Przejdź do głównej zawartości

Raz kijem, raz marchewką

Cały kraj zalała ciepło-miodowa fala rozleniwienia poświąteczno-przednoworocznego. Na powierzchnię tego mdłego budyniu niemrawo wydobywają się tylko z wolna małe pęcherzyki podsumowań roku i deklaracji noworocznych postanowień. 

Tym razem u mnie nie będzie ani podsumowania roku, ani listy planów i postanowień. Powiem krótko: było bardzo dobrze, będzie jeszcze lepiej. Albo nie. Się okaże.
Za to będzie o sposobach na lenia. Niektórzy twierdzą, że tego drania nie da się pokonać ani wyprosić ze swojego życia. Choroba nieuleczalna. Dosyć zaraźliwa. 


Zaiste, nie da się? A może wygodniej jest wierzyć, że to niemożliwe niż pogodzić się z faktem, że owszem można, tylko nam się... (o, ironio) po prostu nie chce?


Wśród rodziny i znajomych oraz współpracowników mam opinię osoby megapracowitej oraz „kobiety pracującej, która żadnej pracy się nie boi”. Och, gdyby oni znali straszną prawdę! Gdybyż wiedzieli, jak okropnym, paskudnym, śmierdzącym leniem jestem z natury! Mój wizerunek omałocosuperwoman mógłby znacząco ucierpieć. A cóż powiedzieliby wielbiciele?!

Tak, taka jest prawda. Jestem leniem. Bardzo często mi się nie chce. Właściwie codziennie. Wstać z łóżka. Zrobić sobie sensowne śniadanie, a nie pierwsze lepsze cokolwiek z lodówki. Tłumaczyć. Pisać na blogu. Ruszyć na miasto. Odpisywać na maile. Przeczytać książkę. Zrobić sobie piling i maseczkę. Pomalować paznokcie. Ha, czasem nie chce mi się ich nawet opiłować. Powiesić pranie, ugotować obiad, posprzątać. Umyć lodówkę albo piekarnik - nie, co za masakra... Prasować. Pogimnastykować się albo iść na spacer. 

Każdy z nas ma w sobie takie małe i marudne dziecko, które przy każdej okazji tylko kombinuje, jakby się tu wymigać od pracy, nauki oraz wszelkiej aktywności niebędącej zabawą i przyjemnością. Naosei38 pisała niedawno, jak Jej syn podgrzewał termometr pod strumieniem wody, żeby nie iść do szkoły. Zastanawialiście się kiedyś, ile razy Wasze wewnętrzne dziecko chucha na termometr, żeby wmówić Wam, że nie może czegoś zrobić? Robi to nieustannie. A dlaczego? 

Niechęć do wysiłku (czyli lenistwo) jest częścią ludzkiej natury. Wraz z rozwojem cywilizacji tylko się pogłębia - im nam wygodniej, tym mniej musimy się starać, żeby przeżyć. Otulamy się ciepłą kołderką nieróbstwa, odwlekania roboty na ostatnią chwilę, „jakoś to będzie”. Tu i teraz jest mi dobrze, póki nie będę mieć noża na gardle, nie będę niczego zmieniać (czyli wysilać się).  

Na poziomie świadomości mówimy sobie, że „musimy” coś zrobić. Rozsądek powiada, że należałoby wcześniej zabrać się za realizację zlecenia, bo będą kłopoty z oddaniem go w terminie. Trzeba by się więcej ruszać i mniej jeść, bo brzuch rośnie. Jechać z autem do mechanika, bo coś dziwnie hałasuje. Umyć lodówkę, ponieważ zapachem przypomina hodowlę grzybów halucynogennych. Mniej pić, bo wątroba w końcu nie wytrzyma. 

Stajesz więc nad tym swoim dzieciakiem z kijem w ręku i zrzędzisz, że musi, że trzeba, że kto to widział, coraz bardziej się nakręcasz. A ono Cię radośnie ignoruje i ma to Twoje marudzenie całkowicie gdzieś. „Jeszcze pięć minut. Jeszcze tylko chwilkę się pobawię”. Na takie dictum straszysz przysłowiowym kijem, lecz przymus nie jest dobrą motywacją, przynajmniej nie w długofalowej perspektywie. Kij działa tylko wtedy, gdy zagraża bezpośrednio. 

