Przejdź do głównej zawartości

Minimalista z szóstką dzieci

Pisałam już kiedyś, że jako osoba bezdzietna nie chcę wypowiadać się na temat aspektów minimalizmu w życiu rodziny z dziećmi. Wczorajsza lektura skłoniła mnie do zmiany zdania. Jednak zanim przejdziemy do meritum małe wprowadzenie.

Jakaż to książka? Książka - to za dużo powiedziane. Książeczka Lea Babauty Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną, przetłumaczył ją na polski Paweł Kata, wydało w wersji papierowej, audio i cyfrowej wydawnictwo Złote myśli. Nazywam ją książeczką, bo jej przeczytanie nie zajęło mi nawet godziny. Dostałam ją w prezencie od pewnej bardzo życzliwej osoby, więc dlatego też postanowiłam się z nią zapoznać, pomimo tego, że od dawna nie czytam blogów Lea ani jego książek. 


Przeczytanie jej tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie mam już w nich czego szukać. Minimalizm... to przystępnie napisany poradnik, bez wątpienia bardzo przydatny dla osób, które świeżo zafascynowały się pomysłem prostego życia pod znakiem „mini”. Skupia się głównie na praktycznej stronie porządkowania, na kwestiach materialnych. Są to rzeczowe i konkretne porady, proste i skuteczne pomysły obejmujące różne aspekty życia, od urządzenia domu, przez organizację pracy i czasu, podróże, wychowanie dzieci. Godne polecenia początkującym, tym osobom, które dopiero zrozumiały, że przytłacza je nadmiar, że się pogubiły i muszą sobie z tym poradzić.

Ale zbyt wiele w nim mowy o rzeczach. Już wcześniej odnosiłam wrażenie, że Leo Babauta w ramach swojej minimalistycznej przygody nabawił się ostrej obsesji nieposiadania (do tego stopnia, że używają z żoną wspólnej szczoteczki do zębów). Systematycznie i szczegółowo informuje świat o ilości posiadanych/nieposiadanych rzeczy i zawsze podkreśla, czego udało mu się już pozbyć.  

Niby OK., bo przecież ograniczenie posiadania, pozbycie się nadmiaru, to ważny aspekt tego podejścia (no właśnie, podejścia - nie lubię sformułowań takich jak minimalistyczna filozofia czy minimalistyczny styl życia). Jednak im dłużej zastanawiam się nad tym, co jest sednem minimalizmu, tym bardziej jestem przekonana, że jest nim zmiana sposobu myślenia z kategorii posiadania na kategorie bycia i działania. Z trybu mieć w tryb być. I nie tyczy się to tylko kwestii materialnych, ale całości podejścia do życia i ludzi w nim obecnych. Całe nasze postrzegania świata jest zdeteminowane posiadaniem, mieniem. Mam nie tylko dom czy spodnie, mam też męża, przyjaciół, dzieci. Tak, to kwestia form języka, ale używanie danych konstrukcji oraz ich powstanie wynikło przecież z postrzegania. Można przecież powiedzieć: mieszkam w domu, noszę spodnie, jestem żoną, przyjaciółką, matką, siostrą... 

Jednak definiowanie siebie tym, czego się NIE POSIADA, nie różni się wiele od definiowania siebie POSIADANIEM. Dalej poruszamy się w magicznym kręgu MIEĆ. I tak właśnie dzieje się w przypadku Lea. Poza tym wiele pisze o produktywności, o pozbywaniu się tego, co nas rozprasza. „Pamiętaj, że jesteś zajętą i produktywną osobą!” Hmm, nie jest to mój ideał minimalizmu - bycie zajętą i produktywną. Skupioną, tak. Ale nie zawsze zajętą, nie zawsze produktywną. 

Fragment poświęcony dzieciom jest bardzo interesujący, ale to właśnie on mocno mnie poruszył. Oprócz opisu sposobów radzenia sobie z bałaganem, jaki w naturalny sposób tworzą wokół siebie dzieci, z niepotrzebnymi im już rzeczami, z nadmiarem zabawek, z porządkami (i znowu są to proste i sensowne porady), znalazłam taką wypowiedź: każde życie, które wkalkulowuje obecność dzieci, będzie skomplikowane - choćby tylko do pewnego stopnia. Nie uda ci się osiągnąć absolutnie minimalistycznego stylu życia, jeżeli masz dzieci. Sam musiałem dojrzeć do tego, by to zrozumieć. 
Na szczęście nieco dalej Leo pisze również, że dzieci są najlepszym, co spotkało go w życiu, a upraszczając życie, może spędzać z nimi więcej czasu. Uff, aż tak źle z nim jeszcze nie jest...

Co mnie tak zbulwersowało? Twierdzenie, że obecność dzieci w życiu zakłóca jego prostotę i minimalizm. Po osobie, która opiekuje się aż szóstką, nie spodziewałam się takiej wypowiedzi. Mimo wszystko miałam nadzieję, że Leo nie jest tak pochłonięty sztampową wizją minimalizmu, którą z entuzjazmem podchwyciły media: puste wnętrza, biel, czerń, szarość, minimum przedmiotów, jedna para butów, ascetyczny estetyzm. Brak samochodu i komórki. Ewentualnie mały domek na prerii lub pośrodku innego pustkowia.

Moim zdaniem na pytanie, czy szóstka dzieci nie przeszkadza w byciu minimalistą, należałby odpowiadać pytaniem: a dlaczego miałaby przeszkadzać? Co ma piernik do wiatraka?

