Przejdź do głównej zawartości

Gorączka

Ostatni - powoli zbliżający się do końca rok - jest dla mnie dobitną ilustracją tego, że ograniczając się pod względem materialnym, bardzo łatwo popaść z kolei w nadmiar niematerialny. 

Od wiosny piszę książkę, felietony, bloguję, spotykam się z ludźmi i opowiadam im o prostocie i minimalizmie, tłumaczę - czyli pracuję zarobkowo, zajmuję się domem, natomiast dosyć rzadko samą sobą. Chodziłam też na różne wykłady o historii Wawelu. Wzięłam udział w serii warsztatów z rękodzieła (decoupage), a nabyte na nich umiejętności ćwiczyłam w wolnych chwilach. 

Czuję, że dzięki tym wszystkim działaniom bardzo rozwinęła mi się kreatywność, mam ciągle nowe pomysły i wiele planów chciałabym zrealizować, inne rozpoczęłam, ale na razie pozostają niezakończone. 

Źródło: disney.pl
Jednak chociaż ten czas jest pod każdym względem fantastyczny - przede wszystkim ze względu na ludzi, których spotykam, i radość z robienia różnych fajnych rzeczy też jest wielka, wiem, że muszę zachować ostrożność, by nie przesadzić z aktywnością. Zaczynam momentami zachowywać się jak nadmiernie pobudzone dziecko, które nie może usiedzieć spokojnie na miejscu. To nienajlepszy symptom. Budzą mnie myśli i pomysły, wstaję przed świtem, by pisać, albo leżę, nie mogąc spać i wymyślam sobie różne takie... 

Granica jest cienka, łatwo ją przeoczyć. Człowiek zajmuje się różnymi ważnymi, ciekawymi i pożytecznymi sprawami, wszystkie wydają się istotne i przynoszą radość i satysfakcję. Przychodzi jednak moment zachwiania równowagi, kiedy czuje się, że to już za dużo, przesyt. 

W czasach kultu hiperaktywności oraz wszechobecnego nieustannego pielęgnowania własnej za przeproszeniem zajebistości być może bardziej byłabym na fali, gdybym teraz powiedziała, że super i bomba oraz że postanawiam od jutra robić jeszcze więcej, jeszcze mocniej spinać pośladki, żeby ze wszystkim elegancko nadążać, przecież taka jestem cool i daję radę ze wszystkim.

Czasem nie daję rady. Ostatnio na przykład męczy mnie, że rzadko bywam w domu. Wpadam, by jako tako ogarnąć całość, przepakować rzeczy, zrobić pranie. To za mało - dla mnie dom to oaza, w której jest mi zawsze najlepiej. 

Nie lubię zaburzeń równowagi. Wiem, że muszę ich unikać, bo należę do tych osób, które potrafią się mocno nakręcić, wyciskać z siebie jak najwięcej, a potem żałować, że przesadziły. Łatwo wpędzić się w gorączkę. A ochłonąć trudniej.

Wchodzę więc w fazę studzenia. Co oznacza między innymi, że będę częściej tu bywała, bo akurat blogowanie i pisanie są na liście tych obszarów działań, które bardzo mi służą - świetnie porządkują myśli. 

Komentarze

 1. Znane powiedzenie brzmi: co za dużo to niezdrowo. I dotyczy to każdej dziedziny życia.
  arena

  OdpowiedzUsuń
 2. zachowanie równowagi to niezwykle ważna i trudna sztuka! uciekający czas sprawia, że szkoda nam każdej chwili do momentu gdy wyleją nam na głowę kubeł zimnej wody...

  OdpowiedzUsuń
 3. Zauważyć to i zatrzymać - to dopiero sztuka!
  Ki

  OdpowiedzUsuń
 4. Podpisuję się pod tym obiema rękami :) Później ciężko nawet odpoczywać, bo nie wiadomo jak to zrobić. Na szczęście jesień i zima sprzyjają trochę temu zatrzymaniu (choć pewnie Święta zaburzą nieco mój spokój).