A stara dobra marcheweczka? Czy jest bardziej skuteczna? Z pozoru tak. W ramach motywacji obiecujesz sobie nagrodę. Fajną (jak będziesz miał dobre stopnie, kupię Ci nowy model konsoli). Dobra, bierzesz się do roboty, mobilizujesz, cel zostaje osiągnięty, nagroda odebrana. I... koniec. Koniec motywacji. Przy następnej okazji ta metoda może już nie mieć takiej mocy. Poza tym może dojść do sytuacji, że a) będziesz się mobilizować jedynie dla odpowiednio fajnych nagród, b) wkrótce skończą się pomysły na motywację. 

Jako rodzic nie chciałbyś przecież, żeby Twoje dziecko uczyło się tylko dla nagród? Tym bardziej, że z czasem musiałbyś zwiększać kaliber zachęt.

Jakaś inna droga? Tak. Zmiana podejścia. Co najlepiej działa na dzieci? Zabawa i rywalizacja. Najchętniej uczą się i pracują, gdy nauka czy dane zadanie do wykonania ma formę zabawy lub gry. Wymaga wysiłku, ale jednocześnie daje przyjemność, jest śmieszna, wesoła, ciekawa.

Zamiast próbować walczyć z lenistwem, spróbuj go podejść sposobem. Poszukaj przyjemności i zabawy w zadaniach, które sobie wyznaczasz. Zamiast ciągle powtarzać sobie, że musisz coś zrobić, mów sobie, że chcesz lub możesz. I wyjaśniaj dlaczego. Nie jęcz „muszę wstać wcześnie”, powiedz sobie „chcę wstać wcześniej, bo wtedy będę mieć więcej czasu na zrobienie pysznego śniadania i wypicie w spokoju kawy”. Zamiast „muszę iść pobiegać” - „mogę iść pobiegać, bo lubię ruch na świeżym powietrzu, a potem czuję przyjemny wpływ endorfin”. „Chcę posprzątać, bo lubię widzieć czyste powierzchnie, przyjemnie jest przebywać w czystym pomieszczeniu”. Gdy wykonujesz jakąś czynność, nawet taką najbardziej z pozoru nudną i rutynową, skup się na niej i zastanów, co w niej samej lub jej skutku może być przyjemnego. Nie skupiaj się na aspekcie wysiłku, tylko na pozytywnych odczuciach związanych z jej wykonywaniem. 
Całkiem poważnie mówię, sprzątanie czy inne domowe zadania też można polubić, jeśli odnajdzie się w nich radość z oczyszczania przestrzeni, porządkowania, przywracania ładu.

Gdy podkreślasz przymus i konieczność, używając słów „muszę, trzeba, należy, powinienem”, Twój mózg od razu zaczyna sabotować Twoje działania i zabiera się do chuchania na termometr, czyli szukania pretekstów i wymówek, żeby uniknąć nieprzyjemnego przymusu. A tymczasem gdy przedstawiasz mu propozycję, chęć, możliwość, dobrowolność, łatwiej mu to zaakceptować. Robię, bo chcę, lubię i mogę” brzmi o wiele lepiej niż „Robię, bo muszę i powinienem”.

Jeśli lubisz rywalizację, załóż się sam ze sobą, że coś Ci się uda zrobić - na przykład biegać regularnie przez trzy miesiące. Albo lepiej załóż się z kolegą lub żoną, o coś konkretnego i przyjemnego (powiedzmy o kolację w dobrej restauracji). Trzy miesiące wystarczą, by bieganie stało się nawykiem, który już nie tak łatwo będzie zarzucić. 

Na mojego lenia ta metoda działa. Tłumaczę skubańcowi, że prasowanie jest cool i bomba, bo, o proszę jak ładnie zmarszczki na gaciach się wyrównują. Albo podpuszczam „ale jesteś luzer, znowu nie napiszesz nic na blogu, a niektórzy blogerzy to piszą prawie codziennie, haha”. Jak do tej pory zwykle nabiera się na takie numery. 

Bywa, że muszę użyć marchewki, czasem też kija (zwłaszcza w okolicznościach porannych, gdy nie chce się wstać), nie twierdzę, że te metody nie działają, nie należy ich tylko nadużywać, bo szybko tracą skuteczność. 

Zamiast z leniem walczyć, czasem trzeba go przechytrzyć.

A o mojej teorii na temat przyczyn szczególnych trudności w przełamywaniu lenia po Świętach napiszę jutro (uwaga: właśnie wkopałam mojego leniwca, będzie musiał jutro ruszyć dupę do komputera, lebiega). 

