Przejdź do głównej zawartości

Pisze się

Nieco rzadziej pojawiam się tu ostatnio. Nie dlatego, że nie mam weny ani chęci (jedno i drugie jest, w odpowiedniej ilości), lecz z powodu pochłaniającej mnie pracy nad książką o minimalizmie. Wiele osób pyta mnie o postępy, więc zdam Wam relację ze stanu zaawansowania robót. I przecież obiecałam w styczniu, że powiem Wam, z jakim wydawnictwem podjęłam współpracę. 


Z wielką przyjemnością mogę Wam napisać, że to Wydawnictwo Czarne. Z czego bardzo się cieszę i jestem niezwykle dumna. Roboczy tytuł brzmi Minimalizm po polsku, ale oczywiście zanim dojdzie do publikacji, może się to jeszcze zmienić. Nie chcę natomiast pisać niczego na temat terminu publikacji, bo trudno mi go w tej chwili określać. Przede mną jeszcze parę miesięcy do terminu oddania całości. W styczniu wydawało mi się, że nie potrzebuję aż tak dużo czasu na pisanie, lecz w miarę pracy widzę, że wcale nie był to termin przesadnie długi, skoro chcę, aby książka ta była warta przeczytania (a najpierw kupienia).

Bardzo zależy mi na tym, by nie była zwykłym powtórzeniem treści, które możecie znaleźć na blogu. Nie ma być też kolejną odmianą poradnika, jak pozbywać się rzeczy i planować czas. Będzie na pewno zawierać sporo porad, ale przede wszystkim moim zamiarem jest pokazanie prostego życia (i sposobów dochodzenia do niego) i minimalizmu w naszym polskim, swojskim kontekście. I historycznym, i kulturowym. 
Nie będzie kręcić się tylko wokół rzeczy i spraw materialnych, chociaż na pewno będą miały one w niej dość istotne miejsce - bo to nieunikniony etap, jak się wydaje. Chciałabym jednak opisać również niematerialne wymiary minimalizmu, bo o tym wciąż za mało mówi się i pisze. 

Chcę opowiedzieć o tym, jak tego narzędzia, jakim jest minimalizm, można używać w różnych sytuacjach życiowych, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania i statusu rodzinnego. Pragnę także pokazać go w powiązaniu z aspektami duchowymi. Chrześcijaństwa (dla tych, którzy wierzą i praktykują), ale też w kontekście pozareligijnym, dla tych osób, które nie są związane z żadną religią czy kościołem, jak ja sama. Myślę, że jako osoba wychowana zgodnie z zasadami religii katolickiej, ale od dawna będąca poza Kościołem, mam całkiem dobre (bo zdystansowane) spojrzenie na tę kwestię. 

Pisze mi się dobrze. Raz lepiej, raz gorzej - to normalne, ale ogółem jestem bardzo zadowolona z kierunku, w którym podążam. Tak, jak myślałam, w miarę pisania plan ulega modyfikacjom, wraz z nowymi doświadczeniami, obserwacjami i wnioskami, do których dochodzę. Obraz jest coraz bardziej przejrzysty, coraz bardziej spójny, chociaż wielowymiarowy. 

Komentarze

 1. Czekam z niecierpliwością i mam nadzieję na egzemplarz z autografem-)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Czarne - super!! Nie moge się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram :) Lubię wydawnictwo Czarne i również nie mogę się doczekać :)

   Usuń
 3. Fajnie, fajnie :) Cieszę się, ze podjelas sie pisania ksiazki w szerszym, wielowymiarowym kontekscie, bo przez to bedzie bardziej uniwersalna. Minimalizm w kontekscie wiary katolickiej to temat rzeka. Ja jestem "w środku", ale bacznie obserwuje i widze, ze kierunek w jakim Kościół podąża jest często niespójny z podstawowymi zasadami chrześcijańskimi. Nadzieja w nowym papieżu, że coś drgnie w tym temacie, mam tu głównie na myśli przerost formy nad treścią. I tak sobie myślę, że trudno się dziwić,ze tak wielu Katolikow odchodzi od Koscioła. Brakuje im po prostu autentycznych auterytetow. Ja mam silne wewnętrzne przekonanie, ze zasady katolickie sa z gruntu dobre, wierze w nie i spotkalam na swojej drodze ludzi, dzieki ktorym upewnilam sie ze warto, ale kazdy jest inny i ja to rozumiem i szanuje.
  Powodzenia! I czekam z niecierpliwoscia na ksiazke. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nareszcie minimalizm w polskich realiach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzymam kciuki i powodzenia, na pewno kupię i z przyjemnością przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super :) Gratuluję i czekam z niecierpliwością :) czy kwestia patronatów jest otwarta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karen, szczerze mówiąc, nie orientuję się w temacie, na czym to polega?

