Przejdź do głównej zawartości

Niewolnica rzeczy

Rzeczy. Na moim blogu, a także na blogach innych minimalistów, to jedno z najczęściej występujących słów. Podobnie we wszelkich materiałach medialnych dotyczących tej tematyki. Ile rzeczy, sto rzeczy, mniej rzeczy, pozbywanie się rzeczy, kupowanie/niekupowanie rzeczy, mało rzeczy, dużo rzeczy...
Tak, jakby to było najważniejsze. Jakby cały minimalizm sprowadzał się tylko do liczenia rzeczy, zajmowania się nimi w taki czy inny sposób.

Przyznaję, sama nie jestem bez winy. Dużo pisałam o rzeczach, nadal często o nich piszę. Bo od tego się zaczęło, od porządkowania fizycznego stanu posiadania. Na początku rzeczy były najważniejsze. Chciałam od nich uciec, ale by to zrobić, musiałam poświęcać im mnóstwo uwagi. Segregować, porządkować, pozbywać się ich.

Z czasem, gdy udało się wprowadzić więcej porządku w tej strefie, przedmioty zeszły na dalszy plan.
Porządkowanie fizycznej przestrzeni, utrzymywanie jej w stanie uspokajającej prostoty, weszło w nawyk niewymagający zastanowienia.

Za to przyszedł czas na zmiany w innych sferach: relacji, sposobów spędzania czasu, pracy, emocji. Rob pisze o tym, że minimalizm jest dla niego narzędziem. Uśmiechałam się, czytając Jego wpis, bo sama też lubię tak traktować minimalizm. Jako narzędzie, które można stosować w każdej dziedzinie życia, w każdym jego aspekcie. Na początku może nieco trudne w użyciu, jednak z czasem, w miarę jak nabiera się wprawy, można za jego pomocą zdziałać naprawdę wiele.

Często jestem ostatnio nagabywana przez różnych dziennikarzy o tematykę minimalizmu. Chcą oglądać mieszkanie, pytają o to, ile mam rzeczy. Co mam, a czego nie? A dlaczego, a po co? A czy nie żałuję, a może mi przejdzie. I takie tam.

Gdy na którymś etapie rozmowy nie wytrzymuję i w końcu mówię, że przepraszam, ale minimalizm to nie tylko rzeczy, na litość boską, widzę zdziwienie na twarzy rozmówcy. Z podobnym zdziwieniem spotykam się, gdy okazuje się, że nasze mieszkanie nie jest puste. Że wygląda całkiem normalnie. Nic specjalnego. Jak to, przecież minimaliści niczego nie mają?!

Potem próba wyjaśnienia, jak to działa. Oczywiście nic nie daje. Kończymy rozmowę, bo od razu spada zainteresowanie. To nie temat dla mediów. Przecież to, że minimalizm może być narzędziem do lepszego poznania siebie i do poprawy jakości swojego życia, to, że ktoś odczuwa radość z powodu życia w wolniejszym tempie lub z tego, że ma więcej czasu dla rodziny i przyjaciół (a także dla siebie), że ulepsza swoje relacje z innymi, że żyje w równowadze, ma spokojny umysł i całkiem po prostu  odczuwa frajdę z tego, kim jest, nie jest tak ekscytujące, jak pozbywanie się szmatek i książek oraz ich przeliczanie. Oraz czerpanie satysfakcji z przebywania w pustym pokoju.

Sama jestem chyba sobie winna. Za dużo było tu gadania o rzeczach, za dużo. 

Komentarze

 1. Myślę, że niektórzy minimaliści zatrzymują się na etapie odgracania świata materialnego. Porządkowanie relacji, myśli, czasu - na to już nie starcza zapału.No i nie jest tak medialne. Normalność nie jest medialna - może dlatego tak rzadko w mediach spotykana. Trzeba "przeginać" w którąś stronę aby zaistnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym jest, skrajności lepiej się sprzedają, umiarkowanie nie za bardzo.