Niestety, jeśli postrzega się minimalizm jako „styl życia”, który polega na opróżnianiu kuchennego blatu  i ograniczaniu zawartości szafy, jeżdżeniu wszędzie na rowerze lub chodzeniu piechotą, goleniu głowy na zero i niejedzeniu mięsa, dzieci są faktycznie znacznym i nieznośnym utrudnieniem. Ale czy prostota życia naprawdę sprowadza się tylko do porządku w domu, sterylnej czystości, weganizmu i ewentualnego braku samochodu? 

Pomyślałam, że wprawdzie sama mamą nie jestem, ale za to jestem czyimś dzieckiem, wprawdzie dorosłym, ale też przecież ktoś mnie kiedyś wychowywał. Jestem w stanie określić, co minimalista może przekazać swoim dzieciom, czego może je nauczyć. Mnie wychowywali nie-minimaliści. Moi rodzice są zdeklarowanymi, uroczymi i całkowicie nieuleczalnymi „chomikami”, a jednak to właśnie dzięki temu, czego mnie nauczyli w dzieciństwie, co dawali i dają mi do tej pory, stałam się osobą żyjącą prosto i szczęśliwie. To właśnie oni przekazali mi umiłowanie prostoty. Skoro tzw. chomik może wychować minimalistę, w czym problem? Może właśnie o to chodzi, że stan posiadania oraz tłok (lub pustka) na powierzchniach meblowych nie są sednem tego podejścia?

Nie chcę Was na amen zagadać, więc dalszy ciąg nastąpi w kolejnym wpisie. 

Popularne posty z tego bloga

Generalne porządki metodą minimalistki

Chciałabym, żeby blog i kanał na YouTube przestały być odrębnymi bytami i zaczęły wzajemnie się uzupełniać. Będę starać się, by każdemu opublikowanemu materiałowi wideo towarzyszył tekst, który będzie jego dopełnieniem. 
Dzisiejszy wpis jest dodatkiem do materiału pod tym samym tytułem, który możecie obejrzeć tutaj:

Opowiadam w nim o moim pomyśle na uproszczenie generalnych porządków. Uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest zrobić taki pełen przegląd domu lub mieszkania, zajrzeć w każdy zakamarek, sprawdzić stan posiadania. Jednak trudno byłoby mi wygospodarować cały weekend czy kilka dni, a przecież takie bardzo dokładne porządki wymagają sporo czasu. Są też dość wymagającym procesem pod względem psychicznym, emocjonalnym, bo porządkując, trzeba podejmować szereg mniejszych i większych decyzji. Czego się pozbyć, w jaki sposób, co zostawić, jak zorganizować i poukładać te rzeczy, które zdecydowaliśmy się zatrzymać. 
Pomyślałam więc, że najłatwiej będzie to duże zadanie podzielić na …

Metoda Konmari to nie minimalizm

Wpis jest uzupełnieniem materiału wideo zamieszczonego w serwisie YouTube, który można obejrzeć tutaj: 

Książkę Magia sprzątania Marie Kondo przeczytałam cztery lata temu, o moich wrażeniach możecie przeczytać we wpisie pod tym samym tytułem. Odebrałam ją pozytywnie, ale samej metody nigdy nie stosowałam, bo nie miałam takiej potrzeby, o czym zresztą pisałam w tamtej recenzji. Na dobre w głowie z tej lektury pozostała mi jej myśl przewodnia: poszukiwanie radości w rzeczach i eliminowanie zbędnych przedmiotów w oparciu o kryterium: co chcę zostawić, zamiast stosowanego zwykle przez minimalistów: czego nie potrzebuję i czego chcę się pozbyć. Książki szybko się pozbyłam i nie myślałam o niej więcej.
Dopiero niedawno, gdy coraz częściej docierały do mnie opinie na temat wyprodukowanego przez Netflix serialu Sprzątanie z Marie Kondo(dostępny z polskimi napisami), pomyślałam, że warto byłoby sobie wyrobić własne zdanie na temat tej serii programów, nawet jeśli sama metoda sprzątania Konmari…

Trudna sztuka pakowania

Bardzo lubię podróże. Był taki czas, że nie potrafiłam sensownie się pakować, przez sporą część życia jeździłam z wielkimi bagażami i nawet na etapie, gdy już stosowałam minimalizm, nie zawsze umiałam korzystać z jego dobrodziejstw w tej dziedzinie. Jednak metodą prób i błędów wypracowałam sobie własne podejście do pakowania. Nadal zdarzają mi się bagażowe wpadki, jednak metody, które stosuję, zazwyczaj sprawdzają się dobrze. Zwykle mój bagaż, niezależnie od długości wyjazdu, nie przekracza wagi 10 kg, ale zdarzało mi się podróżować nawet z 5 kilogramami rzeczy. Oczywiście wszystko zależy od pory roku i charakteru wyjazdu. 
Minimalizm w podróży to trudna sztuka: szukanie kompromisu między wygodą posiadania pod ręką ulubionych przedmiotów i pragnieniem bycia przygotowanym na różne sytuacje a niechęcią do niepotrzebnego obciążania się. Najłatwiej jest się tego nauczyć, wyciągając wnioski z każdej podróży. Zapisuję sobie, co się na danym wyjeździe nie sprawdziło, co było zbędnym balaste…