Przejdź do głównej zawartości

Całkowity zakaz narzekania

Polacy są bardzo narzekalskim narodem. Narzekają na wszystko, o każdej porze dnia lub nocy, w dowolnych okolicznościach przyrody. Na pogodę, na polityków, na męża, na żonę, na dzieci, na szefa, na współpracowników, na stan dróg. Zawsze jest źle. Za sucho, za mokro, za ciepło, za zimno, za drogo, zupa za słona, woda za mokra... 

Wiecznie skwaszeni, nieustannie niezadowoleni. Zadowolonym być nie wypada, człowiek zadowolony to pewnikiem wariat, bo przecież normalny obywatel widzi sam, że nie ma się z czego cieszyć. Bo jak się tu cieszyć, panie, jak bezrobocie, jak deszcz pada, u władzy idioci, Putin knuje, Angela M. też knuje, szef to kretyn, a sprzątaczka leniwa. 

Jak sobie porządnie człowiek z rana ponarzeka, to zaraz mu gorzej. A przecież o to chodzi, żeby czuć się gorzej, żeby nie chciało się żyć, żeby pogrążyć się w beznadziei i smutku. Wszelkie objawy radości należy zwalczać w zarodku. Radość to zło. 


Gdybym miała taką władzę, wprowadziłabym całkowity zakaz narzekania. Nie zrozumcie mnie źle, nie wszystko mi się na świecie i w Polsce podoba, a nawet całkiem sporo jest spraw, rzeczy i zjawisk, które mnie drażnią, irytują i mi przeszkadzają. Chciałabym móc je zmienić. Ale na większość z nich nie mam wpływu.

Narzekanie natomiast jest bardzo szkodliwe. Jest bezproduktywne i stanowi marnotrawstwo życiowej energii. Najgorsze jest to, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że narzekając, programuje się na widzenie świata w czarnych barwach. Czasem, gdy poddam się ogólnej tendencji i też sobie trochę ponarzekam, od razu jest mi gorzej. Czuję się słaba, bezsilna, zniechęcona do życia i wszelkiej aktywności. Bo przecież to nie ma sensu, wszystko jest bez sensu...

Nie w tym rzecz, by na siłę doszukiwać się pozytywów w negatywach. Chociaż właściwie czemu nie, pamiętacie Pollyannę i jej „zabawę w radość”? Bardzo lubiłam tę historię... I „efekt Pollyanny” naprawdę działa.

Ale nawet gdyby nie próbować szukać pozytywnych cech i powodów do radości tam, gdzie z pozoru ich nie ma, to przecież nieustanne niezadowolenie nie jest jedyną opcją. Może zamiast marnować czas i energię na narzekanie lepiej byłoby czasem uśmiechnąć się bez powodu do kogoś nieznajomego? Może spożytkować wspomnianą energię na coś innego, wziąć się do roboty i zaprowadzić nieco porządku w swojej części rzeczywistości? Zadbać o to, by przynajmniej ta część świata, na którą mam wpływ, była bardziej sensowna, ładniejsza, bardziej przyjazna, pozbawiona bałaganu, prowizorki i bylejakości? Bezinteresownie komuś pomóc? Zrobić coś dobrego, ot, tak, żeby było miło? Tak po prostu?

Nie cierpię nie cierpieć, jak powiedziałby Smerf Maruda. Nie cierpię narzekać na narzekanie. Uśmiecham się więc do Was i nie narzekam już więcej.

Komentarze

 1. nie narzekajmy, uśmiechajmy się do siebie i mówmy sobie "dzień dobry"!
  nawet jeśli się nie znamy.
  i nawet jeśli to wszystko urośnie do rangi absurdu tak jak w Czechach... [KLIK] :)
  to i tak wyjdzie nam to na zdrowie [psychiczne] :)

  OdpowiedzUsuń
 2. my, ci którzy nie narzekamy, narzekamy na tych co narzekają...;>
  A.

