Przejdź do głównej zawartości

Zachłanność na życie

Chciałabym.

Zrobić jak najwięcej. Przeżyć jak najwięcej. Zwiedzić cały świat, każdy najdalszy zakątek. Ciągle się bawić. Ale też i pracować jak najwięcej, lubię swoją pracę. Spać, dużo spać. Wylegiwać się godzinami w kąpieli. Kochać się często i długo. 

Poznać jak najwięcej fajnych ludzi i spędzać z nimi dużo czasu. Rozmawiać z nimi na każdy temat.

Przeczytać wszystkie ciekawe i zabawne książki świata. Zobaczyć wszystkie obrazy warte zobaczenia. Wysłuchać wszystkich pięknych utworów, jakie kiedykolwiek skomponowano. Spróbować wszystkich smaków świata. Każdego wspaniałego wina. Obejrzeć każdy mądry film. Te niemądre także. 

Ale przecież nie dam rady. Nawet niewielki ułamek z tego ogromu to już dużo.

Minimalizm jest dla mnie między innymi sztuką panowania nad zachłannością na życie i świat. Bo bardzo jestem na nie zachłanna. Ta chciwość mi szkodzi, gdybym pozwoliła się jej rozwijać, szybko bym się wypaliła, zniszczyła, wytarła. Zostałby po mnie tylko cień. 

Nauka dawkowania sobie tego, czego pragnę, co lubię, co daje mi radość. Po trochu, bez zadyszki.

Komentarze

 1. Pełna zgoda.... :-) dobrego dnia :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak! Doświadczałam i doświadczam. Jest wiele możliwości, inspiracji i dróg. Jest ich świadomość. I jest konieczność/chęć/potrzeba dokonywania wyboru.

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat mi bliski (z resztą wiesz po komentarzu o niematerialnym minimalizmie :) ), też się właśnie tego uczę.
  Fajnie by było jakbyś więcej o tym napisała, może masz jakieś sztuszki ;) albo cokolwiek na temat tego jak nad tym pracujesz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zmieniłbym tylko trochę ten tekst:
  Zrobić, przeżyć. Zwiedzać świat, bawić się. Ale też pracować, lubię swoją pracę. Spać, Wylegiwać się w kąpieli. Kochać się...

  Poznać fajnych ludzi i spędzać z nimi czas. Rozmawiać z nimi na różne tematy.

  Przeczytać ciekawe i zabawne książki. Zobaczyć obrazy warte zobaczenia. Wysłuchać pięknych utworów. Spróbować smaków świata i wspaniałego wina. Obejrzeć mądre filmy. Te niemądre także.

  I pod tym się podpisuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Wam za komentarze. @Wendigo, będzie o tym wpis, wiem, że temat jest Ci bliski, ale na pozbycie się tej zachłanności nie ma sztuczek, bo to raczej cały proces zrozumienia jej przyczyn, zmiany kierunku myślenia, przestawienia się. Zmiana podejścia, nauka samoograniczania. Między innymi. Napiszę o tym w najbliższych dniach więcej.

  @Tomasz, sprytny zabieg - masz rację, właśnie do tego się to sprowadza, do pozbycia się pragnienia "wszystkiego". Z tym, że na ekranie komputera da się to zrobić paroma ruchami kursora, w rzeczywistości oduczenie się tej chciwości na doznania i bodźce nie jest tak automatyczne. Ale wykonalne na pewno.
  I jeszcze jedno pytanie: skoro nie chcę i nie potrzebuję wszystkiego (przeżyć, zrobić), to jak wiele? Jak duża jest ta część, której chcę?

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że udało się Pani trafnie zwerbalizować i rozwinąć myśl, którą przemyciłam w ostatnim liście na temat nieposkromionego apetytu na produkty i odpadki kultury. Jestem dopiero adeptem sztuki samoograniczania się, pozostałym czytelnikom blogu (prof. Bańko zasugerował tę odmianę dopełniaczową) życzę również przemyślanej selekcji w doborze pożywki dla umysłu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja też wolę formę "blogu" niż "bloga". Jak pisałam w liście, łatwiej mi jest, gdy Czytelnicy zwracają się do mnie "Ajka" niż "Pani". Czuję się wtedy mniej zgrzybiała ;-)

   Usuń
  2. Niestety, uzus coraz częściej oddziałuje na normę językową. Jeszcze raz chciałabym podkreślić, że uwielbiam Twoje wpisy nie tylko ze względu na wiodący temat, ale z uwagi na wysokie walory estetyczne polszczyzny i spełnianie kryteriów poprawnościowych :)Od razu widać, że ręka filologa maczała w tym palce ;)

   Usuń
 7. @Ajka "I jeszcze jedno pytanie: skoro nie chcę i nie potrzebuję wszystkiego (przeżyć, zrobić), to jak wiele? Jak duża jest ta część, której chcę?".

  Chodzi o to, żeby cieszyć się tym co się ma, a nie tym czego się jeszcze nie ma. Cieszyć się widokiem pięknego obrazu, a nie martwić tym, że jeszcze jakiegoś nie widziałam. Cieszyć się podróżą, miejscem, które odwiedzamy, a nie martwić, że nie wszędzie dotrzemy.

