Przejdź do głównej zawartości

Tu i teraz

Na krakowskich Targach Książki trwa akcja Książka za książkę. Za oddaną książkę (na potrzeby  bibliotek) otrzymuje się kupon rabatowy, który można wykorzystać podczas targów, oraz bon z kodem umożliwiającym ściągnięcie darmowego ebooka z listy 400 całkiem atrakcyjnych tytułów.

Od pawilonów targowych dzieli mnie tak zwany rzut beretem. Jako miłośniczka ebooków oraz czytnika Kindle nie mogłam nie skorzystać z takiej możliwości. Stanęłam więc wczoraj przed regałem z książkami, zastanawiając się, których książek mogłabym się pozbyć. I co? Kiepsko. Mam taką dyżurną półeczkę, na którą odkładam książki przeznaczone do wydania z domu po przeczytaniu. Poza pozycjami wcześniej tam odłożonymi nie znalazło się już nic. Mąż zajrzał na swoją część regału i zdziwił się, że u niego jest podobnie. Wspólnie zebraliśmy zaledwie kilkanaście pozycji. I tak całkiem niezły to wynik. Dzisiaj zostały odniesione na Targi i wymienione na wspomniane kupony.

Jednak to nie o kuponach rabatowych chciałam Wam opowiedzieć.
Gdy tak przyglądałam się naszemu regałowi, wielkiej kobyle, wypełnionej niegdyś po brzegi książkami, dzisiaj prześwitującej gdzieniegdzie pustymi półkami, uświadomiłam sobie, że zakończył się pewien etap. Etap pozbywania się rzeczy, porządkowania przestrzeni (fizycznej i psychicznej), żegnania się z nadmiarem. Stało się to już jakiś czas temu, ale wcześniej nie było to aż tak namacalnie odczuwalne.

Coś się kończy, coś innego się zaczęło. Minął czas przebudowy, remontu, modernizacji. Wokół mnie porządek, prostota, piękno. Nic nie przeszkadza, nic nie drażni. Niczego nie trzeba się już pozbywać. Niczego też nie brakuje.

Osiągnęłam równowagę. Jednak wszystko płynie, świat wciąż się zmienia. Raz osiągnięta równowaga nie będzie trwać wiecznie, by znów jej nie stracić, trzeba dostosowywać się do zmieniających się okoliczności, . Po ewentualnych chwilowych wahnięciach wracać do pionu.

Te ostatnie lata były nie tylko czasem odejmowania tego, co zbędne. To był przede wszystkim okres intensywnej nauki. Poznawania siebie, swoich pragnień i potrzeb. Tego, co dla mnie dobre, tego, co mi nie służy. Co najlepiej pasuje. Zrozumienia mechanizmów. Sprawdzania rozmaitych rozwiązań, odrzucania tych, które choć popularne, dla mnie wcale nie są korzystne. Szukania najlepszych, najprostszych, najbardziej skutecznych. W każdej dziedzinie, od życia zawodowego, przez prowadzenie domu, dbanie o siebie, o urodę, odżywianie, po sposoby spędzania wolnego czasu. Relacje z krewnymi, znajomymi, bliskimi i dalszymi. Także stres - poznanie jego istoty, opanowanie go. Nie całkowite unikanie, lecz wykorzystywanie na własną korzyść.

Na poprzednim etapie wzbogaciłam się o wiele użytecznych narzędzi. Teraz czas wykorzystywać tę zdobytą wiedzę i narzędzia na co dzień. Nie wystarczy wiedzieć, co dla Ciebie najlepsze. Sama świadomość to za mało. Nabyte umiejętności należy ćwiczyć, wdrażać, wykorzystywać na każdym kroku. Doskonalić je. Być może za jakiś czas, gdy okoliczności ulegną zmianie, gdy zmienią się moje pragnienia i potrzeby, gdy zmieni się świat, trzeba będzie poszukać innych narzędzi, zdobyć nowe umiejętności.