  OdpowiedzUsuń
 3. To zjawisko jest szczególnie odczuwalne jak się pomieszka kilka lat poza Polską ;)
  Mieszkam teraz w pięknym miejscu, gdzie obcy ludzie z uśmiechem mówią "Good morning" i to na prawdę sprawia, że dzień jest piękniejszy.
  My z mężem nie narzekamy w rozmowach z innymi i znajomym Polakom wydaje się, że żyjemy jak pączki w maśle, podczas gdy jest nam trudniej niż im jeśli chodzi o sytuację finansową, mieszkaniową czy szerzej pojętą rodzinną, jednak nikogo nie wyprowadzamy z błędu. Do tego nie chwalimy się również, żyjemy w końcu dla siebie nie dla innych, obserwujemy więc drugie ciekawe zjawisko pod tytułem "czego Polak nie wie to sobie dopowie" ;)

  A Pollyannę uwielbiam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o to to :) rowniez mieszkam poza krajem i potwierdzam rzabba co napisalas :) po pierwsze wielka roznica w pierwszym kontakcie i wszechobecna zyczliwosc. Po drugie, to ze jesli nie narzeka sie ludzie nabieraja przekonania ze czlowiekowi za granica powodzi sie iscie po krolewsku ;) A tymczasem pod wieloma wzgledami wyjazd z kraju jest wielka szkola charakteru, jest trudno zwlaszcza na poczatku i zwlaszcza psychicznie.
   Wczesniej czy pozniej mozna sie jednak nauczyc innego sposobu patrzenia na sprawy i reagowania :)
   Pozdrawiam, Althene

   Usuń
 4. Pollyannę też uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla francuskojezycznych polecam blog i ksiazke "Przestaje narzekac":
  http://jarretederaler.com

  Od lat juz pracuje nad "nie narzekaniem", nawet jeszcze zanim powstala ta powyzej polecana ksiazka. Poczatki tylko bywaja trudne, potem naprawde wchodzi w krew patrzenie na wszystko pozywtywnie.
  O ilez potem latwiej zaczynac i konczyc kazdy dzien:)
  No i dodam, ze przecietni Francuzi w niczym nie ustepuja w narzekaiu przecietnym Polakom. Czasem mam nawet wrazenie, ze to ich sport narodowy :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Narzekanie to nasza choroba narodowa..
  Przyznam że byłam kiedyś notorycznym narzekaczem na wszystko ale nastąpiła przemiana i o wiele się lepiej się żyje. Polecam każdemu!
  a Pollyanne - uwielbiam ;) zawsze pomocna jak przychodzi kryzys, nic nas nie cieszy i chciałoby się ponarzekać..

  OdpowiedzUsuń
 7. Skrajnie poszłaś. To już nie można dostrzegać "syfu" (czyli narzekać mentalnie - ale jednak!) i jednocześnie się uśmiechnąć do kogoś, zachowując pogodę ducha? :)
  Spora część problemu leży gdzie indziej. To na co sama "narzekasz" ;) to tak naprawdę tylko bierność wobec rzeczy na które się Polacy zżymają. Takie: "ponarzeka i siądzie przed TV". Gdybyśmy to jednak zamienili w czynne narzekanie, które motywuje do zmieniania rzeczywistości wokół, Polska byłaby najpiękniejszym krajem pod Słońcem ;)

  Więc ja nawołuję jak najbardziej do codziennego narzekania, ale "aktywnego", które nie kończy się na słowach. Tak długo, jak nie będzie już czego zmieniać na lepsze. Trudne, bo Polacy (ech, biedacy) zostali pozbawieni wiary we własną siłę sprawczą.

  OdpowiedzUsuń
 8. A wiesz, Ajko, że dziś się z Tobą nie zgodzę :) Ba, nawet pisałam o tym ostatnio u siebie. O tym, że lubimy narzekać na to, że Polacy są narzekającym narodem.

  A ja znam bardzo wielu Polaków, którzy nie narzekają. I sama jestem Polką, więc zamiast narzekać na Polaków, staram się swoją postawą dekonstruować powszechne przekonanie o naszym narodowym narzekactwie :)

  Ale jeszcze tak ogólnie, o narzekaniu, nie o Polakach. Zgadzam się z Tobą co do zasady - nieustanne narzekanie zmienia świadomość, zmienia nam niejako filtr, przez który patrzymy na życie. Od ciągłego narzekania żyć się po prostu odechciewa.

  Ale czasami ponarzekać po prostu trzeba. Gdy się człowiek znajduje w naprawdę ciężkiej sytuacji, gdy mu bardzo trudno i czuje, jak grunt spod nóg usuwa się niebezpiecznie, wówczas efektem Polyanny można się zakatować. Trzeba czasem dać upust negatywnym emocjom, trzeba czasem powiedzieć na głos: jest mi ciężko, to jest trudne, to mnie męczy, to mi się nie podoba. Nawet, jeśli miałoby to być narzekanie na zbyt długą zimę czy na utrudnienia w komunikacji. Trzeba dać sobie prawo do negatywnych emocji również.