   Usuń
 2. Śledzę Ajko Twojego bloga odkąd przeczytałam w Wysokich Obcasach artykuł o minimalizmie. Pomyślałam wtedy - tego właśnie szukałam, tego potrzebuję, stwierdziłam, że minimalizm pomoże mi uporządkować świat, taki dość zagmatwany na obecnym etapie mojego życia. I tu nie chodziło o rzeczy, choć pozbywanie się zbędnych gratów może być oczyszczające również dla umysłu. Minimalizm jako narzędzie hierarchizowania wartości jakimi się kierujemy, przy układaniu planów życiowych, rozplątywania sieci społecznych, zarzucania nowych, w nowy, prosty i jasny sposób - to chyba faktycznie jego najpełniejsze i podstawowe zastosowanie. Dziękuję za pomoc w uświadomieniu sobie tej prostej (a jakże!) prawdy. Podobno do takich najdłużej się dochodzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Erised, bardzo się cieszę z takich głosów jak Twoje, miło wiedzieć, że moje pisanie komuś służy, do czegoś się przydaje. To ja dziękuję.

   Usuń
 3. Na ogół odpowiednia liczba i układ rzeczy dla prawdziwego minimalisty rzeczywiście nie są najważniejsze. Uwolniony w pewien sposób od rzeczy, korzysta z nich, nie przywiązując się do nich specjalnie.
  Natomiast to porządkowanie rzeczy materialnych jest przeważnie pierwszym etapem na drodze minimalisty. Moim zdaniem jest to ważne i piękne. Zapanowanie nad rzeczami i kupowaniem daje nam w efekcie czas (i pieniądze) na zajęcia, którym od dawna chcieliśmy się oddać. Jeśli po porządkach w rzeczach czujemy się lepiej, zaczynamy zastanawiać się nad porządkami w znajomościach, pracy, zajęciach. Myślę, że łatwiej po prostu jest najpierw pozbywać się rzeczy i po takim doświadczeniu przejść do sfery bardziej odpowiedzialnej, niosącej więcej konsekwencji np. rezygnacji z pewnych znajomości.
  Ten etap z rzeczami jest potrzebny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, Zuzanno Anno, ale myślę, że istotne jest, by się na tym etapie nie zatrzymać na zawsze. Wynieść z niego to, co konieczne, ale potem pójść dalej.
   Na pewno etapowość i stopniowe, powolne dochodzenie do zmian i wniosków przynoszą najwięcej trwałych korzyści.

   Usuń
 4. :) a ja myślę Ajko, że zupełnie niepotrzebnie się obwiniasz... fakt minimalizm w dużej mierze zaczyna się od rzeczy, ich uporządkowania itd... choć tonie do końca tak jest... bo zaczyna się w głowie, kiedy człowiek rozglądając się wokół siebie, stwierdza, że coś tu tego za dużo, coś jakby ciaśniej się zrobiło i podejmuje decyzje za którymi idą czyny i działania...

  minimalizm zaczyna się od rzeczy ale na nich się nie kończy...

  media w znacznym stopniu wykreowały ten mainstreamowy wizerunek minimalizmu oparty na rzeczach i ich liczeniu... dodatkowo jeśli chodzi o Polskę i Polaków to ten koncept trafił na niezwykle podatny grunt, ponieważ Polacy są niezwykle przywiązani do rzeczy, do własnego stanu posiadania... to taki rodzaj zbiorowej podświadomości narodu kształtowanej przez lata zaborów, przetaczające się wojny, epokę komunizmu, stan wojenny pełen braków i niedostatków...

  myślę, że jako naród mamy z tym problem... problem z podejściem do rzeczy, problem z ich traktowaniem... w tym kontekście minimalizm jako narzędzie może doskonale pomóc w uporządkowaniu osobistego stosunku do rzeczy jaki każdy ma...

