Przejdź do głównej zawartości

Marmur na wieszaku

W poprzednich wpisach opowiadałam Wam o swoich przygodach związanych z kompletowaniem garderoby i o leczeniu się z zakupoholizmu. Ważnymi elementami tego procesu był długotrwały post zakupowy, znaczne ograniczenie ilości posiadanych ubrań, a nawet, nie bójmy się tego słowa, przez pewien czas także wręcz ascetyczne podejście. Część wniosków już znacie. Wiecie, że wypracowałam sobie strategie kupowania oraz że wolę mieć mniej rzeczy, ale za to dobrej jakości. I że za podstawę doboru strojów uważam poznanie siebie, zarówno pod względem zewnętrznym (sylwetka, kolorystyka, tryb życia), jak i wewnętrznym (upodobania, oczekiwania w stosunku do wyglądu i stroju). Te konkluzje są dość oczywiste, nic odkrywczego. 

Coś mnie jednak zaskoczyło. Ostateczny rezultat odbiega w znacznym stopniu od początkowych wyobrażeń o tym, jak będzie wyglądała moja szafa, gdy już poznam siebie od tej „odzieżowej strony” i swoje prawdziwe potrzeby w tej dziedzinie. Gdyby zajrzeć do takich moich wpisów o tym, co w szafie mieć bym chciała, z 2010 r., jak Szafa minimalistki i Le relookage. Podstawy szafy, i porównać je z tym, co obecnie rzeczywiście w mojej garderobie się znajduje, owszem, znajdą się punkty wspólne, ale różnic jest sporo. I jeśli chodzi o kolorystykę, i o fasony oraz rodzaje odzieży, ale też ogólny styl. Nie jest aż tak bardzo klasycznie. Wysokich obcasów o wiele mniej. Biżuteria znacznie ograniczona. Czerwony i wściekły róż w defensywie, podobnie jak czerń i biel. Za to jest turkusowy, szmaragdowy, rudości, rozmaite szarości, sporo granatowego, a nawet czekoladowy brąz. Nie ma bluzek koszulowych ani spodni z kantem, ani swetra kaszmirowego, spódnice w zaniku. Królują sukienki. I dżinsy. Doszłam nawet ostatnio do rewolucyjnego (mruga okiem) wniosku, że potrzebuję więcej niż jednej pary dżinsów. Na razie dwóch, ale kto wie, co przyjdzie z czasem. Ach, i mam więcej niż jedną torebkę, chociaż zazwyczaj chodzę z tą najbardziej ulubioną. 


Fakt, że odeszłam dość daleko od początkowych założeń (a także wytycznych np. pani Loreau), oznacza moim zdaniem, że dość dobrze udało mi się odrobić lekcję z poznawania siebie. Dałam sobie odpowiednio dużo czasu, by udało się otworzyć, wsłuchać w siebie, przyjrzeć temu, co działa, a co nie. Co lubię. Dostrzec na przykład, że spódnice i bluzki koszulowe jednak nie należą do moich ulubionych elementów garderoby (i nigdy nie należały), że kostiumy na tym etapie życia są mi zupełnie niepotrzebne. A niegdyś uwielbiane kolory przestały sprawiać oku przyjemność. 

Wyobrażałam sobie też kiedyś, że raz skompletowana garderoba pozostanie ze mną na zawsze. Znajdą się w niej ponadczasowe klasyki, które będą służyć mi aż do swojej albo mojej śmierci. Ich listę wyryję na marmurowej płycie, którą wmuruję w ścianę sypialni. 

Jednak życie to ciągła zmiana. Zmieniają się potrzeby, okoliczności, upodobania i możliwości. To, co było przydatne i lubiane pięć lat temu, może być nieadekwatne za kolejnych pięć, a może nawet już teraz. Garderoba wypełniona samą nieśmiertelną klasyką nie tylko byłaby nudna jak szprotka w oleju sojowym, ale też niefunkcjonalna. 
Kilka nieśmiertelników na pewno warto mieć. U mnie to mała czarna (z żakietem), granatowy prochowiec, jesienno-zimowy płaszczyk. I pewnie jeszcze parę. Reszta jednak przychodzi i odchodzi, zużywa się, spiera, przestaje być potrzebna, bo ulegają zmianie wspomniane okoliczności dziejowo-życiowe. Pojawiają się inne konieczności, związane z trybem życia i upodobaniami (wspomniane u mnie dodatkowe dżinsy). 