  Chciwość na doznanie WSZYSTKIEGO zakończy się porażką. Ja sam mam z tym problem. Tak mam zwłaszcza z czytaniem. Uwielbiam czytać: książki, gazety, blogi - WSZYSTKO. I jestem skazany na frustrację, bo niestety nie udaje mi się przeczytać WSZYSTKICH zadrukowanych kartek papieru i zapełnionych treścią stron www. Zaczynam czytać świąteczną Wyborczą, a jeszcze nie przeczytałem Polityki i jeszcze najnowszy NG i rozpoczętych 6 książek, a tu już wieczorem dostępny będzie najnowszy Newsweek i na urodziny kolejne dwie nowe książki, a właśnie wyszły nowe opwiadania Murakamiego... I tak w kółko. Muszę z tym walczyć. Mam już świadomość tego, że NIGDY nie przeczytam WSZYSTKIEGO. Że warto przeczytać jedną książkę, a potem dopiero szukać, kupować, czy wypożyczać kolejną. Mój głód (chciwość) czytania nie jest czymś dobrym. Zamiast cieszyć się słowem, to moje myśli zaprzątane są tym, czego nie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 8. Tomku, to było pytanie retoryczne ;-) Ale dziękuję za odpowiedź. Właśnie o to chodzi. O nauczenie się tego, co opisałeś w ostatnich zdaniach. Teorię już znasz, teraz przejdź do praktyki...
  Jeśli masz już tę świadomość, właściwie z resztą nie powinno być trudności, bo od tej świadomości się zaczyna. Jeszcze tylko pozostaje zatrzymać ten ciągły napływ nowych pożywek dla umysłu.
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 9. Twoje odpowiedzi są po prostu inspiracją. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj, tak, tak bardzo bliskie mi to, co napisałaś. Czasem chciałabym wycisnąć życie jak cytrynkę - jest tyle fascynujących możliwości! Wtedy przypominam sobie, że mówienie "tak" jednemu działaniu/projektowi/czynności to mówienie "nie" innej; że kumulując pozycje na liście "do przeżycia, do zobaczenia" narzucam sobie presję, której jednak nie udźwignę. Selekcja jest niezbędna - dzięki temu będę doświadczać tego, co ważne, bardziej w pełni, obecna tu i teraz, w swoim rytmie. Choć proces podejmowania wyboru jest niełatwy i w moim przypadku też czasem pojawiają się potknięcia. Ale mimo to próbuję dalej. Doświadczać świata bez zadyszki właśnie. Widzę, jak wiele z takiej zmiany czerpię.
  Ciekawa jestem tych dalszych wpisów poświęconych samoograniczaniu :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam.
  Zainspirowani wraz z żoną twoim blogiem. Postanowiliśmy odmienić nasze życie. Wspólnie założyliśmy bloga, gdyż również uwielbiamy pisać, jak i chcielibyśmy wreszcie mieć więcej pieniędzy i czasu dla nas.

  Pozdrawiam Iza i Bartek

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak, to prawda, że w obecnych czasach zachłanność jest wszechobecna. Ludzie pędzą w zupełnie różnych, czasem wręcz przeciwnych sobie, kierunkach, nie zastanawiając się przy tym, gdzie one prowadzą. Nie myślą. Chcą jedynie zrobić wszystko, być wszędzie, wszystko wiedzieć i widzieć. Jednak przy obecnej, niespotykanej dotąd, szybkości świata jest to niewykonalne. Era cyfryzacji zdążyła wytworzyć już w człowieku coś takiego jak FOMO (Fear of Missing Out), czyli strach przed przegapieniem. Niemal wszyscy, mając dostęp do najnowszych technologii, chcą być na bieżąco ze wszystkim. Sposób używania smartphone'ów przez niektórych najlepiej to chyba obrazuje. A muszę się przyznać, że piszę o tym wplatając, niestety, nutę własnego doświadczenia. Trzeba pogodzić się z faktem, że nie możemy wszystkiego zrobić, wszędzie być, wszystkiego wiedzieć i widzieć. Trzeba nauczyć się po prostu odpuszczać. I to jest piękne, że o tym piszesz, uświadamiając innych! :))

  Pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawsze miałem duże oczekiwania, pęd żeby zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. I przez to nie mogłem cieszyć się tym co robię w danej chwili. Zawsze było to uczucie niedosytu. Od pewnego czasu staram się trochę inaczej do życia podchodzić i kurcze ... to działa :)

  Pozwolę sobie zacytować proste, ale ważne dla mnie słowa Lamy Olego:

  "Kto ma mało oczekiwań przeżywa wszystko jako podarunek, bogactwo i nadmiar."