  M. de Montaigne temat traktowania rzeczy ujął w swoich "Próbach" w niezwykle prosty i minimalistyczny sposób: "Użycie, nie posiadanie, czyni nas szczęśliwymi." i wyjaśnia, że do tego potrzeba czucia by je smakować...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robercie, pociesza mnie to, że tak uważasz, że niepotrzebnie się obwiniam.

   Ciekawe to, co piszesz o naszym polskim podejściu do rzeczy. Zasadniczo sporo w tym racji, okoliczności dziejowe faktycznie tak nas jako naród ukształtowały.
   Dobrze, że jednak jednostki nie muszą podążać śladami całego narodu, że można się z tych historycznych uwarunkować otrząsnąć.
   Dziękuję również za cytat :)

   Usuń
  2. :) proszę bardzo:)

   P.S. to co napisałem o tych dziejowych uwarunkowaniach nie dotyczy tylko Polski i Polaków, to także problem innych innych narodów: Niemców, Brytyjczyków, Skandynawów, Amerykanów itd... w gruncie rzeczy to zaledwie wierzchołek góry lodowej... by zrozumieć cały ten mechanizm, trzeba sięgnąć głęboko wstecz w mechanizmy ewolucyjne

   najstarsza część mózgu człowieka to tzw. mózg archaiczny albo gadzi, odpowiedzialny za mechanizmy przetrwania. Na tej części ewoluowały kolejne płaty aż do kory mózgowej odpowiedzialnej za kreatywność, twórcze działanie itd. Natura wyposażyła również człowieka w idealny mechanizm obronny służący do przetrwania - jest nim stres. działanie stresu jest m.in. takie, że w momencie jego wystąpienia zostaje zablokowany dostęp do kory mózgowej poprzez tę najstarszą część mózgu w celu ochrony i ratowania życia.

   Pytanie, co to ma wspólnego z rzeczami. Otóż rzeczy są pewnego rodzaju artefaktem związanym z atawistycznym mechanizmem przetrwania jakim jest posiadanie własnego terytorium. Generalnie ludzie bardzo źle i zawsze stresem reagują na utratę swoich rzeczy w wyniku jakiś wojen, kataklizmów, nieszczęść... często mówią, że stracili grunt pod nogami, cały dobytek swojego życia itd... mają poczucie, że ich świat (terytorium/rewir/poczucie bezpieczeństwa) właśnie się zawalił, przestał istnieć...

   Myślę, że teraz jest to zrozumiałe dlaczego w przypadku minimalizmu tak często i tak wiele mówi się w kontekście rzeczy. Istnieje podświadomy lęk/stres związany z pozbywaniem się rzeczy, pytania jak żyć bez tego, niezrozumienie itd... ale to zupełnie naturalne... dopiero uświadomienie sobie tych wewnętrznych mechanizmów pozwala na uwolnienie się od tego, zrozumienie tego... w efekcie człowiek przestaje odczuwać w sposób świadomy potrzebę ciągłego gromadzenia rzeczy...

   mówiąc prościej,minimalistycznie i bardziej filozoficznie i metafizycznie: zrozumienie istoty różnicy pomiędzy: człowiek jest panem swoich rzeczy albo jego rzeczy panują nad człowiekiem.

   :) Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Wczoraj siedzieliśmy sobie z Sahibem na wsi i czytaliśmy: Sahib "Waldena", a ja "Pamiętniki Tatusia Muminka" (no,tego... katar, i to taki, że moja percepcja nic poważniejszego nie przyjmowała). Mamy taki zwyczaj, że jak oboje czytamy, to trafiwszy na ciekawy fragment nawzajem się częstujemy. Jaka była radość, gdy okazało się, że obie książki mówią o tym samym. :) O czym? O minimalizmie między innymi też, ale i o przyjaźniach i prostocie. Jeśli ktoś czytał o Muminkach, to na pewno pamięta, że miały duży i lekko zagracony dom. Mimo to wiedli życie... no właśnie - proste, spokojne, radosne, towarzyskie, beztroskie. :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tofalario, wiesz chyba, że akurat mi się z czytania Muminków nie musisz tłumaczyć :) Zachwyca mnie wizja świata w nich przedstawionego. I takiego prostego, skromnego, lecz radosnego i szczęśliwego życia.
   Jeszcze raz życzę Ci zdrowia!