Morał tej historii? Warto dać sobie czas na zrozumienie siebie i nie ma co narzucać sobie ścisłych wytycznych co do tego, co w naszej szafie ma się znaleźć. Czas sam pokaże. I być może nas zaskoczy. To nie wyklucza długoterminowego planowania zakupów ani tworzenia strategii. Oznacza jedynie, że te plany i strategie trzeba poddawać ciągłemu dostosowywaniu do zmieniających się warunków i potrzeb. 

Komentarze

 1. Prawda. To co dziś kupię, za rok wyrzucę bo stwierdzę, że w tym kolorze to mi nie ładnie. Ja ciągle uczę się tego w czym mi dobrze, w jakim fasonie, kolorze, materiale. Myslę, że to niekończąca się lekcja. W końcu kobieta zmienną jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. no tak.
  ale może ja mam pstro w głowie ;-) ale są u mnie rzeczy, które są takimi evergreenami.
  że męczę je od kilku lat, i mnie się nie nudzą.

  choć nie ukrywam, że są i takie, które mają swoje święto tylko w jednym sezonie, czy góra dwóch.
  to naprawdę bywa różnie.

  chociaż fakt, czasem z wejścia ciężko coś ocenić.
  parę razy, dawno temu, się mnie zdarzyło nabyć coś bez większego przekonania- a obecnie po prostu np. danej spódnicy mogłabym nie ściągać ;-)

  myślę, że czasem takie szaleństwo też jest potrzebne.

  bo gdy wybieram coś w założeniu bardzo przemyślanego i bardzo zdecydowanego- czasem gdzieś z tyłu głowy czai się myśl, czy mimo wszystko- to coś szybko mi się nie znudzi.
  jakoś tak nie ma reguły. trzeba na wyczucie i psi węch ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz Vero, ja też mam takie evergreeny i nieśmiertelniki, nawet sporo. Chodziło mi jedynie o to, że samej nieśmiertelności w szafie mieć się nie da, musi być jakaś przestrzeń na zmiany i dostosowania.

   Usuń
 3. Napisałaś, że zmieniłaś kolory - z dość surowej czarno-białej tonacji na bardziej kolorową i stonowaną zarazem. Pomyślałam sobie, czytając te słowa, że może akurat kolory, które wybieramy, bywają sezonowe, ale nie mam tu na myśli lata i zimy. Chodzi mi raczej o "sezony" w naszym życiu: dłuższe okresy wyznaczane odmienną aktywnością i nastrojem. Na przykład sama długo nosiłam się prawie na czarno i to mi pasowało, potem zmieniłam garderobę na barwy jesieni, trochę pod wpływem analizy kolorystycznej, a trochę jednak... z powodu zmian w życiu. Uspokojenia się, wyciszenia, nie potrzebowałam już takiej surowej garderoby. Kontynuując nadawanie garderobie wyższych, egzystencjalnych znaczeń (;)) pokusiłabym się o stwierdzenie, że to bardziej fasony określają nasz styl. Mam 25 lat, "minimalizuję" świadomie od trzech, ale kiedy doszłam do wyznaczenia swojego stylu okazało się, że jego bazowe elementy - ciężkie skórzane buty, dżinsy i kurtki zamiast słodkich rozpinanych sweterków - nosiłam już jako siedmiolatka! Należałam do tych trudnych dzieci, które awanturniczo broniły swojej indywidualności od przedszkola niestety ;) I choć przechodziłam różne etapy garderobiane, o których dzisiaj oczywiście wolałabym nie pamiętać, to zatoczywszy koło doszłam w końcu do wniosku, że obcasy, spódnice i biżuteria to nie dla mnie. Chociaż z ciekawością czekam, co jeszcze przyniesie mi przyszłość nie tylko pod względem stylowym, to wydaje mi się, że pewne formy, fasony i elementy zostaną już ze mną na stałe. Zbyt mocno są wrośnięte w charakter :-)