Na razie jednak jestem tu i teraz. Skupiam się na tym, by owo TU I TERAZ przeżywać jak najlepiej, jak najpełniej. Nieważne, co będzie jutro.

Komentarze

 1. Czytam i zazdroszczę. Głównie zakończenia tego pierwszego etapu. U nas ciągle leżakuje (nie "leży", a właśnie "leżakuje") coś do oddania... :) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tofalaria, myślę, że jesteś już bliżej niż dalej :)

   Usuń
 2. Również jestem za TU i TERAZ. Zazdroszczę tylko tej równowagi, jak to nazwałaś w każdej dziedzinie...ale masz spokój w duszy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja zazdroszczę, przede mną jeszcze długa droga, by znaleźć się na tym etapie, co Ty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazdroszczę równowagi. Ja jestem na początku drogi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Galopek, Carrie, Pracownia pod Aniołem, nie ma co zazdrościć :) Jak piszecie, droga przed Wami, cieszcie się nią. Jak pisze Sowa, to właśnie droga jest najważniejsza. Pozdrawiam!

   Usuń
 5. "Na razie jednak jestem tu i teraz. Skupiam się na tym, by owo TU I TERAZ przeżywać jak najlepiej, jak najpełniej. Nieważne, co będzie jutro."

  Moim zdaniem to jest właśnie najważniejsze i nie potrzeba do tego ani równowagi, ani osiągnięcia tego, ku czemu się zmierza. Cel jest ważny, ale sama droga i każdy jej moment, moim zdaniem, jeszcze bardziej:)
  Dlatego nie zazdroszczę, choć podziwiam i mam szacunek:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz Sowo, u mnie potrzeba było właśnie osiągnięcia równowagi, żebym nauczyła się żyć tu i teraz. Masz jednak rację, mówiąc ogólnie, co do zasady, to jedno z drugim nie musi być powiązane.
   Każdy ma swoją drogę, moja jest właśnie taka.
   Ale zazdrościć faktycznie nie trzeba :)

   Usuń
 6. Zmiana nie jest prosta rzeczą. Człowiek przyzwyczaja się do tego, czym mimowolnie nasiąknął i woli to funkcjonowanie 'domyślne', 'zaprogramowane' przez mniej lub bardziej przypadkowych ludzi, zainteresowania i lektury, które pojawiły się na naszej drodze.
  Niewielu jest ludzi, którzy decydują się podjąć pracę (jak piszesz - nawet kilkuletnią), by żyć lepiej, by czuć się lepiej w swoim ciele, środowisku i życiu.
  A wybrane samemu drogi tak wielu spraw uczą. Warto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, warto. Ale zmiana wymaga wysiłku, największego na etapie początkowym. Z czasem, gdy przynosi efekty, dostrzega się, że korzyści wielokrotnie wynagradzają podjęty wysiłek.
   Cóż, jak piszesz, niewiele osób decyduje się na tę pracę nad osiągnięciem lepszej jakości życia. Ich strata, nikt inny za nich tego przecież nie zrobi...

   Usuń
 7. Ja też zazdroszczę, ale tych targów. Tylko że moja obecność na targach nie miałaby nic wspólnego z minimalistyczną filozofią życia, wręcz odwrotnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszelki wypadek wybrałam się tam bez pieniędzy :)

   Usuń
 8. zazdroszcze tego uporzadkowania.tez jestem na pocztku drogi, jednak nie do konca zgadzam sie z kwestia TU I TERAZ.bo bez tego, bez planowania,stawiania sobie celow i zamierzen nie byloby lepszej jakosciowo.. terazniejszosci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sigrun, rzecz nie w tym, by nie planować i nie zamierzać. Planowanie i stawianie sobie celów są potrzebne, jednak nikt nie zna swojej przyszłości, nie jesteśmy w stanie jej zaprogramować. Jedyne co możemy, to żyć jak najpełniej teraz.
   Bardzo ważne jest, by skupić się na chwili bieżącej. To teraźniejszość kształtuje przyszłość, nie na odwrót.
   Myślę, że wiem, o co Ci chodzi, chyba to tylko kwestia tego, jak to ująć. Zgadzam się, ale nie do końca, podobnie jak Ty ze mną :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Lekcje szczęścia – 3. Ogarnij się!

