawy czy świętalnych ubrań tak zwyczajnie, codziennie. 
Nie przeczę, warto oddzielać specjalne okazje od codzienności. Chociażby po to, by pozostały specjalne i wyjątkowe. Jednak nie powinno oznaczać to braku dbałości o estetykę i komfort w piątki i poniedziałki, tylko dlatego, że nie są one niedzielą czy Wielkanocą.

Estetyka nie ma być na pokaz i od święta. Poza domem ładny strój, schludny wygląd, makijaż, a w domu rozciągnięte, podarte, poplamione ubranie? To brak szacunku dla własnej osoby, ale także dla domowników. Podobnie samotny posiłek nie musi oznaczać jedzenia kanapki na stojąco nad zlewem czy też jajecznicy prosto z patelni stojącej wciąż na kuchence. Przełożenie posiłku na talerz, nakrycie do stołu... to naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku ani dużej ilości czasu. A na pewno będzie przyjemniej.

Upraszczanie życia dla mnie nie jest równoznaczne z brakiem dbałości o formę. Wręcz przeciwnie, forma ma zasadnicze znaczenie, grunt, by nie była pozbawiona treści.

Komentarze

 1. Podobnie jak Ty Ajko, nie mam potrzeby życia w warunkach nieomal klasztornych. Nie mam wiele (najcenniejszy Skarb to Mój Synek) ale lubię, żeby to, co mam było miłe w dotyku, zapachu, fakturze. Takie małe ale dokładnie takie, jak lubię :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. "co by jeszcze usunąć, z czego zrezygnować, żeby te najpiękniejsze rzeczy były lepiej widoczne" - do tego zdania chciałam się odnieść.
  Uwielbiam kwiaty doniczkowe, mam ich bardzo dużo, potrzebuję zieleni w domu i substytutu ogrodu na balkonie.
  Miałam już m.in. mocno zapchany kwiatami parapet w sypialni. Pozdejmowałam je przy myciu okna, a kiedy zaczęłam je z powrotem ustawiać, odkryłam nagle, jak fantastycznie wygląda samotny biały storczyk na tle czystego białego parapetu.
  Reszta kwiatków nie wróciła na okno. Ale nie, nie wyrzuciłam ich, nie byłam w stanie, znalazłam im tylko inne miejsca. Jednocześnie obiecałam sobie, że nie kupuję nowych kwiatków, tylko dbam o te, które już mam, żeby wyglądały jak najpiękniej. Jak człowiek się wciągnie w "ogrodnictwo domowe" to chce mieć jeszcze ten okaz i tamten, i tamten, i jeszcze ten, a potem ma po prostu ogólny zielony busz, w którym nie widać urody poszczególnych roślin.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ajka,
  bo każdy z nas jest inny ;-) każdy przekłada minimalizm na swój język ;-)

  dbam o estetykę na co dzień,
  bo uważam, że jest rzeczą ważną,
  a jednak- mam kilka rzeczy typowo "wyjściowych", które noszę tylko od święta, tak właśnie celem podkreślenia ważności danej chwili i okazji.

  poza tym- akurat lubię mieć przytulnie w domu- choćby dlatego, żeby mi się chciało do takiego miłego zakątka wracać.
  nie da się zawsze być na zewnątrz, czy poza domem- stąd uważam, że warto zadbać o przestrzeń wokół siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podobają mi się słowa "Każdy dzień jest świętem, każda chwila jest warta, by ją celbrować"-tak to prawda. Wiem o tym dopiero od momentu, kiedy na blogu Efekt Halo przeczytałam słowa, które brzmiały mniej więcej tak, że nie ubierając się codziennie ładnie i w szczególny sposób podświadomie odbieramy sobie okazje do tych szczególnych chwil. Z pewnością nie przytoczyłam tego dosłownie, ale sens był właśnie taki. Jednak ja rozszerzyłam sobie tą myśl poza temat ubioru. Od zawsze zwracam szczególną uwagę na estetyke w moim otoczeniu. Choć i z tym bywało różnie.