  I trzeba też umieć ponarzekać konstruktywnie - zauważać jak najbardziej to, co nie gra, co wymaga poprawy. I wziąć się do działania. Zakasać rękawy i spróbować coś zmienić. Pewnie, że lepiej z uśmiechem, niż z narzekaniem. Ale jeśli ktoś coś zmienia narzekając sobie przy tym pod nosem, to i tak nie jest źle :)

  OdpowiedzUsuń
 9. a mi się wydaje, że jeśli nie narzekam (w realu) ludzie przestają mnie lubić, zaczynają rzucać kłody pod nogi i być niemili

  no bo jak to tak - temu dobrze, czyli pewnie za dobrze - to trzeba mu dowalić, nieprawdaż?

  (smutna obserwacja, bo i tak staram się nie narzekać)

  Admin R-O z minimalistycznego adresu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moim zdaniem trzeba odróżnić narzekanie od wygadania się bliskiej osobie.
  Od narzekania problemy rosną, rozmnażają się, znajdują się nowe, tam gdzie ich poprzednio nie widzieliśmy.
  Jak się wygadamy komuś bliskiemu to dzielimy się z nim problemem i problem staje się mniejszy. Otrzymujemy wtedy pocieszenie, wsparcie, pomoc w rozwiązaniu czy czego tam aktualnie potrzebujemy i po takim wygadaniu (co często wiąże się z uporządkowaniem myśli, żeby przekaz był jasny) zwykle okazuje się, że problem nie był aż tak duży jak nam się wydawało, że daje się go rozwiązać, przynajmniej częściowo.
  Bardzo pomaga też czyjeś spojrzenie z boku.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak, zgadzam się z Wami, że nie jesteśmy jedynym narzekającym narodem na świecie. Ale jesteśmy w tym naprawdę dobrzy i wytrwali.

  Natomiast pozostaję przy swoim zdaniu, że narzekanie jest bezproduktywne i tylko sprzyja rozwojowi negatywnego podejścia do świata. I naprawdę narzekanie na klimat czy korki niczemu nie służy, poza wzajemnym utwierdzaniem się w przekonaniu, że wszystko jest do niczego.

  Ma rację Rzabba, wskazując na różnicę między narzekaniem a wygadaniem się bliskiej osobie, bo to zupełnie inna sprawa. Gdy Ci ciężko lub źle, gdy nagromadzą się w Tobie negatywne emocje, mów o nich, wykrzycz je nawet. Synafio, zgodzę się więc z Tobą tylko w części. Jestem za uwalnianiem emocji, ale nie za ciągłym niezadowoleniem ze wszystkiego, które niestety często obserwuję. To jednak są dwie różne kwestie.

  Paprika Corps też słusznie wskazuje, że zamiast narzekać lepiej byłoby zabrać się za czynne zmienianie tego, co nas uwiera. Ale tu wracamy do punktu wyjścia. Jeśli uwiera i drażni, a podlega zmianie, spróbujmy to zmienić. Jeśli nie jest to możliwe (zmiana), po co narzekać? Jeśli przeszkadza mi klimat, mogę się wyprowadzić albo przestać marudzić. Od zrzędzenia upał nie zelżeje ani ulewa nie będzie suchsza.

  OdpowiedzUsuń
 12. Narzekanie strasznie przytłacza. Jestem za tym aby negatywne emocje przemieniać w pozytywne. Uśmiech i dystans na pewno się przydadzą. Bardzo pozytywny blog. Z uśmiechem pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Włączam tryb prowokacji ;) - więc jako podsumowanie komentarzy, mały cytat... no właśnie, czyj? (w erze wyszukiwarek jakże łatwe do sprawdzenia): "Naszym zadaniem jest wychowanie człowieka, który będzie widział piękne i prawdziwie wspaniałe strony życia, który nie zamieni się przedwcześnie w ponurego zrzędę."

