Przejdź do głównej zawartości

Ideał prostego życia

W tym tygodniu korzystam z uroków życia wolnego strzelca i odwiedzam bardzo kochaną Rodzinę na drugim końcu Polski, więc nowy pełnowymiarowy wpis napiszę dopiero po powrocie do domu.

Zadam więc Wam na poczekaniu pytanie, może znajdziecie chwilę na odpowiedź. Jak jest Wasz ideał prostego życia? Co dzieli Was na co dzień od tego ideału? A może ideał stał się rzeczywistością?

Pozdrawiam słonecznie!

Komentarze

 1. Eva: ja aktualnie dążę do uproszczenia życia :) zasada nr 1 - pozbyć się mnóstwa kosmetyków z łazienki - zużyć, rozdać. zostawić wielofunkcyjne minimum, np. mydło naturalne, którym można myć całe ciało. albo orzechy piorące, które służą też za szampon do włosów i płyn do mycia wanny :)Druga rzecz - ograniczenie pośredników obsługujących życie codzienne - jak najwięcej warzyw z własnej ziemi, jak najmniej ubrań z marketów, a więcej samodzielności w przerabianiu tych już obecnych w szafie. Od prostoty dzieli mnie przestrzeń i praca - z jednej strony jest cudowna, z drugiej - funkcjonowanie w centrum miasta powoduje ciągłą gorączke myśli i różnych "muszeń". Na wsi umysł się oczyszcza... Może kiedyś uda mi się połączyć życie zawodowe z warunkami, w których prostota jest taka naturalna.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz Evo, ale życie na wsi tylko pozornie jest prostsze. Na pewno spokojniejsze, ale tam też jest wiele różnych muszeń, tylko innej natury niż w mieście. Miasto ułatwia, załatwia za nas wiele spraw, o które na wsi trzeba starać się samemu, co angażuje i czas, i pieniądze, i przestrzeń.

   Usuń
 2. Pracuję na dwie zmiany jako polerowacz metalu - praca w brudzie hałasie bez szans na awans czy choćby szacunek :( to minusy plus niczym ale to absolutnie niczym sie w pracy nie stresuje ponieważ mały mam wpływ na działanie firmy. Mogę za to w spokoju słuchać ksiażek muzyki szkoleń ( uczę się aktualnie języka hiszpanskiego) wydaję mi się że jest idealna praca dla mnie dobrze zarabiam nie uczesnicze w wyścigu szczurów nie mam z nią związanych ambicji czy to nie jest jeden z aspektów prostego życia ?Mam dużo czasu po pracy na swoje hobby - historia i spacerki z moim psem. Bardziej prosto chyba nie mógł bym żyć -Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam trochę podobną pracę i wiem o czym mówisz :) (no ja może się trochę stresuję, bo ja się stresuję niepotrzebnie każdą pierdołą ;) ale też nie musiałbym). To jest właśnie super w takiej pracy, że wychodzisz z niej i jesteś wolny (a niektórzy pracę muszą jeszcze zabierać do domu), reszta życia dla Ciebie. Tylko ja wolałbym mieć trochę krótsze zmiany niż mam :P

   Usuń
  2. Marcinie, wendigo, to jedno z możliwych rozwiązań - praca, która jest tylko pracą, taka, którą zostawia się za sobą, gdy zamykają się za Tobą drzwi zakładu. A potem wolność i swoboda. Wiele osób o tym marzy, chociaż nie za cenę długich zmian i pracy w brudzie i hałasie.
   Ale prostota, spokój, czas dla siebie - bezcenne!

   Usuń
 3. Życie idealne- życie mądre, ze zrozumieniem siebie i świata, z otwartością na ludzi, uczucia, nowe smaki, miejsca, ze znajomością własnych potrzeb, wyznawanych wartości i słabości. Takim życiem chciałabym żyć ;).
  Troszkę więcej na ten temat tutaj:
  www.polubsiebie.wordpress.com
  Pozdrawiam :)
  S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz i zaproszenie :)

   Usuń
  2. Nie, to ja dziękuje za ten inspirujący, napisany pięknym językiem blog ;)). Trafiłam na niego przez przypadek,a konkretnie- przeczytawszy artykuł do "Twojego stylu" w którym była mowa o Tobie, Ajko!
   Czytam wiele blogów, ale ze smutkiem przyznaje, że poziom, w jakim są pisane jest o wiele niższy niż ten, który prezentujesz sobą, swoimi postami i spostrzeżeniami.
   Pozdrawiam ciepło
   Es

   Usuń
 4. Proste życie to dla mnie jak najmniej zobowiązań. Nie chodzi mi o pracę - lubię to, co robię. Chodzi o różne zobowiązania, na przykład skarbowe, prawne, ale i towarzyskie, a także o różne abonamenty, rachunki i subskrybcje. Wrzuciłam to jak widać - dość chaotycznie - w jeden worek, ale zasady są często te same - dajesz paluszek, ktoś ciągnie rękę. Proste życie to też mniej rzeczy (tu w znaczeniu: przedmiotów), którym trzeba poświęcać czas, na przykład ubrań kłopotliwych w praniu albo kurzołapów w domu. To jest akurat coś na co najłatwiej wywrzeć wpływ i cieszyć się szybkim efektem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tofalario, w pełni się zgadzam - dla mnie jak najmniejsza ilość zobowiązań jest o wiele ważniejsza niż ilość przedmiotów (chociaż obie wciąż maleją).