   Usuń
 7. przebieram nogami z niecierpliwości! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mogę się już doczekać! A czy Twoja książka będzie adresowana również do nastolatków? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba niespecjalnie, chociaż jeśli jakiś nastolatek przeczyta i nie uzna jej za nudziarstwo, będzie mi miło :)

   Usuń
  2. Jestem nastolatką, do Twojego bloga często wracam, jak i innych w tym temacie. W żadnym wypadku nie jest to nudziarstwo. Cieszę się że tu trafiłam - natchnęło do zmian. I dobrze jest dostrzec nareszcie że życie bez wielu ' udogodnień ' nie jest trudne, ani gorsze jak niektórzy sądzą od tego z możliwością spełniania każdej zachcianki.
   Pozdrawiam,
   Anielka

   Usuń
 9. A czy ujmiesz w niech aspekt minimalizmu w rodzinie z dziećmi? i co w przypadku różnic w potrzebach partnerów?
  Pozdrawiam
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 10. czekam z niecierpliwością Kasia_36

  OdpowiedzUsuń
 11. WOW..CZARNE... tak zwane szapo ba i pelen szacun. Czekamy na publikacje i zapewniam, ze JA KUPIE :-), Powodzenia w dopieszczaniu ksiazki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydawnictwo Czarne zawsze kojarzyło mi się z dobrymi książkami.Trzymam kciuki żeby i w Twoim przypadku tak było!Mam nadzieję, pochłonę ją z zapartym tchem tak jak bloga!Trzymam kciuki i czekam niecierpliwie.Justyna S.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyznam, że z nieukrywaną radością przeczytałam ten wpis, Ajko :) Bardzo jestem ciekawa Twojego podejścia i ujęcia tematu.

  Dominique Loreau jakoś do mnie nie przemówiła. Zaledwie kilka wskazówek jestem w stanie "wziąć" od niej. Reszta trąci mi snobizmem, a nie prostotą.

  Leo Babauta jest dla mnie w pełni zrozumiały. Prosty, klarowny, jasny, czytelny. Bardziej dla mnie.

  Lubię czytać Twoje wpisy. Podoba mi się Twój styl. Dlatego czekam na książkę, którą bardzo chcę mieć na swojej półce.

  Połamania pióra (a może klawiszy?) :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ajka, świetnie, jesteś jedną z tych osób, które realizują marzenie o napisaniu książki - piękna sprawa! Trzymam kciuki i mocno kibicuję.

  OdpowiedzUsuń
 15. Swietnie, zatem trzymam kciuki i czekam na ksiazke...
  Nie niecierpliwie, niech powstaje z namyslem, dopieszczeniem, szczeroscia...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. "niematerialny wymiar minimalizmu" - to jest to na co z radością czekam.
  Wierzę że z pod Twojego pióra wyjdzie książka, która stanie się bestselerem.
  Wiesz co bardzo mnie ucieszyło w tym wpisie? To zdanie w którym piszesz, że masz wenę, że pisze Ci się dobrze. To jest bardzo ważne, to daje skrzydeł. Dodatkowo widząc ile osób czeka na tą publikację, podnosi na duchu.