   Usuń
 6. a ja też myślę sobie-
  że minimalizm jest po prostu narzędziem.

  podobnie- narzędziem jest facebook ;-)

  i to od nas zależy jaki zrobimy z nich użytek.

  co do rzeczy- to jest taki chyba najbardziej widoczny aspekt minimalizmu.
  i stąd chyba najczęściej dlatego ludzie upraszaczają, czynią skrót myślowy
  i im wychodzi, że minimaliści nic nie mają.
  a owszem mają, tylko może mniej, albo po prostu "inaczej".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, te skróty myślowe. Tak jest najłatwiej. Jakoś trzeba sobie ten minimalizm wytłumaczyć, a inaczej ciężko ugryźć ;-)

   Usuń
 7. Zmiana szablonu? Pogubiłam się...
  Chyba nie nadążam za techniką, bo trudno mi teraz się u Ciebie rozeznać; jakbyś chciała jakąś ankietę przeprowadzić, to jestem zdecydowanie za poprzednim szablonem;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sowa_nie_sowa: przepraszam, takie eksperymenty. Ja też go nie lubię, nie zagości tu na stałe, nie martw się. Obiecuję, że wkrótce go zmienię. Potrzebuję odświeżenia formuły :)

   Usuń
 8. To, że ktoś ma mniej niż 100 rzeczy to jest news, to że ktoś nie wie ile ma rzeczy, ale wie na czym mu zależy i co jest ważne, już nie jest takie 'nośne'. Infotainment w pełnej krasie :/ Zresztą, przy jakieś okazji pisałam, że dla mnie 'mniej niż 100' to głównie żonglerka i arbitralne ustalanie tego-nie-liczymy, a tamto-liczymy-jako-jedną sztukę, bo inaczej nasze staranne 'mam mniej niż 100 rzeczy' wykoleja duża paczka chusteczek jednorazowych albo pudełko puzzli :> Sensowne minimalizowanie stanu posiadania (w opozycji do wystawienia wszystkiego na śmietnik) trwa i zajmuje czas, ważna jest droga do określenia tego, ile faktycznie potrzebujemy a nie docelowa liczba mniejsza niż ileś.

  OdpowiedzUsuń
 9. Też lubię tematykę prostoty życia, odgruzowania wszelkich ciężarów (i materialnych, i emocjonalnych, czasowych, itp. itd.)
  Zawsze hołdowałam idei "bycia" niż "posiadania": wolę z namysłem wybrany film czy książkę od wpatrywania się w tv, świadomie wybieram zagraniczne wakacje zamiast utrzymywania (niepotrzebnego mi teraz zupełnie) samochodu.
  Nigdy się do przedmiotów nie przywiązywałam. Ostatnio natknęłam się jednak na czyjąś piękną wypowiedź, by nie lekceważyć świata materialnego - kryje się w nim bowiem dobro i piękno. Łatwo można popaść w nihilizm, pozbyć się wszystkiego, a potem ocknąć się, że życie bez przedmiotów też jest pustawe - w przedmiotach także kryją się emocje, wspomnienia, dobra energia, dzieciństwo i marzenia. Minimalizm i jest i nie jest o przedmiotach; dobrze, gdy wraz z odrzuceniem wielu rzeczy pojawia się przestrzeń na emocje, hobby i relacje z ludźmi; szkoda, gdy ta przestrzeń się nie zapełnia niczym.
  Osobiście boję się, by za n lat nie dojść do wniosku, że taka postawa też była błędem, a samoograniczanie pozbawiło mnie wielu pięknych wspomnień.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Generalne porządki metodą minimalistki