Dzień dobry w Nowym Roku! Jak tam Wasze postanowienia noworoczne? Lubicie je podejmować? Udaje się Wam ich dotrzymywać?
Jeszcze parę lat temu też robiłam podsumowania starego roku, a z początkiem nowego po raz kolejny podejmowałam projekt „Nowa ja”. Do pewnego momentu niestety dość nieskutecznie, entuzjazm szybko opadał i próby zmian kończyły się porażką. Schemat ten ostatecznie przeszedł do przeszłości wraz z rozpoczęciem stosowania podejścia minimalistycznego. Po prostu zaczęłam naprawdę zmieniać swoje nawyki w miarę ich identyfikowania i przestałam czekać z wprowadzaniem zmian do poniedziałku albo początku roku. Gdy stwierdzałam, że jakieś moje zachowanie mi przeszkadza i wymaga korekty, od razu zabierałam się do pracy nad nim. Stopniowej, ale skutecznej. Gdy nie udawało się jedną metodą, próbowałam innych. 
Nie o to chodzi, że nie widzę sensu w podejmowaniu noworocznych postanowień. Nawet więcej, myślę, że warto wykorzystać potencjał „nowego początku”, jaki daje zmiana daty w kal…

Jeszcze prościej

To, że ostatnio rzadko poruszam na blogu temat minimalizmu, nie znaczy, że przestał być dla mnie ważny. Jest nadal istotny, ale w inny sposób niż wtedy, gdy wprowadzałam największe zmiany w swoim życiu i przestrzeni osobistej. Pisałam o tym we wpisie Procesy w tle
Po ośmiu latach mówienia i pisania o nim czuję przesyt. Nie mam już ochoty czytać książek ani blogów związanych z tym tematem. Nie twierdzę, że nie warto, bo wiele mądrych treści wciąż powstaje, jedynie ja nie mam już potrzeby dalej drążyć tych kwestii.

Nadal bardzo istotna jest dla mnie prostota, coraz ważniejsza. To raczej już nie ulegnie zmianie, bo zawsze ją lubiłam, a z czasem stała się dla mnie myślą przewodnią. W każdej dziedzinie życia. Prostota wypowiedzi, przekazu, formy i treści. W estetyce i ubiorze. W wystroju mieszkania. Na talerzu - bardzo istotna. Prostota i skuteczność rozwiązań - w pracy, nauce, komunikacji. Nie zajmują mnie natomiast zbytnio sprawy ilości rzeczy i zajęć, które na pewnym etapie były tak …

Jak żyć?

Gdy wydawnictwo Otwarte zaproponowało mi przesłanie do zrecenzowania książki Matsa i Susan Billmarków „Naucz się żyć”, poczułam się zaintrygowana z kilku powodów. Po pierwsze: tytuł. Pomyślałam, że to odważne przedsięwzięcie, próba napisania poradnika odpowiadającego na słynne pytanie „Jak żyć?”. Po drugie: informacja o tym, że pozycja ta jest w Szwecji bestsellerem, sprzedała się w ponad 500 tys. egzemplarzy. A trzecim powodem, dla której chciałam ją przeczytać, była bardzo wesoła i kolorowa okładka. Wiadomo, nie ocenia się książki po okładce, ale ta bardzo zachęcała do lektury.

Obiecałam sobie, że nie przeczytam niczego na temat słynnego duńskiego hygge, wystarczył mi jeden artykuł w jakimś kolorowym magazynie przejrzany u fryzjera, ale poradnik „Naucz się żyć” wydawał się nie mieć na szczęście nic wspólnego ze wspomnianym zjawiskiem, oprócz skandynawskiej proweniencji. 
Lektura okazała się satysfakcjonująca. Książka objętościowo niewielka, ale skoncentrowana treściowo. Myślałam, ż…