  A wiele z tych powyższych wniosków mogłam wyciągnąć dzięki odnalezieniu Twojego bloga, Ajko, w styczniu 2011 roku, więc pisz proszę częściej i nie każ nam za długo na siebie czekać ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polly, myślę, że masz rację, zarówno co do kolorystyki, jak i fasonów. Zmiana barw u mnie, podobnie jak u Ciebie, wynika z ogólnego wyciszenia, poczucia, że nie muszę się już rzucać w oczy czernią lub czerwienią, mogę to robić na inne sposoby ;-)
   A fasony kocham wciąż te same, i ciuchów, i obuwia, tu od lat wiele się nie zmienia.
   Dziękuję za zachętę do pisania, postaram się sprostać oczekiwaniom :) Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Ja się czuję zupełnie inaczej w tej chwili - tak bardzo potrzebuję zasad, tak bardzo chcę się pozbyć tego balastu i myślenia o modzie, że wykonam ostateczny krok i zbiorę się jeszcze w sobie, żeby narzucić sobie pewne reguły, które mam wrażenie mnie super odciążą. Mam nadzieję, że po tym wszystkim nie wrócę do miejsca z którego wystartuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario, bardzo jestem ciekawa, jak to będzie u Ciebie wyglądać. Myślę, że po prostu ten etap, na którym Ty jesteś teraz, mam już za sobą. U mnie to właśnie był mniej więcej 2010 r., kiedy musiałam narzucić sobie ostrą dyscyplinę, by ogarnąć chaos, w którym się pogrążyłam wcześniej. Teraz mogę sobie pozwolić na większy luz, co nie oznacza, że nie stosuję się do wyznaczonych sobie kiedyś zasad. One są bardzo mocnym fundamentem, ale w szczegółach daję sobie więcej swobody.

   Usuń
  2. Po prostu możesz już sobie na to pozwolić i się nie zgubić:)

   Usuń
 5. Chciałabym mieć w szafie tyle ubrań, abym była w stanie w przeciągu dwóch tygodni założyć wszystkie - wiem, to brzmi jakbym miała dużo rzeczy (plus kilka sztuk na specjalne okazje - np. wspomniana mała czarna lub spodnie w kant), ale z reguły jest tak, że łapię fazy i potrafię 3-4 dni przechodzić w jednym zestawie (np. jeansy i sweter) zmieniając dodatki, makijaż.
  Obiecuję sobie, że od wiosny znowu zwrócę większą uwagę na to, co noszę i jak noszę - na wymyślne dobieranie strojów, na bawienie się ubraniami, dodatkami. Jednocześnie właśnie ograniczając ilość rzeczy, by móc nimi lepiej gospodarować.Dla mnie zima jest czasem zastygnięcia w kokonie na jakiejś w miarę stabilnej gałązce i czekania, w tym czekaniu porządkuję przestrzeń, pozbywam się nadmiaru rzeczy, uwalniam się, abym wiosną mogła cieszyć się życiem, bo wiosną wszystko jest lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dusiaczku, to naturalne, że w zimie zastygamy, podobnie jak natura, w oczekiwaniu, aż znowu wrócą ciepłe dni. Dobrze robisz, że wykorzystujesz ten czas na porządkowanie, przemyślenia, uwalnianie. Na wiosnę rozkwitniesz :)

   Usuń
 6. Ajko,
  Jutro rozstanę się ze znacznym procentem zawartości swej szafy. To jedyne wyjście. Każda moja przemijająca "szajba" odzieżowa pozostawia w niej osad, a ja potem ze zdziwieniem konstatuję, iż to, co się tam poniewiera należy do obcej mi osoby. Męcząca jest ta karuzela zmiennych potrzeb i gustów. Przerobiłam już etap grzecznej sekretarki (ściskające biodra spódnice, słodziuśkie sweterki z kokardkami, na które teraz patrzeć nie jestem w stanie bez haftu) fascynację stylem gotyckim (koronkowe koszule z żabotem straszą...) a nawet krótki romans ze stylem Lisbeth Salander (wszystko czarne, bure, ponure i obszarpane.) Mam w szafie kakafonię, a końca poszukiwań nie widać. Oddałabym królestwo za spójny, konsekwentny styl, taki, którego pryncypia wykuwa się w kamieniu. Pozdrawiam, Nina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nino, wiesz, że Ci z całego serca kibicuję w tym procesie.
   Szajby odzieżowe nie są złe, każdy z tych etapów coś o Tobie mówi, każdy też może czegoś nauczyć. Tak sobie myślę, że gdybyś była w stanie zrobić z tego jakiś miks, jakkolwiek szaleńczo to brzmi, chociażby między seksowną sekretarką, gotykiem i Lisbeth, mogłoby wyjść coś niesamowitego. W pozytywnym sensie. A przynajmniej wybrać ulubione elementy z poszczególnych szajb i twórczo je wykorzystać.
   Dodaj do tego analizę mocnych i słabych punktów sylwetki i urody oraz refleksję nad tym, jaki komunikat chcesz przesyłać światu swoim wyglądem, i powinno być dobrze. Spójny styl nie powstaje w jedno popołudnie, to pewne, ale od czegoś musisz zacząć.
   Pozbycie się kakofonii na początek może być dobrym punktem wyjścia. A na pewno będzie powiewem świeżego powietrza.