Chciałabym, żeby blog i kanał na YouTube przestały być odrębnymi bytami i zaczęły wzajemnie się uzupełniać. Będę starać się, by każdemu opublikowanemu materiałowi wideo towarzyszył tekst, który będzie jego dopełnieniem. 
Dzisiejszy wpis jest dodatkiem do materiału pod tym samym tytułem, który możecie obejrzeć tutaj:

Opowiadam w nim o moim pomyśle na uproszczenie generalnych porządków. Uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest zrobić taki pełen przegląd domu lub mieszkania, zajrzeć w każdy zakamarek, sprawdzić stan posiadania. Jednak trudno byłoby mi wygospodarować cały weekend czy kilka dni, a przecież takie bardzo dokładne porządki wymagają sporo czasu. Są też dość wymagającym procesem pod względem psychicznym, emocjonalnym, bo porządkując, trzeba podejmować szereg mniejszych i większych decyzji. Czego się pozbyć, w jaki sposób, co zostawić, jak zorganizować i poukładać te rzeczy, które zdecydowaliśmy się zatrzymać. 
Pomyślałam więc, że najłatwiej będzie to duże zadanie podzielić na …

Metoda Konmari to nie minimalizm

Wpis jest uzupełnieniem materiału wideo zamieszczonego w serwisie YouTube, który można obejrzeć tutaj: 

Książkę Magia sprzątania Marie Kondo przeczytałam cztery lata temu, o moich wrażeniach możecie przeczytać we wpisie pod tym samym tytułem. Odebrałam ją pozytywnie, ale samej metody nigdy nie stosowałam, bo nie miałam takiej potrzeby, o czym zresztą pisałam w tamtej recenzji. Na dobre w głowie z tej lektury pozostała mi jej myśl przewodnia: poszukiwanie radości w rzeczach i eliminowanie zbędnych przedmiotów w oparciu o kryterium: co chcę zostawić, zamiast stosowanego zwykle przez minimalistów: czego nie potrzebuję i czego chcę się pozbyć. Książki szybko się pozbyłam i nie myślałam o niej więcej.
Dopiero niedawno, gdy coraz częściej docierały do mnie opinie na temat wyprodukowanego przez Netflix serialu Sprzątanie z Marie Kondo(dostępny z polskimi napisami), pomyślałam, że warto byłoby sobie wyrobić własne zdanie na temat tej serii programów, nawet jeśli sama metoda sprzątania Konmari…

Kolorowa szafa minimalistki - także na wakacjach

Ostatni wpis z połowy czerwca. Aż trudno uwierzyć. Jednak to prawda. Nie chcę Was zamęczać tłumaczeniami, dlaczego tak długo milczałam. Niedługo minie pół roku od śmierci Taty. Ostatnie miesiące wbrew pozorom były nie tylko czasem smutku, ale przede wszystkim czasem ważnych zmian w życiu naszej rodziny, częściowo wymuszonych przez odejście Taty, a częściowo przez nią sprowokowanych (?), a może tylko przyspieszonych. Kilka z tych zmian jest naprawdę pozytywnych, dotyczą głównie życia mojej Siostry. W skrócie napiszę tylko, dla tych z Was, którzy zawsze trzymali za nią kciuki (wiecie, że Ula jest osobą niesłyszącą), że Sister zmieniła pracę i na razie jest bardzo zadowolona. A my cieszymy się, że jest doceniana i że ma szanse na rozwój i lepszą jakość życia.
Bałam się, że nie będę umiała już pisać tutaj. Jednak z tym jest chyba jak z jazdą na rowerze. Wystarczy usiąść i zacząć, a reszta idzie już sama...
Oprócz tego, że dużo działo się różnych rzeczy, które wymagały mojej uwagi czy wsp…