  OdpowiedzUsuń
 5. reset jest jak najbardziej potrzebny do zycia ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat wczoraj odwiedziłam http://wystarczy-mniej.blogspot.com/, gdzie znalazłam cytat w sam raz: "Sprawiła to bowiem natura, że do tego, by żyć szczęśliwie, nie potrzeba wielkiego zasobu środków. Każdy jest w stanie uczynić siebie szczęśliwym. Znikome znaczenie mają dobra zewnętrzne i w zadnej z dwóch ostateczności nie wywierają większego wpływu, ponieważ mądrego człowieka ani pomyślność nie wzbija w dumę, ani niepowodzenie nie zniechęca do życia. Zawsze bowiem stara się aby jak najwięcej dóbr zgromadzić w swym wnętrzu i w samym sobie szukać największej radości." Czyli jak zwykle umiar, umiar, umiar i materialny, i niematerialny. Co nie zmienia faktu, że ogromnie się cieszę z bezmiaru odkrywanej przez Ciebie "zajebistości", podeślij nam jej trochę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trudno jest nauczyc sie mowic "nie" i chronic wlasna rownowage. Wiem cos akurat na ten temat, bo moj malzonek jest historykiem-pasjontem i chetnie zgadza sie na odczyty i udzial w konferencjach o ile temat go interesuje. NA niektore jade z nim, na inne jedzie sam gdy ja pracuje. Ale byl juz okres zbyt intensywny gdy nadmiar pracy sprawil, ze po kazdym kolejnym odczycie tracil prawie glos...
  Caly czas uczy sie jeszcze selekcji i mowienia "nie"...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ponad rok temu zatrzymałam się "przymusowo" - sprawiły to tzw. czynniki obiektywne. Wcześniej zdawałam sobie oczywiście sprawę, że wszystko zaszło już za daleko i że powinnam, ale bałam się wycofać, choć bardzo tego chciałam. Z jakich powodów, to całkiem inna rzecz. No i okazało się, że nie tylko ten świat "zewnętrzny" nie zawalił się, ale przede wszystkim nie legł w gruzach mój własny kawałek rzeczywistości. A bałam się, że legnie, niestety. Że stracę wszystkie kontakty, możliwości, źródła dochodu. Częściowo tak się stało, ale jednak większość do dziś upomina się o mnie i teraz powoli zaczynam znowu łapać kontakt z tym, co na zewnątrz. Tylko teraz bardziej to kontroluję, nie rzucam się na wszystko, wybieram. No ale to jest kwestia doświadczenia i tego, że się już wcześniej coś tam udało osiągnąć - na swoją miarę. I że się już nie ma tego parcia na więcej i więcej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem ze swojego doświadczenia, że, jeżeli mam masę spraw na głowie to nie mam czasu ani ochoty na zakupy, tym bardziej jakoś jest tak, że moja wydajność jest dużo większa, aniżeli, gdy mam więcej luzu. I tu chciałbym zaznaczyć, że ta moja większa wydajność jest przez pierwszy początkowy okres nawału pracy. Potem następuje zmęczenie organizmu i wszystko mi idzie wolniej. Faktycznie czasem trzeba wrzucić na luz ze wszystkimi sprawami, poszukać tego czego tak bardzo kochamy, na co mamy ochotę poświęcać czas. Ja zauważyłem, że lubię czasem taki stan nawału pracy, lecz nie mogę sobie dać wejść na głowę. Ile razy tak jest, że odmawiam niektóre zlecenia, by zachować równowagę, są sprawy ważne i ważniejsze. Oczywiście kiedyś było dużo trudniej, czułem się taki cudowny mając masę obowiązków, że jestem tak zajęty i zapracowany. Trudno było dostrzec także i to, że niektórzy wykorzystują moją dobroć i wolę pracy. Ja przy tym cierpiałem. Trzeba było powiedzieć dość. Nie oznacza to oczywiście, że jestem idealny, w tej organizacji. Niestety, także często pojawiają się u mnie błędy, których nie sposób się ustrzec.