   Usuń
  2. Nino, na pewno masz w szafie coś, co pozostawało niezmienne niezależnie od "fazy" :) na początku dobrze się oprzeć na tym i bardziej rozwinąć garderobę w tym kierunku, ale pozwolić sobie od czasu do czasu na "szajby" bo to one zazwyczaj są źródłem własnego stylu, trzeba tylko rozpoznać w nich jakiś wspólny mianownik.

   Usuń
 7. Ciekawe, co piszesz o tych kolorach. Ja choćbym nie wiem jak chciała trzymać się swojej palety (zgaszone Lato), to jest ona tak odmienna od mojego temperamentu, że nie jestem w stanie. Łamię całkiem świadomie wszystkie zasady. Zbyt kocham kolory, by ograniczać się do tych stonowanych, zgaszonych i przyszarzonych, choć wiem, że może i dobrze w nich wyglądam. A jednak dobrze czuję się w żywszych (choć nawiązujących do palety lata). ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tofalario,
   Bardzo lubię twój blog, kiedy można się spodziewać nowego wpisu?
   pozdrawiam
   Marta

   Usuń
 8. Tak samo myślę. Cieszę się, że w tak uporządkowany sposób przedstawiłaś tu swoje przemyślenia. Całe życie czyta się o różnych sposobach tak zwanego budowania szafy i o tych wszystkich "niezbędnikach" typu: dżinsy, biała koszulka, koszulowa bluzka itp. A tak naprawdę jest inaczej. Jak - to właśnie Ty wyżej napisałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sie, sztywno okreslony zestaw "must have" nie sprawdza sie glownie dlatego, ze kazdy ma inny tryb zycia, prace, upodobania itp. Lubie ksiazke Izabeli Jablonkowskiej pt. "Ubierz sie w usmiech" - tylko ten wlasnie rozdzial o "niezbednikach" budzi we mnie najwiekszy sceptycyzm. Spodnie w kant i biala koszula...elegancki kostium...? A ja pracuje w firmie budowlanej...;)

   Usuń
 9. ależ oczywiście, że się zgadzam z tobą, że samymi nieśmiertelnikami się nie da.
  lubię czasem od nich "odpoczywać".

  a czasami właśnie te rzeczy niepewne, wzięte z wielką nieśmiałością- stają się z czasem love, love ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio staram sie kupować ubrania podobnie jak Ty klasyczne, które nigdy nie wyjdą z mody i zastanawiam się więcej przed każdym zakupem czy faktycznie dana rzecz jest mi potrzebna!
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 11. To ja zgłoszę inne problem garderobiany, którego chyba nikt jeszcze tu nie poruszył:

  W ramach swoich minimalistycznych zapędów pozbyłam się w ciągu ostatnich lat z szafy wszystkich rzeczy podniszczonych, brzydkich, bylejakich. Generalnie takich, w których nie chcę się światu nie pokazywać, bo nie pasują mi do wyobrażenia siebie jako kobiety z gustem i klasą ;-) Na pierwszy ogien do śmietnika poszły rozciagniete domowe dresy i sprane koszulki, bo święcie wierzę, że potrzeby estetyczne współmieszkańcow też należy szanować.
  Potem spakowałam się w plecak i przeprowadziłam się do Francji, siłą rzeczy biorąc ze sobą tylko część tej i tak już okrojonej garderoby. A po przyjeździe do tejże Francji... dostałam pracę przy winobraniu. I masz tu babo placek - jak ja w swoich najulubienszych, starannie wyselekcjonowanych, niezastąpionych ciuszkach mam się sie brudzić polnym błotem i sokiem winogron?...