  OdpowiedzUsuń
 14. Doskonały wpis. Zdałem sobie sprawę, że od zawsze jestem minimalistą, nawet o tym nie wiedząc. Tak się zacząłem zastanawiać, czy istnieją dziewczyny, które wyznają tego typu filozofię. Wydaje mi się być to niemożliwym, ale może jednak. Czy znacie takie dziewczyny? Ja nie spotkałem. Mało tego, często nie rozumieją one naszego podejścia. Pozdrowienia dla wszystkich minimalistów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na blogu prowadzonym przez osobę płci żeńskiej pytasz się czy są takie dziewczyny? ;D tego typu myślenie chyba jest związane z pewnym stanem świadomości a nie z płcią.

   Usuń
 15. Z jednej strony takie podejście jest całkiem sensowne, ale nie można też popadać w skrajności. Wiadomo, że większość działań, pragnień i marzeń wymaga pieniędzy, ale niekoniecznie.

  Prawda jest taka, że trzeba zaakceptować fakt, że nie uda nam się wszystkiego kupić, zwiedzić, nauczyć. Trzeba zaakceptować fakt, że mamy ograniczone możliwości poznawcze i cieszyć się tym co mamy. Jednak nie wolno zapominać nam o tym, że warunkiem naszego rozwoju są nowe bodźce, nowi ludzie czy podróże.. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam, również chciałabym to życie jakoś przeżyć, tak by nie żałować i cieszyć się nim na wszelkie możliwe sposoby. Jednak życie jest tak krótkie aby wszystko zobaczyć, poczuć... jest to wręcz przykre.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Lekcje szczęścia – 3. Ogarnij się!

Dzień dobry w Nowym Roku! Jak tam Wasze postanowienia noworoczne? Lubicie je podejmować? Udaje się Wam ich dotrzymywać?
Jeszcze parę lat temu też robiłam podsumowania starego roku, a z początkiem nowego po raz kolejny podejmowałam projekt „Nowa ja”. Do pewnego momentu niestety dość nieskutecznie, entuzjazm szybko opadał i próby zmian kończyły się porażką. Schemat ten ostatecznie przeszedł do przeszłości wraz z rozpoczęciem stosowania podejścia minimalistycznego. Po prostu zaczęłam naprawdę zmieniać swoje nawyki w miarę ich identyfikowania i przestałam czekać z wprowadzaniem zmian do poniedziałku albo początku roku. Gdy stwierdzałam, że jakieś moje zachowanie mi przeszkadza i wymaga korekty, od razu zabierałam się do pracy nad nim. Stopniowej, ale skutecznej. Gdy nie udawało się jedną metodą, próbowałam innych. 
Nie o to chodzi, że nie widzę sensu w podejmowaniu noworocznych postanowień. Nawet więcej, myślę, że warto wykorzystać potencjał „nowego początku”, jaki daje zmiana daty w kal…

Jeszcze prościej

To, że ostatnio rzadko poruszam na blogu temat minimalizmu, nie znaczy, że przestał być dla mnie ważny. Jest nadal istotny, ale w inny sposób niż wtedy, gdy wprowadzałam największe zmiany w swoim życiu i przestrzeni osobistej. Pisałam o tym we wpisie Procesy w tle
Po ośmiu latach mówienia i pisania o nim czuję przesyt. Nie mam już ochoty czytać książek ani blogów związanych z tym tematem. Nie twierdzę, że nie warto, bo wiele mądrych treści wciąż powstaje, jedynie ja nie mam już potrzeby dalej drążyć tych kwestii.

Nadal bardzo istotna jest dla mnie prostota, coraz ważniejsza. To raczej już nie ulegnie zmianie, bo zawsze ją lubiłam, a z czasem stała się dla mnie myślą przewodnią. W każdej dziedzinie życia. Prostota wypowiedzi, przekazu, formy i treści. W estetyce i ubiorze. W wystroju mieszkania. Na talerzu - bardzo istotna. Prostota i skuteczność rozwiązań - w pracy, nauce, komunikacji. Nie zajmują mnie natomiast zbytnio sprawy ilości rzeczy i zajęć, które na pewnym etapie były tak …

Jak żyć?

Gdy wydawnictwo Otwarte zaproponowało mi przesłanie do zrecenzowania książki Matsa i Susan Billmarków „Naucz się żyć”, poczułam się zaintrygowana z kilku powodów. Po pierwsze: tytuł. Pomyślałam, że to odważne przedsięwzięcie, próba napisania poradnika odpowiadającego na słynne pytanie „Jak żyć?”. Po drugie: informacja o tym, że pozycja ta jest w Szwecji bestsellerem, sprzedała się w ponad 500 tys. egzemplarzy. A trzecim powodem, dla której chciałam ją przeczytać, była bardzo wesoła i kolorowa okładka. Wiadomo, nie ocenia się książki po okładce, ale ta bardzo zachęcała do lektury.

Obiecałam sobie, że nie przeczytam niczego na temat słynnego duńskiego hygge, wystarczył mi jeden artykuł w jakimś kolorowym magazynie przejrzany u fryzjera, ale poradnik „Naucz się żyć” wydawał się nie mieć na szczęście nic wspólnego ze wspomnianym zjawiskiem, oprócz skandynawskiej proweniencji. 
Lektura okazała się satysfakcjonująca. Książka objętościowo niewielka, ale skoncentrowana treściowo. Myślałam, ż…