  Pozdrawiam Bartosz

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Sprzątanie zaczyna się w głowie

Nie jestem odkrywcza, twierdząc, że sprzątanie zaczyna się w głowie. Jak wiele innych procesów. Odchudzanie, wypoczywanie, zmiany.

Zacznijmy od jego postrzegania. Często przedstawia się sprzątanie jako czynności nielubiane i nużące. Niektórzy wręcz nim pogardzają i uważają za zajęcie niegodne. To chyba spuścizna czasów, gdy porządki były domeną kobiet oraz osób ubogich lub nisko urodzonych. Nadal zdarza się, że nie szanuje się osób, które zajmują się sprzątaniem zawodowo. Znam osobę, która zatrudnia panią do sprzątania domu wcale nie dlatego, że nie ma czasu, siły czy możliwości, ale dlatego właśnie, że uważa to zajęcie za poniżające, niegodne. 


Wielu ludzi nie lubi sprzątać, bo to ich zdaniem strata czasu, syzyfowa praca, którą trzeba zaczynać od nowa, gdy tylko się skończy. Jednak naturalnym jest, że próbuje się unikać tego,  czego się nie lubi. Opóźnia, robi byle jak, byle było. Szuka wymówek, by usprawiedliwić to, że znów miało się coś innego do zrobienia. 
Czym to grozi?  Tym, że …

Moje pierwsze 500+ i prezent dla czytelników

W listopadzie 2009 r. powstał pierwszy wpis na blogu, który wówczas nazwałam Minimalistka (w serwisie blox). Nosił tytuł Trudne początkii zaczynał się tak: Tytuł blogu jest nieco na wyrost. Nie jestem minimalistką. Może kiedyś będę. Staram się ograniczać liczbę posiadanych rzeczy, upraszczać swoje życie i otaczającą mnie przestrzeń, uczę się świadomie kupować. Dążę do wyeliminowania tego, co zbędne. Walczę z tendencją do gromadzenia przedmiotów i kupowania wciąż nowych rzeczy.  Minęło nieco ponad 8 lat i w tym czasie napisałam w sumie 500 wpisów, łącznie z dzisiejszym.
Gdy zaczynałam, nie miałam najmniejszego pojęcia, dokąd mnie to zaprowadzi. Czułam potrzebę dzielenia się swoim doświadczeniem, wrażeniami z przygody, jaką okazało się stosowanie minimalizmu w praktyce. Z czasem blog stał się zapisem różnych moich przeżyć i przemyśleń, a także relacją z procesu zmian w wielu dziedzinach życia.

DDTVN, Dojrzewalnia Liderek i trudny powrót do codzienności

Trudno jest mi wrócić do normalnego rytmu pisania i nagrywania. Nie mogę się przemóc, by znów pisać o zwykłych, codziennych sprawach. 
Zawsze wydawało mi się, że w żałobie po stracie jednej z najbliższych osób będę przede wszystkim płakać. A tymczasem rzadko mam na to ochotę. Smutek dotyka mnie w zupełnie inny sposób. Siedzi gdzieś głęboko i nieszczególnie mam ochotę go uwalniać. Nastrój faluje, czasem więcej we mnie gniewu na to, że Taty już nie ma, czasem więcej czułości i wdzięczności za to, że był z nami tak długo, ile było to możliwe. 
Blog i kanał na YouTube chwilowo zeszły na dalszy plan, bo moje serce i myśli są teraz gdzie indziej. Są inne ważne sprawy do załatwienia i uporządkowania, część dotyczy przeszłości, część jest istotna dla przyszłości niektórych osób z naszej rodziny, skupiam się więc na tych formalnościach, spotkaniach i załatwianiach. 
Wiem, że z czasem będę czuła coraz silniejszą potrzebę komunikowania się z Wami, czytelnikami i widzami. Z czasem też łatwiej bę…