Przejdź do głównej zawartości

Generalne porządki metodą minimalistki

Chciałabym, żeby blog i kanał na YouTube przestały być odrębnymi bytami i zaczęły wzajemnie się uzupełniać. Będę starać się, by każdemu opublikowanemu materiałowi wideo towarzyszył tekst, który będzie jego dopełnieniem. 

Dzisiejszy wpis jest dodatkiem do materiału pod tym samym tytułem, który możecie obejrzeć tutaj:


Opowiadam w nim o moim pomyśle na uproszczenie generalnych porządków. Uważam, że raz na jakiś czas dobrze jest zrobić taki pełen przegląd domu lub mieszkania, zajrzeć w każdy zakamarek, sprawdzić stan posiadania. Jednak trudno byłoby mi wygospodarować cały weekend czy kilka dni, a przecież takie bardzo dokładne porządki wymagają sporo czasu. Są też dość wymagającym procesem pod względem psychicznym, emocjonalnym, bo porządkując, trzeba podejmować szereg mniejszych i większych decyzji. Czego się pozbyć, w jaki sposób, co zostawić, jak zorganizować i poukładać te rzeczy, które zdecydowaliśmy się zatrzymać. 

Pomyślałam więc, że najłatwiej będzie to duże zadanie podzielić na mniejsze sekcje, a je z kolei na małe zadania, takie, by można było wykonać je w czasie np. pół godziny, kilkudziesięciu minut bądź godziny. Przygotowałam sobie listę tych małych zadań. Każdego dnia w zależności od możliwości czasowych i innych okoliczności wybieram sobie jedno lub kilka zadań z listy. Owszem, cały ten proces zajmie mi pewnie około dwa tygodnie (a może mniej, może więcej czasu), ale za to przebiegnie niemal mimochodem, nie będę miała poczucia, że przede mną stoi jakieś wyzwanie. Tego jestem już pewna, bo zaczęłam parę dni temu i na razie ani trochę nie bolało. Posprzątanie jednej szafki, szuflady lub kilku pudeł dziennie naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku ani nie zajmuje wiele czasu.

Moim zdaniem ta metoda dobrze sprawdzi się również w przypadku osób, które mają sporo rzeczy do pozbycia się. Na tym etapie u nas jest tego naprawdę niewiele, bo po pierwsze kupujemy z głową, rzadko i ostrożnie, a po drugie ewentualnych niepotrzebnych rzeczy pozbywamy się na bieżąco, wtedy, gdy okazuje się, że stały się zbędne, ale i tak przy okazji tych generalnych porządków co nieco z domu jeszcze wywędruje.

Photo by rawpixel on Unsplash

Oczywiście przedstawiona lista jest tylko przykładem, w każdym domu będzie ona wyglądać nieco inaczej, w zależności od liczby pomieszczeń, umeblowania, stylu życia domowników i wielu innych kwestii. Podaję swoją jedynie jako ilustrację i inspirację. Może nie jest to żadna rewolucja, ale może komuś się przyda.

Oto mój rozkład jazdy generalnych porządków. Poszczególne punkty omawiam w filmie na YouTube.

Kuchnia:
1. Mycie i odmrażanie lodówki
2. Szafki z naczyniami i wyposażeniem kuchennym
3. Szafki z zapasami
4. Szuflady
5. Przyprawy
6. Mycie piekarnika
7. Szafki - górna powierzchnia
8. Podłoga pod szafkami
9. Szafko-suszarka na naczynia
10. Szafka ze szklankami i kieliszkami

Salon - pokój dzienny:
1. Szafki z dokumentami
2. Dokumenty firmowe
3. Materiały do nauki greckiego
4. Szuflada z półproduktami kosmetycznymi

Przedpokój:

1. Szafa wnękowa

Łazienka:
1. Szafka pod umywalką
2. Szafka z kosmetykami
2. Szuflada z lekami i środkami opatrunkowymi
4. Ściany (płytki ceramiczne) - umyć.

Sypialnia:
1. Regał z książkami
2. Pudła z materiałami do rękodzieła
3. Szafka nocna
4. Szafa - garderoba

Zapraszam Was do oglądania filmu i ciekawa jestem, jakie macie patenty na usprawnienie sobie generalnych porządków. Robicie je w ogóle? Jeśli tak, to kiedy i jak często? Przed świętami, na wiosnę, czy wtedy, gdy czujecie się na siłach i macie czas? Dajcie znać. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kolorowa szafa minimalistki - także na wakacjach

Ostatni wpis z połowy czerwca. Aż trudno uwierzyć. Jednak to prawda. Nie chcę Was zamęczać tłumaczeniami, dlaczego tak długo milczałam. Niedługo minie pół roku od śmierci Taty. Ostatnie miesiące wbrew pozorom były nie tylko czasem smutku, ale przede wszystkim czasem ważnych zmian w życiu naszej rodziny, częściowo wymuszonych przez odejście Taty, a częściowo przez nią sprowokowanych (?), a może tylko przyspieszonych. Kilka z tych zmian jest naprawdę pozytywnych, dotyczą głównie życia mojej Siostry. W skrócie napiszę tylko, dla tych z Was, którzy zawsze trzymali za nią kciuki (wiecie, że Ula jest osobą niesłyszącą), że Sister zmieniła pracę i na razie jest bardzo zadowolona. A my cieszymy się, że jest doceniana i że ma szanse na rozwój i lepszą jakość życia.
Bałam się, że nie będę umiała już pisać tutaj. Jednak z tym jest chyba jak z jazdą na rowerze. Wystarczy usiąść i zacząć, a reszta idzie już sama...
Oprócz tego, że dużo działo się różnych rzeczy, które wymagały mojej uwagi czy wsp…

DDTVN, Dojrzewalnia Liderek i trudny powrót do codzienności

Trudno jest mi wrócić do normalnego rytmu pisania i nagrywania. Nie mogę się przemóc, by znów pisać o zwykłych, codziennych sprawach. 
Zawsze wydawało mi się, że w żałobie po stracie jednej z najbliższych osób będę przede wszystkim płakać. A tymczasem rzadko mam na to ochotę. Smutek dotyka mnie w zupełnie inny sposób. Siedzi gdzieś głęboko i nieszczególnie mam ochotę go uwalniać. Nastrój faluje, czasem więcej we mnie gniewu na to, że Taty już nie ma, czasem więcej czułości i wdzięczności za to, że był z nami tak długo, ile było to możliwe. 
Blog i kanał na YouTube chwilowo zeszły na dalszy plan, bo moje serce i myśli są teraz gdzie indziej. Są inne ważne sprawy do załatwienia i uporządkowania, część dotyczy przeszłości, część jest istotna dla przyszłości niektórych osób z naszej rodziny, skupiam się więc na tych formalnościach, spotkaniach i załatwianiach. 
Wiem, że z czasem będę czuła coraz silniejszą potrzebę komunikowania się z Wami, czytelnikami i widzami. Z czasem też łatwiej bę…