Komentarze

 1. J'adore, szczególnie pierwszy akapit (ujęte w sam raz).

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się całkowicie z tym, że system kary i nagrody jest mało efektywny. Jestem zbyt pobłażliwa dla siebie, aby karę realnie wcielić w czyn, zwykle ulegam podszeptom mojego prześmiewczego alter ego: "Elka, weź wyluzuj, po co się tak spinać? Nie musisz być wierna swoim postanowieniom i obietnicom składanym samej sobie, kto Cię z tego rozliczy?". W kwestii nagradzania również nie jestem konsekwentna. Ostatecznie cel utożsamiany z nagrodą staje się zazwyczaj efektem ubocznym ulegania własnym kaprysom, "widzi mi się" i zachciankom. Wewnętrzny bachor bezstresowo sobie hasa w mojej świadomości, a surowy rodzic bezradnie rozkłada ręce, może powinien pójść za Pani radą i wymyślić kreatywne zajęcia swojemu rozkapryszonemu dziecku? :) Postaram się, aby wewnętrzny rodzic awansował wkrótce na troskliwego pedagoga :) Bardzo dziękuję za ten wpis, daleki treściowo od psychologicznego mentorzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. marchewka dziala, mi pomaga jeszcze olanie jednej rzeczy np prasowania ktorego niecierpie i zrobienie czegos innego zamiast np poodkurzania, ale bywa i tak, ze daje sie poniesc leniwej fali i poplyne:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post, muszę (tfu! chcę!) zacząć używać "chcę" zamiast "muszę" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Żywcem z ust wyjęte mojemu wykładowcy od motywacji. I działa. Jak tylko położę to wewnętrzne dziecko spać, wewnętrznemu rodzicowi zrobię umownego drinka na uspokojenie i zarządzanie działaniami pozostawiam w rękach dorosłego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ha, nie mogłam dziś wcześnie wstać - śniło mi się, że jestem w 2500 roku i bardzo chciałam się dowiedzieć, jak tam dalej funkcjonuje ludzkość. ;) Ale tak poza tym, to się zgadzam - gdy powiem sobie, że coś jest fajne i rozkładam tę czynność na mniejsze, nieskomplikowane*, to nawet najbardziej znienawidzone rzeczy udaje się zrobić.
  *Np. "teraz wyjmuję swoje księgi rachunkowe, dziurkuję dziurkaczem faktury, biorę długopis, wypełniam tabelki po kolei"... tak, nawet przy mikro-księgowości to działa!

  OdpowiedzUsuń
 7. O kurczę, a już myślałam, że minimalista to "nadczłowiek", któremu każda czynność przychodzi z łatwością. Jak dobrze, że o tym napisałaś:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej, świetny post!
  Na lenistwo rzeczywiście są sposoby, a zabawa jest jednym z nich, przecież odwołuje się jeszcze do naszego gadziego mózgu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. "Gdy podkreślasz przymus i konieczność, używając słów „muszę, trzeba, należy, powinienem”, Twój mózg od razu zaczyna sabotować Twoje działania i zabiera się do chuchania na termometr, czyli szukania pretekstów i wymówek, żeby uniknąć nieprzyjemnego przymusu." Święte słowa, grunt to nie pozwolić aby nasze własne ciało działało przeciwko nam! Ciężko pracujemy bo CHCEMY się realizować, nie dla tego że nam karzą ! Aczkolwiek postanowienia noworoczne jak co roku robię, a nawet już spisałam listę. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 10. "(...) sprzątanie czy inne domowe zadania też można polubić, jeśli odnajdzie się w nich radość z oczyszczania przestrzeni, porządkowania, przywracania ładu."
  A nawet można polubić bez odnajdywania radości w efektach tych działań, tylko w samych nich, czyli poprzez zanurzenie się w tej czynności i przeżywanie jej dla samej niej. Czyli tu i teraz podczas mycia naczyń, okien czy prasowania.
  To działa fantastycznie i dzięki temu po latach wielu polubiłam sprzątanie (bez przesady, nie znaczy to, że ganiam ze ścierką;)