  OdpowiedzUsuń
 14. Paprika Corps, niezły cytat, źródło... interesujące, że tak powiem. Fajna prowokacja, ale nie czuję się sprowokowana. Każdemu człowiekowi może zdarzyć się trafna wypowiedź, nawet tamtemu panu ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne słowa. Uważam, że trochę (z naciskiem na trochę, troszeczkę i ociupinkę!) narzekania nic nie zmienia - wszędzie coś usłyszymy i nie ma w tym nic złego. Najgorsze jest to, że niektórzy z narzekania czynią sposób na życie, a na każdy pozytywny argument, znajdują kolejny.... negatywny. Każdy ma chwile słabości i zwątpienia, ale nie trzeba zatruwać reszty świata "narzekactwem" ;) Trzeba robić swoje i z tym walczyć. Odkąd to zaczęłam, zdecydowanie lepiej się czuję!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Generalne porządki metodą minimalistki

Chciałabym, żeby blog i kanał na YouTube przestały być odrębnymi bytami i zaczęły wzajemnie się uzupełniać. Będę starać się, by każdemu opublikowanemu materiałowi wideo towarzyszył tekst, który będzie jego dopełnieniem. 
Dzisiejszy wpis jest dodatkiem do materiału pod tym samym tytułem, który możecie obejrzeć tutaj:

Opowiadam w nim o moim pomyśle na uproszczenie generalnych porządków. Uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest zrobić taki pełen przegląd domu lub mieszkania, zajrzeć w każdy zakamarek, sprawdzić stan posiadania. Jednak trudno byłoby mi wygospodarować cały weekend czy kilka dni, a przecież takie bardzo dokładne porządki wymagają sporo czasu. Są też dość wymagającym procesem pod względem psychicznym, emocjonalnym, bo porządkując, trzeba podejmować szereg mniejszych i większych decyzji. Czego się pozbyć, w jaki sposób, co zostawić, jak zorganizować i poukładać te rzeczy, które zdecydowaliśmy się zatrzymać. 
Pomyślałam więc, że najłatwiej będzie to duże zadanie podzielić na …

Metoda Konmari to nie minimalizm

Wpis jest uzupełnieniem materiału wideo zamieszczonego w serwisie YouTube, który można obejrzeć tutaj: 

Książkę Magia sprzątania Marie Kondo przeczytałam cztery lata temu, o moich wrażeniach możecie przeczytać we wpisie pod tym samym tytułem. Odebrałam ją pozytywnie, ale samej metody nigdy nie stosowałam, bo nie miałam takiej potrzeby, o czym zresztą pisałam w tamtej recenzji. Na dobre w głowie z tej lektury pozostała mi jej myśl przewodnia: poszukiwanie radości w rzeczach i eliminowanie zbędnych przedmiotów w oparciu o kryterium: co chcę zostawić, zamiast stosowanego zwykle przez minimalistów: czego nie potrzebuję i czego chcę się pozbyć. Książki szybko się pozbyłam i nie myślałam o niej więcej.
Dopiero niedawno, gdy coraz częściej docierały do mnie opinie na temat wyprodukowanego przez Netflix serialu Sprzątanie z Marie Kondo(dostępny z polskimi napisami), pomyślałam, że warto byłoby sobie wyrobić własne zdanie na temat tej serii programów, nawet jeśli sama metoda sprzątania Konmari…

Kolorowa szafa minimalistki - także na wakacjach

Ostatni wpis z połowy czerwca. Aż trudno uwierzyć. Jednak to prawda. Nie chcę Was zamęczać tłumaczeniami, dlaczego tak długo milczałam. Niedługo minie pół roku od śmierci Taty. Ostatnie miesiące wbrew pozorom były nie tylko czasem smutku, ale przede wszystkim czasem ważnych zmian w życiu naszej rodziny, częściowo wymuszonych przez odejście Taty, a częściowo przez nią sprowokowanych (?), a może tylko przyspieszonych. Kilka z tych zmian jest naprawdę pozytywnych, dotyczą głównie życia mojej Siostry. W skrócie napiszę tylko, dla tych z Was, którzy zawsze trzymali za nią kciuki (wiecie, że Ula jest osobą niesłyszącą), że Sister zmieniła pracę i na razie jest bardzo zadowolona. A my cieszymy się, że jest doceniana i że ma szanse na rozwój i lepszą jakość życia.
Bałam się, że nie będę umiała już pisać tutaj. Jednak z tym jest chyba jak z jazdą na rowerze. Wystarczy usiąść i zacząć, a reszta idzie już sama...
Oprócz tego, że dużo działo się różnych rzeczy, które wymagały mojej uwagi czy wsp…