  Ps. Czytam Twojego bloga od zawsze jednak nigdy nie udzielałam się. Teraz założyłam własnego. Jest on o mojej pracy nad sobą na którą składa się samorozwój i minimalizm. To dopiero początek, choć i tak cieszę się, żę zdecydowałam się na swój mały kawałek w sieci. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy to nie jest przypadkiem tak, że kobiety mają wyżej postawioną poprzeczkę, jeśli chodzi o samopoczucie we własnych czterech kątach? Może się mylę, choć zauważcie, że na razie wypowiadają się tylko Panie. :) I ja nie jestem wyjątkiem - potrzebuję we wnętrzu pięknych kolorów, ładnych tkanin, drewna... Może trochę odbijam sobie 20 lat, kiedy mieszkałam u rodziców i nie miałam niestety żadnego wpływu na otoczenie (każda próba kończyła się kłótnią)? W każdym razie post dla mnie na czasie - niedługo zamierzamy z Sahibem odmalować mieszkanie, naprawić drobne usterki itp. Dziś pomalowałam biurko na porzeczkowo. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tylko nie używaj farb lateksowych :)

   właśnie mam do powtórnego przemalowania spartolony lateksówką sufit

   Usuń
 6. ale ja się ubieram ładnie na co dzień ;-)

  a jednak- od święta, potrzebuję odświętności, potrzebuję mieć coś na "wyjścia" i specjalne okazje.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Generalne porządki metodą minimalistki

Chciałabym, żeby blog i kanał na YouTube przestały być odrębnymi bytami i zaczęły wzajemnie się uzupełniać. Będę starać się, by każdemu opublikowanemu materiałowi wideo towarzyszył tekst, który będzie jego dopełnieniem. 
Dzisiejszy wpis jest dodatkiem do materiału pod tym samym tytułem, który możecie obejrzeć tutaj:

Opowiadam w nim o moim pomyśle na uproszczenie generalnych porządków. Uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest zrobić taki pełen przegląd domu lub mieszkania, zajrzeć w każdy zakamarek, sprawdzić stan posiadania. Jednak trudno byłoby mi wygospodarować cały weekend czy kilka dni, a przecież takie bardzo dokładne porządki wymagają sporo czasu. Są też dość wymagającym procesem pod względem psychicznym, emocjonalnym, bo porządkując, trzeba podejmować szereg mniejszych i większych decyzji. Czego się pozbyć, w jaki sposób, co zostawić, jak zorganizować i poukładać te rzeczy, które zdecydowaliśmy się zatrzymać. 
Pomyślałam więc, że najłatwiej będzie to duże zadanie podzielić na …

Metoda Konmari to nie minimalizm

Wpis jest uzupełnieniem materiału wideo zamieszczonego w serwisie YouTube, który można obejrzeć tutaj: 

Książkę Magia sprzątania Marie Kondo przeczytałam cztery lata temu, o moich wrażeniach możecie przeczytać we wpisie pod tym samym tytułem. Odebrałam ją pozytywnie, ale samej metody nigdy nie stosowałam, bo nie miałam takiej potrzeby, o czym zresztą pisałam w tamtej recenzji. Na dobre w głowie z tej lektury pozostała mi jej myśl przewodnia: poszukiwanie radości w rzeczach i eliminowanie zbędnych przedmiotów w oparciu o kryterium: co chcę zostawić, zamiast stosowanego zwykle przez minimalistów: czego nie potrzebuję i czego chcę się pozbyć. Książki szybko się pozbyłam i nie myślałam o niej więcej.
Dopiero niedawno, gdy coraz częściej docierały do mnie opinie na temat wyprodukowanego przez Netflix serialu Sprzątanie z Marie Kondo(dostępny z polskimi napisami), pomyślałam, że warto byłoby sobie wyrobić własne zdanie na temat tej serii programów, nawet jeśli sama metoda sprzątania Konmari…

Kolorowa szafa minimalistki - także na wakacjach

Ostatni wpis z połowy czerwca. Aż trudno uwierzyć. Jednak to prawda. Nie chcę Was zamęczać tłumaczeniami, dlaczego tak długo milczałam. Niedługo minie pół roku od śmierci Taty. Ostatnie miesiące wbrew pozorom były nie tylko czasem smutku, ale przede wszystkim czasem ważnych zmian w życiu naszej rodziny, częściowo wymuszonych przez odejście Taty, a częściowo przez nią sprowokowanych (?), a może tylko przyspieszonych. Kilka z tych zmian jest naprawdę pozytywnych, dotyczą głównie życia mojej Siostry. W skrócie napiszę tylko, dla tych z Was, którzy zawsze trzymali za nią kciuki (wiecie, że Ula jest osobą niesłyszącą), że Sister zmieniła pracę i na razie jest bardzo zadowolona. A my cieszymy się, że jest doceniana i że ma szanse na rozwój i lepszą jakość życia.
Bałam się, że nie będę umiała już pisać tutaj. Jednak z tym jest chyba jak z jazdą na rowerze. Wystarczy usiąść i zacząć, a reszta idzie już sama...
Oprócz tego, że dużo działo się różnych rzeczy, które wymagały mojej uwagi czy wsp…