  Ja stwierdziłam kiedyś, czy raczej odkryłam, że jestem leniem w stosunku do czynności, które mi nie sprawiają przyjemności (do tych, które lubię nie potrzebuje mobilizacji), więc doszłam do wniosku, że sprytnym posunięciem będzie czynności, które nie są dla mnie aż tak zachwycające, żeby same z siebie mnie mobilizowały do ich wykonania - przełożyć do tej pierwszej grupy, czyli jakimś sposobem uczynić je tymi przyjemnymi;) No i w wielu sytuacjach tak się udaje:)

  Tak jak piszesz: nie "muszę" (tym bardziej, że na mnie "muszę" akurat słabo działa) tylko "chcę", bo to fajne będzie i przyjemne dla mnie, z jakiegokolwiek powodu - a zawsze jakiś można znaleźć;)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Generalne porządki metodą minimalistki

Chciałabym, żeby blog i kanał na YouTube przestały być odrębnymi bytami i zaczęły wzajemnie się uzupełniać. Będę starać się, by każdemu opublikowanemu materiałowi wideo towarzyszył tekst, który będzie jego dopełnieniem. 
Dzisiejszy wpis jest dodatkiem do materiału pod tym samym tytułem, który możecie obejrzeć tutaj:

Opowiadam w nim o moim pomyśle na uproszczenie generalnych porządków. Uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest zrobić taki pełen przegląd domu lub mieszkania, zajrzeć w każdy zakamarek, sprawdzić stan posiadania. Jednak trudno byłoby mi wygospodarować cały weekend czy kilka dni, a przecież takie bardzo dokładne porządki wymagają sporo czasu. Są też dość wymagającym procesem pod względem psychicznym, emocjonalnym, bo porządkując, trzeba podejmować szereg mniejszych i większych decyzji. Czego się pozbyć, w jaki sposób, co zostawić, jak zorganizować i poukładać te rzeczy, które zdecydowaliśmy się zatrzymać. 
Pomyślałam więc, że najłatwiej będzie to duże zadanie podzielić na …

Metoda Konmari to nie minimalizm

Wpis jest uzupełnieniem materiału wideo zamieszczonego w serwisie YouTube, który można obejrzeć tutaj: 

Książkę Magia sprzątania Marie Kondo przeczytałam cztery lata temu, o moich wrażeniach możecie przeczytać we wpisie pod tym samym tytułem. Odebrałam ją pozytywnie, ale samej metody nigdy nie stosowałam, bo nie miałam takiej potrzeby, o czym zresztą pisałam w tamtej recenzji. Na dobre w głowie z tej lektury pozostała mi jej myśl przewodnia: poszukiwanie radości w rzeczach i eliminowanie zbędnych przedmiotów w oparciu o kryterium: co chcę zostawić, zamiast stosowanego zwykle przez minimalistów: czego nie potrzebuję i czego chcę się pozbyć. Książki szybko się pozbyłam i nie myślałam o niej więcej.
Dopiero niedawno, gdy coraz częściej docierały do mnie opinie na temat wyprodukowanego przez Netflix serialu Sprzątanie z Marie Kondo(dostępny z polskimi napisami), pomyślałam, że warto byłoby sobie wyrobić własne zdanie na temat tej serii programów, nawet jeśli sama metoda sprzątania Konmari…

Kolorowa szafa minimalistki - także na wakacjach

Ostatni wpis z połowy czerwca. Aż trudno uwierzyć. Jednak to prawda. Nie chcę Was zamęczać tłumaczeniami, dlaczego tak długo milczałam. Niedługo minie pół roku od śmierci Taty. Ostatnie miesiące wbrew pozorom były nie tylko czasem smutku, ale przede wszystkim czasem ważnych zmian w życiu naszej rodziny, częściowo wymuszonych przez odejście Taty, a częściowo przez nią sprowokowanych (?), a może tylko przyspieszonych. Kilka z tych zmian jest naprawdę pozytywnych, dotyczą głównie życia mojej Siostry. W skrócie napiszę tylko, dla tych z Was, którzy zawsze trzymali za nią kciuki (wiecie, że Ula jest osobą niesłyszącą), że Sister zmieniła pracę i na razie jest bardzo zadowolona. A my cieszymy się, że jest doceniana i że ma szanse na rozwój i lepszą jakość życia.
Bałam się, że nie będę umiała już pisać tutaj. Jednak z tym jest chyba jak z jazdą na rowerze. Wystarczy usiąść i zacząć, a reszta idzie już sama...
Oprócz tego, że dużo działo się różnych rzeczy, które wymagały mojej uwagi czy wsp…