  Pozdrawiam Bartosz

  OdpowiedzUsuń
 17. Czekam z niecierpliwością, i mam nadzieję, że Wydawnictwo pomyślało o wydaniu książki nie tylko w papierowej tradycyjnej formie, ale również jako e-book. Bo cóż bardziej minimalistycznego jak biblioteka w jednym małym urządzeniu :)
  Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za powodzenie
  Monika

  OdpowiedzUsuń
 18. Serdecznie dziękuję Wam za słowa wsparcia i zachęty, dołożę wszelkich starań, aby nie zawieść Waszych oczekiwań, a książka była warta przeczytania. Z tego co wiem, wersja elektroniczna również będzie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ajko, czekam niecierpliwie na Twoją książkę! Trzymam kciuki za Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Jak uczyć się języków: motywacja

Systematycznie pytacie mnie o różne zagadnienia związane z nauką języków obcych. O metody samej nauki, o to, jak poradzić sobie, gdy nie ma się szczególnych zdolności językowych, a także często o motywację do systematycznej pracy i sposoby radzenia sobie ze słabą wolą. 
Z wykształcenia jestem filologiem hiszpańskim (specjalność: teoria przekładu). Od kilkunastu lat pracuję jako tłumacz (tłumaczę z hiszpańskiego, francuskiego i angielskiego na polski, czasem z polskiego na hiszpański). Oprócz tych trzech języków, którymi posługuję się bardzo dobrze, oraz ojczystego, uczyłam się jeszcze katalońskiego (przez trzy lata studiów), rosyjskiego (szkoła podstawowa i średnia, aż do matury, także uczestniczyłam w olimpiadach przedmiotowych z tego języka), włoskiego (pół roku), jidisz (też przez pół roku), esperanto (korespondencyjnie w szkole podstawowej). Kataloński, włoski i rosyjski rozumiem dosyć dobrze, ale ich nie używam (nie jestem w stanie poprawnie wypowiadać się ani pisać), po jidisz …

Roczny post zakupowy

Bardzo potrzebowałam tak długiej przerwy w blogowaniu. Rozwijanie kanału na YouTube pochłania dużo wysiłku i uwagi, a wciąż wielu rzeczy muszę się nauczyć i nie wszystko jeszcze wychodzi mi tak, jakbym chciała. Jednak uczę się, a oglądających przybywa, od maja uzbierało się już ponad 600 subskrybentów i odbiór materiałów, które publikuję, jest pozytywny, co zachęca do dalszej pracy w tym kierunku.
Dałam sobie czas, by zdecydować, czy chcę nadal pisać bloga, a jeśli tak, jak to pisanie ma w przyszłości wyglądać. Wiem, że aby Wam czytało się dobrze to, co tworzę, nie mogę traktować blogowania jako obowiązku. Tylko wtedy, gdy będę pisać z wewnętrznej potrzeby i z przyjemnością, będzie to miało sens. 
Minęło kilka miesięcy. Wystarczająco dużo czasu, bym mogła spojrzeć z dystansem na to, w jaki sposób chcę kontynuować swoją internetową działalność. Doszłam do wniosku, że najlepiej będzie połączyć jej dwa rodzaje, tak, by się wzajemnie uzupełniały. Blog daje możliwość dokładniejszego wyjaś…

Dyscyplina - Wyzwanie Poliglotki na półmetku

Wiedziałam, że maj będzie dla mnie miesiącem pełnym wzywań i intensywnej pracy. Wobec tego, gdy Sandra zaproponowała mi udział w Wyzwaniu Poliglotki, miałam pewne obawy, czy podołam zadaniu i czy naprawdę będę zdolna znaleźć codziennie czas na pracę nad moim greckim. Bo dzieje się sporo: pracuję jak zawsze nad tłumaczeniami, bo to moje główne źródło zarobków. Jednocześnie kończę pisać trzecią książkę, mam jeszcze czas do końca czerwca na oddanie tekstu, ale z uwagi na planowany w drugiej połowie czerwca wyjazd na Kretę chciałabym jednak uwinąć się z pisaniem do połowy przyszłego miesiąca, by wyjechać ze swobodną głową. Poza tym przygotowuję dla Was pewną niespodziankę związaną z blogiem, jak już wspominałam. A prócz tego prowadzę życie rodzinne, towarzyskie, regularnie się gimnastykuję... 
Pisałam Wam niedawno, jak wielkie znaczenie w nauce języka obcego ma znalezienie mocnej motywacji. Jednak sama motywacja, nawet najlepsza, nie wystarczy, by wytrwać w postanowieniach w perspektywie…