  I tu moje pytanie - jak już zrobicie ostrą selekcję garderoby, zostawiając tylko najfajniejsze rzeczy, a potem przychodzi Wam np. pomalować mieszkanie, to co wtedy?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze mną bezpośrednio, pisząc na adres ajka@prostyblog.com

Popularne posty z tego bloga

Generalne porządki metodą minimalistki

Chciałabym, żeby blog i kanał na YouTube przestały być odrębnymi bytami i zaczęły wzajemnie się uzupełniać. Będę starać się, by każdemu opublikowanemu materiałowi wideo towarzyszył tekst, który będzie jego dopełnieniem. 
Dzisiejszy wpis jest dodatkiem do materiału pod tym samym tytułem, który możecie obejrzeć tutaj:

Opowiadam w nim o moim pomyśle na uproszczenie generalnych porządków. Uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest zrobić taki pełen przegląd domu lub mieszkania, zajrzeć w każdy zakamarek, sprawdzić stan posiadania. Jednak trudno byłoby mi wygospodarować cały weekend czy kilka dni, a przecież takie bardzo dokładne porządki wymagają sporo czasu. Są też dość wymagającym procesem pod względem psychicznym, emocjonalnym, bo porządkując, trzeba podejmować szereg mniejszych i większych decyzji. Czego się pozbyć, w jaki sposób, co zostawić, jak zorganizować i poukładać te rzeczy, które zdecydowaliśmy się zatrzymać. 
Pomyślałam więc, że najłatwiej będzie to duże zadanie podzielić na …

Metoda Konmari to nie minimalizm

Wpis jest uzupełnieniem materiału wideo zamieszczonego w serwisie YouTube, który można obejrzeć tutaj: 

Książkę Magia sprzątania Marie Kondo przeczytałam cztery lata temu, o moich wrażeniach możecie przeczytać we wpisie pod tym samym tytułem. Odebrałam ją pozytywnie, ale samej metody nigdy nie stosowałam, bo nie miałam takiej potrzeby, o czym zresztą pisałam w tamtej recenzji. Na dobre w głowie z tej lektury pozostała mi jej myśl przewodnia: poszukiwanie radości w rzeczach i eliminowanie zbędnych przedmiotów w oparciu o kryterium: co chcę zostawić, zamiast stosowanego zwykle przez minimalistów: czego nie potrzebuję i czego chcę się pozbyć. Książki szybko się pozbyłam i nie myślałam o niej więcej.
Dopiero niedawno, gdy coraz częściej docierały do mnie opinie na temat wyprodukowanego przez Netflix serialu Sprzątanie z Marie Kondo(dostępny z polskimi napisami), pomyślałam, że warto byłoby sobie wyrobić własne zdanie na temat tej serii programów, nawet jeśli sama metoda sprzątania Konmari…

Kolorowa szafa minimalistki - także na wakacjach

Ostatni wpis z połowy czerwca. Aż trudno uwierzyć. Jednak to prawda. Nie chcę Was zamęczać tłumaczeniami, dlaczego tak długo milczałam. Niedługo minie pół roku od śmierci Taty. Ostatnie miesiące wbrew pozorom były nie tylko czasem smutku, ale przede wszystkim czasem ważnych zmian w życiu naszej rodziny, częściowo wymuszonych przez odejście Taty, a częściowo przez nią sprowokowanych (?), a może tylko przyspieszonych. Kilka z tych zmian jest naprawdę pozytywnych, dotyczą głównie życia mojej Siostry. W skrócie napiszę tylko, dla tych z Was, którzy zawsze trzymali za nią kciuki (wiecie, że Ula jest osobą niesłyszącą), że Sister zmieniła pracę i na razie jest bardzo zadowolona. A my cieszymy się, że jest doceniana i że ma szanse na rozwój i lepszą jakość życia.
Bałam się, że nie będę umiała już pisać tutaj. Jednak z tym jest chyba jak z jazdą na rowerze. Wystarczy usiąść i zacząć, a reszta idzie już sama...
Oprócz tego, że dużo działo się różnych rzeczy, które wymagały mojej uwagi czy wsp…