   Usuń
 5. „Ideał prostego życia”

  To bardziej Droga niż Cel.....to stała „podskórna” świadomość, że w życiu najważniejsze jest Zdrowie i Rodzina. I bez względu na inne dziedziny życia w ostatecznym rozrachunku naprawdę to jest najważniejsze. Ważność spraw, celów, osiągnięć można łatwo zweryfikować przez pryzmat poczucia straty i/lub konsekwencji tej straty. Pozbywając się nadmiaru rzeczy, spraw [czy też pseudo-znajomości] ze swojego otoczenia odzyskujemy czas na sprawy najważniejsze.

  Optymizm w życiu [nie chodzi tu o naiwność] pomaga dostrzegać nawet najdrobniejsze pozytywne cechy ludzi, spraw... pomaga cieszyć się światem w każdej chwili.... łatwiej być optymistą kiedy nasz dom i otoczenie są dla nas przyjazne a nie przytłaczają nadmiarem.

  Lubić siebie. Lubić swoją pracę. Lubić swoje otoczenie. Kochać. Delektować się potrawami. Nie żałować podjętych prób. Tworzyć....

  Jestem dopiero na tym etapie, w którym człowiek uświadamia sobie, że się pogubił, że większość z tego co robi jest wymuszona przez innych / otoczenie czy też przez błędne decyzje z przeszłości, że stracił kontrolę nad własnym życiem – że jego dom, praca i wszelkie działania to jeden wielki chaos. To taka świadomość, że nie ma się wpływu na własne życie...Tak więc przede mną droga......do Drogi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, bardzo pięknie to napisałaś.
   Dla mnie to taki spokój, który wynika ze środka, z harmonii ze sobą.

   Usuń
  2. Uświadomienie sobie faktu, że się pogubiło, jest już pierwszym wielkim krokiem na tej drodze. Życzę powodzenia!

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Sprzątanie zaczyna się w głowie

Nie jestem odkrywcza, twierdząc, że sprzątanie zaczyna się w głowie. Jak wiele innych procesów. Odchudzanie, wypoczywanie, zmiany.

Zacznijmy od jego postrzegania. Często przedstawia się sprzątanie jako czynności nielubiane i nużące. Niektórzy wręcz nim pogardzają i uważają za zajęcie niegodne. To chyba spuścizna czasów, gdy porządki były domeną kobiet oraz osób ubogich lub nisko urodzonych. Nadal zdarza się, że nie szanuje się osób, które zajmują się sprzątaniem zawodowo. Znam osobę, która zatrudnia panią do sprzątania domu wcale nie dlatego, że nie ma czasu, siły czy możliwości, ale dlatego właśnie, że uważa to zajęcie za poniżające, niegodne. 


Wielu ludzi nie lubi sprzątać, bo to ich zdaniem strata czasu, syzyfowa praca, którą trzeba zaczynać od nowa, gdy tylko się skończy. Jednak naturalnym jest, że próbuje się unikać tego,  czego się nie lubi. Opóźnia, robi byle jak, byle było. Szuka wymówek, by usprawiedliwić to, że znów miało się coś innego do zrobienia. 
Czym to grozi?  Tym, że …

Moje pierwsze 500+ i prezent dla czytelników

W listopadzie 2009 r. powstał pierwszy wpis na blogu, który wówczas nazwałam Minimalistka (w serwisie blox). Nosił tytuł Trudne początkii zaczynał się tak: Tytuł blogu jest nieco na wyrost. Nie jestem minimalistką. Może kiedyś będę. Staram się ograniczać liczbę posiadanych rzeczy, upraszczać swoje życie i otaczającą mnie przestrzeń, uczę się świadomie kupować. Dążę do wyeliminowania tego, co zbędne. Walczę z tendencją do gromadzenia przedmiotów i kupowania wciąż nowych rzeczy.  Minęło nieco ponad 8 lat i w tym czasie napisałam w sumie 500 wpisów, łącznie z dzisiejszym.
Gdy zaczynałam, nie miałam najmniejszego pojęcia, dokąd mnie to zaprowadzi. Czułam potrzebę dzielenia się swoim doświadczeniem, wrażeniami z przygody, jaką okazało się stosowanie minimalizmu w praktyce. Z czasem blog stał się zapisem różnych moich przeżyć i przemyśleń, a także relacją z procesu zmian w wielu dziedzinach życia.

DDTVN, Dojrzewalnia Liderek i trudny powrót do codzienności

Trudno jest mi wrócić do normalnego rytmu pisania i nagrywania. Nie mogę się przemóc, by znów pisać o zwykłych, codziennych sprawach. 
Zawsze wydawało mi się, że w żałobie po stracie jednej z najbliższych osób będę przede wszystkim płakać. A tymczasem rzadko mam na to ochotę. Smutek dotyka mnie w zupełnie inny sposób. Siedzi gdzieś głęboko i nieszczególnie mam ochotę go uwalniać. Nastrój faluje, czasem więcej we mnie gniewu na to, że Taty już nie ma, czasem więcej czułości i wdzięczności za to, że był z nami tak długo, ile było to możliwe. 
Blog i kanał na YouTube chwilowo zeszły na dalszy plan, bo moje serce i myśli są teraz gdzie indziej. Są inne ważne sprawy do załatwienia i uporządkowania, część dotyczy przeszłości, część jest istotna dla przyszłości niektórych osób z naszej rodziny, skupiam się więc na tych formalnościach, spotkaniach i załatwianiach. 
Wiem, że z czasem będę czuła coraz silniejszą potrzebę komunikowania się z Wami, czytelnikami i widzami. Z czasem też łatwiej bę…